Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Dwie Wieże

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Gollum
    Gość
    • 09-2002
    • 307

    Dwie Wieże

    Wspaniały film!
    O ile do "Wyprawy", zwanej przez niektórych "Drużyną Pierścienia" miałem bardzo dużo zastrzeżeń, głównie natury faktograficznej (Saruman u Tolkiena nie zdradził, lecz chciał stworzyć konkurencyjną potęgę, Keleborn ma być mędrcem, a wyszedł upośledzony umysłowo) i estetycznej (brzydota Arweny, a zwłaszcza Galadrieli), o tyle tu zastrzeżenia tylko trzy:
    - Gimli podczas obrony Helmowego Jaru był w swoim żywiole: mury, skały, zaułki itp. I walczył jak lew albo jeszcze lepiej. A tu pokazano go jak coś w rodzaju Zagłoby z Ogniem i Mieczem.
    - Rohan miał być krajem stepowym, zaś wyszły z tego trawiaste góry. Czyż w sąsiedniej Australii brakowało porządnej trawy? Wszak ścigający orków Aragorn, Gimli i Legolas wyłaniają się z trawy, a nie wyskakują zza skał. Rohan filmowy mógł być nie krainą hodowców koni, lecz co najwyżej kóz
    - Za długa walka o Helmowy Jar i nieciekawe przyjście z odsieczą Gandalfa i Eomera. Przy nagrywaniu nie było żadnego Polaka. Bo gdyby był, to by powiedział, że atak oddziałów Eomera na orków to jako żywo
    spuszczenie pod Wiedniem husarii z góry wprost na głowy Turków. I można popatrzeć na parę polskich filmów i zrobić to efektowniej.
    Ale jest też sporo plusów
    + Eowina! Godna Oscara za soją rolę. Dziewczyna może nie za piękna, ale coś bardzo pociągającego ma w sobie.
    + Gollum! Wiedziałem, że mam coś ze Smeagola, ale żeby aż tyle? Wychodząc z kina parę osób dziwnie mi się przygladało. Cóż, nieczęsto się zdarza zobaczyć na widowni postać z filmu...
    + Wargowie, czyli wilki w kształcie hieny i wielkości konia: u Tolkiena były tylko w "Hobbicie". Włączenie ich ożywiło film.
    + Wątpliwości Elronda. One też dały obrazowi ciekawy smaczek. Ale tu Jackson pokazał własną niekonsekwencję. W pierwszej części kazał Arwenie pozbyć się daru niesmiertelności, by ratować Froda, a tu Elrond mówi jej, że gdy Aragorn umrze, to ona będzie wciąż trwała.
  • Biscuit
    Member
    • 11-2002
    • 65

    #2
    Jeszcze nie widziałem ale zobaczę 15 lutego więc nie czytałem powyższego postu w obawie że przeczytam coś czego nie powinienem i popsuję sobie zabawę
    www.beermats.friko.pl

    Comment

    • Gollum
      Gość
      • 09-2002
      • 307

      #3
      Przepraszam. Rzeczywiście za wcześnie opisałem swoje wrażenia. Ale warto pójść!

      Comment

      • And69
        Senior
        • 06-2002
        • 1487

        #4
        Druga część jeszcze bardziej odbiega od pierwowzoru literackiego niż Drużyna pierścienia .
        Jaka odsiecz Gandalfa i Eomera ? Eomer bronił się przecież w twierdzy . Na odsiecz wyruszył Gandalf z HUornami i ludzmi z zachodniej bruzdy . Jaka odsiecz elfów , jedynym elfem w Helmowym jarze był Legolas . Takie błędy można wymieniać w nieskończoność .

        Comment

        • Gollum
          Gość
          • 09-2002
          • 307

          #5
          And69 napisał(a)
          Druga część jeszcze bardziej odbiega od pierwowzoru literackiego niż Drużyna pierścienia .
          Jaka odsiecz Gandalfa i Eomera ? Eomer bronił się przecież w twierdzy . Na odsiecz wyruszył Gandalf z HUornami i ludzmi z zachodniej bruzdy . Jaka odsiecz elfów , jedynym elfem w Helmowym jarze był Legolas . Takie błędy można wymieniać w nieskończoność .
          Nie wiem dlaczego, ale mnie to spacjalnie nie raziło (choć pod względem Tolkiena jestem raczej konserwatystą). Odsiecz Eomera da się wytłumaczyć jego filmowym wygnaniem, a nie uwięzieniem, jak w książce. Odsiecz elfów odsieczą w zasadzie nie była, to tylko przyjście na pomoc niedużego oddziału. Jeszcze to można przeboleć. A do Huornów to pewnie technika komputerowa jeszcze nie dorosła. Bo widok ponurego, ścierającego wszystko na swojej drodze lasu byłby niesamowity.
          To jeszcze dodajmy: Fangorn nie chciał odprawić hobbitów do domu, Gollum co do użycia Szeloby (ci co czytali wiedzą o kogo chodzi, bo jej imię w filmie nie pada) nie miał żadnych wątpliwości.

