Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

wafel-Stoszowice czy Piotrowice ???

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Cooper
    Senior
    • 11-2002
    • 6055

    wafel-Stoszowice czy Piotrowice ???

    Opracowywuję V Ankietę Kolekcjonerów Podstawek Piwnych . Niestety już na starcie pojawiły się wątpliwości. Chodzi mi o niemieckojęzyczny wafel z miejscowości Peterwitz. Czy są to Piotrowice czy Stoszowice , bo Kolekcjonerzy najprawdopodobniej ten właśnie wzór zgłaszają mi raz tak-raz tak. Przed 1945 rokiem obie w/w miejscowości miały taką samą nazwę co sprawdziłem w wykazie

    NIESTETY Z PRZYCZYN TECHNICZNYCH NIE MOGĘ ZAŁĄCZYĆ SKANU , ale chodzi mi o okrągły biało-niebieski wafel bez rewersu z napisami gotycką czcionką. Np u Benego w katalogu jest jako Piotrowice. Bardzo proszę o odpowiedzi (najlepiej na PW) , gdyż wątpliwość ta niejako blokuje mi opracowywanie ankiety.
    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku
  • becik
    Senior
    • 07-2002
    • 14999

    #2
    problem w tym, że były dwie miejscowości Peterwitz i rozbieżności biorą się z tego, że są mylone przez kolekcjonerów

    1. Peterwitz (kr.Frankenstein) - 57-213 Stoszowice k. Jawora
    2. Peterwitz (kr. Jauer) - 59-422 Piotrowice k/Jawora

    Zarówno tu i tu były browary, pytanie z którego jest ta podstawka, żeby było weslej to sa jeszcze zupełnie 3 inne przedowjenne miejscowości Peterwitz, koło Głubczyc, Świdnicy i Wrocławia
    oczywiście tam też były browary
    Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

    Comment

    • ppns
      Senior
      • 10-2002
      • 1737

      #3
      Odp: wafel-Stoszowice czy Piotrowice ???

      Cooper napisał(a)
      Opracowywuję V Ankietę Kolekcjonerów Podstawek Piwnych . Niestety już na starcie pojawiły się wątpliwości. Chodzi mi o niemieckojęzyczny wafel z miejscowości Peterwitz. Czy są to Piotrowice czy Stoszowice
      Hej Cooper !
      Przy wyszukiwaniu i identyfiakcji miejscowości nalezy podac też inne informacje. Właśnie włączyłem niemieckiego googla , i są rzeczywiście Gross Peterwitz , Stoszowice, Piotrowitz i inne wykazane w rezultacie wyszukiwania. Wiele miejscowości ma te same nazwy , i w celu dokładnej identyfikacji trzeba więcej danych -> Kreis , Land . nad jaką rzeką ,nazwa browaru (bo jest wiele stron dawnych mieszkańców naszych ziem odzyskanych , i drogą okężną można wydedukować , która miejscowość jest ta szukaną).

      Podaj więcej informacji , nawet z pozoru błachych , bo będzie łatwiej
      znależć , o którą miejscowość chodzi.
      piwoppns@wp.pl

      Comment

      • becik
        Senior
        • 07-2002
        • 14999

        #4
        acha, zapomniałem podać polskie nazwy tych trzech pozostałych "Peterwitz'ów", są to: Pietrowice, Piotrowice Świdnickie i Pietrzykowice
        Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

        Comment

        • Cooper
          Senior
          • 11-2002
          • 6055

          #5
          Wiem dobrze że powinnienem podać więcej namiarów , ale przecież ja tej tektury nie mam , a skanu załączyć (z przyczyn technicznych jak wspomniałem ) nie mogę. Przecież gdybym coś więcej wiedział to bym podał. No sorry - jest data założenia tego browaru - "Seit 1859" . Na waflu jest tylko napis "Peterwitzer // Bergschlossen". Pewnie z resztą zaraz i tak ktoś zczai o który wafel mi chodzi i zamieści skan.
          Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
          1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

          Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

          Comment

          • becik
            Senior
            • 07-2002
            • 14999

            #6
            Bergschlossen Brauerei Gustav Stark, Peterwitz (Stoszowice), zamknięty w 1945 r.
            Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

