Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Etykiety z ziem odzyskanych

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • becik
    Senior
    • 07-2002
    • 14999

    Etykiety z ziem odzyskanych

    przez przypadek w innym temacie został poruszony temat, czy etykieta ze Złotoryji jest uznawana za niemiecką...No własnie, wiele kolekcjonerów etykiety przedwojenne z ziem odzyskanych uznaje za polskie, wielu za niemieckie, prawidłowo powinno być, że są to etykiety niemieckie i nie powinny byc klasyfikowane jako Polska ale co w takim razie z tradycją browaru i jego historią?
    Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl
  • baklazanek
    † 2014 Piwosz w Raju
    • 08-2001
    • 3562

    #2
    Temat w którym była właśnie poruszona sprawa etykiety ze Złotoryji dotyczył najstarszych polskich etykiet a ja bym chciał się dowiedzieć o ile jest to możliwe jaka jest najstarsza etykieta powstała na terenach Polski będącej jeszcze pod zaborami. Czy to właśnie ta w/w nią jest czy są jeszcze starsze??

    Comment

    • behemoth
      Senior
      • 12-2001
      • 248

      #3
      baklazanek napisał(a)
      Temat w którym była właśnie poruszona sprawa etykiety ze Złotoryji dotyczył najstarszych polskich etykiet a ja bym chciał się dowiedzieć o ile jest to możliwe jaka jest najstarsza etykieta powstała na terenach Polski będącej jeszcze pod zaborami. Czy to właśnie ta w/w nią jest czy są jeszcze starsze??
      W tamtym temacie masz wyraźnie podane propozycje najstarszych etykiet polskich. Nie rozumiem zatem Twojego pytania. Czyżbyś jeszcze nie doszedł do siebie po Sylwestrze? Jeśli natomiast chodzi o etykietę ze Złotoryji to jej sklasyfikowanie faktycznie zależy od konkretnego kolekcjonera. Ale z całą pewnością nie jest ona najstarszą etykietą gdyż pochodzi z XX-wieku.
      Temat przyporządkowania różnych etykiet był już poruszany na forum (choć akurat nie tej i nie tego problemu).
      Attached Files

      Comment

      • behemoth
        Senior
        • 12-2001
        • 248

        #4
        behemoth napisał(a)
        Temat przyporządkowania różnych etykiet był już poruszany na forum (choć akurat nie tej i nie tego problemu).
        Temat nazywał się: "Stare etykiety - identyfikacja - przyporządkowywanie" i jest tutaj: http://www.browar.biz/forum/showthre...&threadid=9761

        Comment

        • piwowar2
          Senior
          • 11-2001
          • 588

          #5
          By odpowiedziec na pytanie Becika: Temat delikatny, ale ziemie odzyskane = Slask byly w danym okresie czescia pod zarzadem pruskim i austriackim, i tak powinny byc traktowane.

          Comment

          • baklazanek
            † 2014 Piwosz w Raju
            • 08-2001
            • 3562

            #6
            behemoth napisał(a)


            W tamtym temacie masz wyraźnie podane propozycje najstarszych etykiet polskich. Nie rozumiem zatem Twojego pytania. Czyżbyś jeszcze nie doszedł do siebie po Sylwestrze? Jeśli natomiast chodzi o etykietę ze Złotoryji to jej sklasyfikowanie faktycznie zależy od konkretnego kolekcjonera. Ale z całą pewnością nie jest ona najstarszą etykietą gdyż pochodzi z XX-wieku.
            Temat przyporządkowania różnych etykiet był już poruszany na forum (choć akurat nie tej i nie tego problemu).



            Po sylwestrze już dawno doszedłem do siebie No ale może faktycznie się trochę zamieszałem ale jest to wynikiem przyporządkowania etykiet. Ty możesz mieć jakąś sklasyfikowaną jako np. rosyjską a ktoś inny jako polską. Ten ktoś uzna że to jest najstarsza etykieta z Polski a ty natomiast nie zgodzisz się z tym argumentując że jest z Rosji. A wszystko przez naszych zaborców

            Comment

            • becik
              Senior
              • 07-2002
              • 14999

              #7
              piwowar2 napisał(a)
              By odpowiedziec na pytanie Becika: Temat delikatny, ale ziemie odzyskane = Slask byly w danym okresie czescia pod zarzadem pruskim i austriackim, i tak powinny byc traktowane.
              tzn jak? jako etykiety z zaboru pruskiego bądź austriackiego? jako etykiety polskie są uznawane te które były w granicach IIRP czy to z okresów zaborów czy juz po uzyskaniu niepodległości ale również i takie, których browary w okresie międzywojennym były na terenie Niemiec (Prusy, Dolny Śląsk, Pomorze Zach.) Ja osobiście uważam, że te etykiety są niemieckie ale zbieram je również jak większość kolekcjonerów zaliczając do Polski, ta Złotoryja jest tylko przykładem, spotkałem się również z tym, że w Niemczech są kolekcjonerzy, którzy uznają za niemieckie etykiety z okresu okupacji (Polska, Czechy). Czy np etykiety z Namysłowa bądź Olsztyna jako polskie powinny byc klasyfikowane od 1945 roku czy również i te przedwojenne - niemieckie. Ja takie etykiety mam, zaliczam je do p/w z danego browaru ale fakty są jednoznaczne. To nie są polskie wzory.
              Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

              Comment

              • behemoth
                Senior
                • 12-2001
                • 248

                #8
                Becik: całkowicie się z Tobą zgadzam. Ale wydaje mi się, że przykłady, które podałeś zaliczane są do zbiorów polskich, ze względu na tradycję (o czym również wspomniałeś) danego browaru i miasta i rejonu, które obecnie są polskie a nie były przed wojną, były polskie w okresie IIRP lecz nie znajdują się w jej granicach obecnie itd. Kwestia kolekcjonowania tychże wzorów jest typowo umowna. Ja oczywiście posiadam takowe w zbiorze i nie mam zamiaru się ich pozbywać.

                Comment

                Przetwarzanie...
                X
                😀
                🥰
                🤢
                😎
                😡
                👍
                👎