Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Messerschmitt w Bitwie o Anglię

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • szostak
    Gość
    • 02-2002
    • 1176

    Messerschmitt w Bitwie o Anglię

    Zastanawia mnie mocno, jakie samoloty grały Messerschmitta 109 w filmie Bitwa o Anglię. Ucharakteryzowane wręcz idealnie; charakterystyczny kształt kabiny, mały statecznik z zastrzałem, ścięte skrzysła, typowe malowanie - wszystko jak w prawdziwym Messerschmitcie. Jest tylko jeden feler. Messerschmitt 109 miał odwrócony silnik, przez samolot z przodu miał garbaty kształt, a pilot lepszą widoczność. Takie rozwiązanie miało podczas wojny tylko trzy typy: ówże "messer", włoski Macchi 202 Fologre i jedna z wersji japońskiego Kawasaki Hien (co do nazwy nie mam tu stuprocentowej pewności). Tymczasem na filmie wyraźnie widać silnik w normalnej pozycji. Według mnie jest tylko jedna możliwość: Messerschmitta 109 grał inny samolot. Podejrzewam Spitfire mk XVI. Niektóre ich wersje także miały ścięte skrzydła. Albo amerykański Curtiss Warhawk.
  • Gollum
    Gość
    • 09-2002
    • 307

    #2
    Raczej Warhawk. Spitfire ma za długi nos i dwie wielki chłodnice pod skrzydłami, więc ciężko byłoby go charakteryzować. No, chyba żeby to był radziecki Jak

    Comment

    • baklazanek
      † 2014 Piwosz w Raju
      • 08-2001
      • 3562

      #3
      Niemieckie messerschmitty były zastąpione hiszpańskimi samolotami. Tyle wyczytałem z programu telewizyjnego

      Comment

      • Gollum
        Gość
        • 09-2002
        • 307

        #4
        Hiszpanie owszem, używali Messerschmittów 109, ale dlaczego te pokazane na filmie mają normalny układ silnika? Czyżby je przerabiali u siebie?

        Comment

        • baklazanek
          † 2014 Piwosz w Raju
          • 08-2001
          • 3562

          #5
          Gollum napisał(a)
          Hiszpanie owszem, używali Messerschmittów 109, ale dlaczego te pokazane na filmie mają normalny układ silnika? Czyżby je przerabiali u siebie?

          To były samoloty innej marki. Hiszpańskiej produkcji a z niemieckimi miały wspólny tylko wygląd.

          Comment

          • Gollum
            Gość
            • 09-2002
            • 307

            #6
            Wstyd się przyznać, ale o hiszpańskich samolotach nie słyszałem. Ale rzeczywiście musiała je Hiszpania produkować. Sojusznik, Fuhrer przegrał, po wojnie popadła w lekką izolację, więc siłą rzeczy musiała sama sobie zaopatrywać armię. Skoro taka Rumunia przed wojna miała własne, i to całkiem porządne samoloty, to dlaczego miałaby nie mieć Hiszpania.

            Comment

            • baklazanek
              † 2014 Piwosz w Raju
              • 08-2001
              • 3562

              #7
              Gollum napisał(a)
              Wstyd się przyznać, ale o hiszpańskich samolotach nie słyszałem. Ale rzeczywiście musiała je Hiszpania produkować. Sojusznik, Fuhrer przegrał, po wojnie popadła w lekką izolację, więc siłą rzeczy musiała sama sobie zaopatrywać armię. Skoro taka Rumunia przed wojna miała własne, i to całkiem porządne samoloty, to dlaczego miałaby nie mieć Hiszpania.

              Ja też nic o tym nie wiedziałem a jak już napisałem wyżej dowiedziałem się o tym z programu telewizyjnego. Ale skoro samoloty są tak do siebie podobne to można przypuszczać że były robione na bazie niemieckich myśliwców. Ale w tym temacie brakuje w szczególności głosu eksperta czyli Adama16

              Comment

              • kopernik
                Senior
                • 11-2002
                • 204

                #8
                Nie wiem co latało w filmie, ale koniec wojny nie oznaczał końca Messera, po 1945r. robili go Szwajcarzy, Czesi i jeszcze chyba Francuzi. Pewnie wybrano coś z tego. Gdzieś czytałem że w filmie latało ich tylko pięć szt., reszta to modele zdalnie kierowane.

                Comment

                • beny
                  Senior
                  • 03-2001
                  • 984

                  #9
                  Dalsza część
                  Z piwnym pozdrowieniem
                  Radosław Kwiecień

                  http://npn.mybrute.com/ - skop mi tyłek :P

                  Comment

                  • adam16
                    Senior
                    • 02-2001
                    • 9865

                    #10
                    Sprawa jest prosta. To jest hiszpańska wersja samolotu Me-109 z silnikiem RR Merlin. Hiszpanie tłukli to na licencji. Jeszcze po wojnie były te samoloty produkowane. Jednak Niemcy używali specyficznego paliwa (biopaliwa), Hiszpanie na dodatek mieli kłopoty z opanowaniem technologii ich budowy, w związku z czym zastosowali do tego samolotu angielskie silniki, dostępniejsze zresztą po wojnie (takie jak w Spitfire).
                    Ciekawostką niech będzie fakt zastosowania Messerschmitta 109 (wyprodukowanego w Czechosłowacji) przez Izrael – Hitler chyba przewracał się grobie.
                    O ile się nie mylę, to jest w tej chwili jeden tylko latający egzemplarz oryginalnego Me 109 w świecie. Reszta to właśnie wersje Hiszpańskie i Czeskie.
                    Browar Hajduki.
                    adam16@browar.biz
                    Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                    Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D

                    Comment

                    • adam16
                      Senior
                      • 02-2001
                      • 9865

                      #11
                      Taki właśnie po hiszpański Messer był prezentowany w 1998 roku na pokazach w Dęblinie.
                      Attached Files
                      Browar Hajduki.
                      adam16@browar.biz
                      Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                      Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D

                      Comment

                      • adam16
                        Senior
                        • 02-2001
                        • 9865

                        #12
                        A tak wyglądał oryginał:
                        Attached Files
                        Browar Hajduki.
                        adam16@browar.biz
                        Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                        Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D

                        Comment

                        Przetwarzanie...
                        X
                        😀
                        🥰
                        🤢
                        😎
                        😡
                        👍
                        👎