            Comment

            • uszok73
              Senior
              • 01-2003
              • 135

              #7
              Podstawka z napisem bergschlosen to Stoszowice !!!
              wg. katalogów niemieckich

              Comment

              • Piwowar
                Senior
                • 05-2001
                • 2542

                #8
                Jeżeli to taka podstawka, to na pewno Gustav Stark, czyli Stoszowice.
                Attached Files
                Archiwum piwne

                Poznaj
                http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                Comment

                • beny
                  Senior
                  • 03-2001
                  • 984

                  #9
                  Szkoda tylko, ze ta pasjonujaca rozmowa rozpoczeła się ponad rok od powstania katalogu podstawek i nikt wcześniej nie zwrócił stanowczej uwagi o błędnym przyporządkowaniu tej podstawki w katalogu :-(

                  Trzeba będzie znowu zrobić małe sprostowanie dla użytkowników katalogu :-)
                  Z piwnym pozdrowieniem
                  Radosław Kwiecień

                  http://npn.mybrute.com/ - skop mi tyłek :P

                  Comment

                  • Cooper
                    Senior
                    • 11-2002
                    • 6055

                    #10
                    Tak to ten skan .No cóż - Stoszowice widzę że wygrały bezapelacyjnie i tak je zaliczę do ankiety. Nigdy wcześniej w to nie wnikałem bo nie zbieram P/W wafli z "Ziem Odzyskanych" , a tylko kwestia prowadzenia ankiety skłoniła mnie do tego,ale lepiej później niż nigdy. Dzięki za pomoc.
                    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                    Comment

                    • grzeber
                      Senior
                      • 05-2002
                      • 2866

                      #11
                      porcelanki Peterwitz

                      Przed giełdą w Warszawie dostałem ponad 30 porcelanek od Pieczarka wsród nich były 3 z miejscowości Peterwitz czy wiecie z którego miasta są te porcelanki :

                      - A. Haaf Peterwitz
                      - 2x P.Siegert Brauerei Peterwitz

                      Moge podesłać skany.
                      pozdrawiam
                      www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

                      Comment

                      • breslauer
                        Senior
                        • 05-2002
                        • 2690

                        #12
                        Odp: porcelanki Peterwitz

                        grzeber napisał(a)
                        Przed giełdą w Warszawie dostałem ponad 30 porcelanek od Pieczarka wsród nich były 3 z miejscowości Peterwitz czy wiecie z którego miasta są te porcelanki :

                        - A. Haaf Peterwitz
                        - 2x P.Siegert Brauerei Peterwitz

                        Moge podesłać skany.
                        One są z tej samej miejscowości, co wafel powyżej, czyli ze Stoszowic koło Ząbkowic Śląskich na Dolnym Śląsku. I w dodatku z tego samego browaru - pochodzą tylko z wcześniejszych okresów jego działalności (po prostu byli inni właściciele, to i inne nazwiska ...).

                        Comment

                        • Piwowar
                          Senior
                          • 05-2001
                          • 2542

                          #13
                          A ze skanów tych porcelanek bardzo byśmy się ucieszyli.
                          Archiwum piwne

                          Poznaj
                          http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                          Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                          Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                          Comment

                          • becik
                            Senior
                            • 07-2002
                            • 14999

                            #14
                            Odp: porcelanki Peterwitz

                            grzeber napisał(a)
                            Przed giełdą w Warszawie dostałem ponad 30 porcelanek od Pieczarka wsród nich były 3 z miejscowości Peterwitz czy wiecie z którego miasta są te porcelanki :

                            - A. Haaf Peterwitz
                            - 2x P.Siegert Brauerei Peterwitz

                            Moge podesłać skany.
                            P. Siegert był właścicielem browaru do 1907 roku(od 1881) natomiast August Haaf w latach 1907-1910
                            Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                            Comment

                            • grzeber
                              Senior
                              • 05-2002
                              • 2866

                              #15
                              Piwowar napisał(a)
                              A ze skanów tych porcelanek bardzo byśmy się ucieszyli.
                              Bardzo prosze
                              Attached Files
                              pozdrawiam
                              www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