          Comment

          • And69
            Senior
            • 06-2002
            • 1487

            #6
            A mnie to bardzo razieło , ogólnie cały film jest b.dobry ale osoby które znają twórczość literacką Tolkiena będą zawiedzione .

            Comment

            • And69
              Senior
              • 06-2002
              • 1487

              #7
              Gollum napisał(a)

              A do Huornów to pewnie technika komputerowa jeszcze nie dorosła. Bo widok ponurego, ścierającego wszystko na swojej drodze lasu byłby niesamowity.
              I przecież o to chodziło , o niesamowitość widoku o świcie . Co do techniki komputerowej to nie sądze żęby nie można by tego zrobić . Przecież w książce te drzewa się nie ruszały w Helmowym Jarze . Dosyć łatwo by było nałożyć obraz jakiegoś lasu na obraz doliny .

              Comment

              • And69
                Senior
                • 06-2002
                • 1487

                #8
                Gollum napisał(a)

                To jeszcze dodajmy: Fangorn nie chciał odprawić hobbitów do domu, Gollum co do użycia Szeloby (ci co czytali wiedzą o kogo chodzi, bo jej imię w filmie nie pada) nie miał żadnych wątpliwości.
                Jeśli szukasz jeszcze rożnic to masz jeszcze :
                - dylematy Faramira których w książce nie ma .
                - brak Minas Morgul
                - interpretacja tytułu : w filmie tytuowe dwie wieże to Barad Dur i Isengard w książce Minas Morgul i Minas Tirith
                Ciekawe też będzie jak reżyser rozwiąże sprawę odsieczy Rohanu dla Gondoru , w filmie nie ma mowy o układzie między tymi królestwami .

                Comment

                • Gollum
                  Gość
                  • 09-2002
                  • 307

                  #9
                  And69 napisał(a)


                  Ciekawe też będzie jak reżyser rozwiąże sprawę odsieczy Rohanu dla Gondoru , w filmie nie ma mowy o układzie między tymi królestwami .
                  Może Gandalf użyje swej mocy i opanuje Theodena, jak to wczesniej zrobił Saruman. Albo reżyser usmierci go wcześniej (a co tam, tyle juz naplątał, to można i jeszcze), a Eomer, jako bardziej porywczy, sam ruszy na pomoc.

                  Comment

                  • kiszot
                    Senior
                    • 08-2001
                    • 8081

                    #10
                    And69 napisał(a)


                    w filmie tytuowe dwie wieże to Barad Dur i Isengard w książce Minas Morgul i Minas Tirith
                    To zależy kto tłumaczył.
                    Lwów zawsze polski,Bytom zawsze niemiecki.
                    1 FOLKSDOJCZ BROWARU :D

                    Da seufzt sie still, ja still und flüstert leise:
                    Mein Schlesierland, mein Heimatland,
                    So von Natur, Natur in alter Weise,
                    Wir sehn uns wieder, mein Schlesierland,
                    Wir sehn uns wieder am Oderstrand.

                    Comment

                    • And69
                      Senior
                      • 06-2002
                      • 1487

                      #11
                      kiszot napisał(a)


                      To zależy kto tłumaczył.
                      Mówię o tłumaczeniu Skibniewskiej , czyli najlepszym jakie dotąd wyszło . Bo to co wykonał Łoziński to powinno się przedstawiać jak nie powinno się tłumaczyć książek .A zresztą według każdego tłumaczenia tytułowe 2 wieże to Minas Morgul i Minas Tirith .
                      Last edited by And69; 02-02-2003, 20:59.

                      Comment

                      • robox
                        = kapslarz =
                        • 11-2002
                        • 8188

                        #12
                        No i piraci nie spali.
                        Podobno przed premierą, film na DVD można było kupić na stadionie w Warszawie.

                        Comment

                        • And69
                          Senior
                          • 06-2002
                          • 1487

                          #13
                          robox napisał(a)
                          No i piraci nie spali.
                          Podobno przed premierą, film na DVD można było kupić na stadionie w Warszawie.
                          Zawsze tak jest , na bazarach możesz dostać nowości jeszcze przed premierą . Jak dobrze pobuszujesz w internecie to znajdziesz już i Powrót Króla , wersję reżyserską .

                          Comment

                          • robox
                            = kapslarz =
                            • 11-2002
                            • 8188

                            #14
                            Słyszałem też słowa "uznania" dla piratów.
                            To ma podobno nakręcić frekwencję w kinach.

                            Comment

                            • adam16
                              Senior
                              • 02-2001
                              • 9865

                              #15
                              Tylko oglądanie takiego filmu, na małym ekranie, jest pozbawione sensu.
                              Browar Hajduki.
                              adam16@browar.biz
                              Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                              Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