Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

porcelanki

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • grzeber
    Senior
    • 05-2002
    • 2866

    porcelanki

    Czy ktoś z Was wie z jakiego browaru pochodzą te porcelanki lub czy miały coś wspólnego z piwem ?
    Ja nie mam żadnych pomysłów
    Attached Files
    pozdrawiam
    www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej
  • pivaria
    Senior
    • 03-2001
    • 1538

    #2
    Porcelanki NN

    Według mnie są to porcelanki wzoru "ogólnowojskowego", tzn. takie, które pasują do wszystkiego: od piwa po oranżadę.
    Mam w swoich zbiorach kilka butelek z czymś takim. Sporo tego jest na Pomorzu Zach. i zapewne wszędzie tam gdzie do 1945 niemieckie piwo się lało...
    Przypuszczam, że aby potanieć koszty, browary brały właśnie takie porcelanki zamiast zamawiać specjalne wzory tylko dla siebie...
    Tyle moja teoria.
    pzdr
    PIVARIA - Z MIŁOŚCI DO PIWA!
    www.pivaria.pl
    https://www.facebook.com/pages/Pivar...72566796087490

    Comment

    • marcopolok
      Senior
      • 10-2001
      • 2334

      #3
      Strzelam że to prezent od Pieczarka

      zgadza się to masówka powszechnie używana.

      ciekawi mnie jednak nr. 3 bo w takim kolorze jeszcze nie mam
      masz może dwa egzemplarze??
      bez brody...

      Comment

      • Piwowar
        Senior
        • 05-2001
        • 2542

        #4
        Podobnych zamknięć używał Związek browarów środkowego Sląska. Miał on swą siedzibę we Wrocławiu, a że porcelanki Pieczarka pochodzą z terenów położonych bardziej na północ, myślę że jest to podobny związek browarów, tylko z innych rejonów. Browary należące do takich związków używały identycznych zamknięć i butelek.
        Archiwum piwne

        Poznaj
        http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
        Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
        Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

        Comment

        • Piwowar
          Senior
          • 05-2001
          • 2542

          #5
          Dla przykładu porcelanka "Verband Mittelschlesischer Brauereien"
          Attached Files
          Archiwum piwne

          Poznaj
          http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
          Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
          Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

          Comment

          • pieczarek
            zwykle cham i prostak
            • 06-2001
            • 5011

            #6
            Taką porcelankę jak na obrazku Piwowara też mam. Naturalnie od Krzysia z jego wykopalisk. Czyli jak najbardziej potwierdza się to co napisał Piwowar - porcelanka jest ze Śląska.

            Marcopolok, oczywiście, że mam nr 3 w kilku egzemplarzach. Przywiozę Ci to do Żywca.

            Comment

            • grzeber
              Senior
              • 05-2002
              • 2866

              #7
              Oczywisćie wszystkie porcelanki są sprezentowane przez Pieczarka
              Nr.3 wyglada tak szmo jak ta umieszczona przez Piwowara tylko jest wytarta

              Jeszcze Was troche pomęcze o inne porcelanki bo chciałbym wiedzieć konkretnie co posiadam w swoim skromnym zbiorze

              - W.Schrother Crossen ->Kosno Odrzańskie
              - Oswald Jokisch Schwiebus ->Świebodzin
              - Max Becker Zullichau ->Sulechów
              - Wilhelm Hoenicke Zielenzig ->Slecin
              - H.J.Streiter Meseritz ->Międzyrzecz
              - Curt Hientzsch Breslau ->Wrocław
              - G.Gentzner Furstenberg an Oder -> ?
              - O.Rabbel Schwiebus ->Świebodzin
              - S.Egger Crossen ->Krosno Odrzańskie

              To juz wszystkie co do których nie jestem pewien pochodzenia.
              z góry dziekuje za odpowiedzi
              pozdrawiam
              www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

              Comment

              • pieczarek
                zwykle cham i prostak
                • 06-2001
                • 5011

                #8
                Akurat wymienione przez Ciebie porcelanki nie pochodzą z browarów. To knajpy i rozlewnie piwa w Świebodzinie i okolicznych miejscowościach: Krosno, Sulechów, Sulęcin, Międzyrzecz. Nie wiem czy ta wrocławska to browar czy też jakaś rozlewnia. Z tego co się zdążyłem zorientować to jeśli na porcelace nie ma słowa "Brauerei" to można śmiało przyjmować, że była to rozlewnia piwa lub tylko knajpa. Oczywiście były wyjątki tak znane, że starczało jedno słowo np. Schultheiss, Engelhardt i kilka innych.
                Przepraszam jeśli czujesz się zawiedziony, że otrzymane ode mnie porcelanki nie są w komplecie z browarów. Ale w moich ramach wiszą także takie knajpiane. Od czegoś trzeba zacząć.

                Comment

                • marcopolok
                  Senior
                  • 10-2001
                  • 2334

                  #9
                  pieczarek napisał(a)

                  Marcopolok, oczywiście, że mam nr 3 w kilku egzemplarzach. Przywiozę Ci to do Żywca.
                  fajnie

                  wracając do tematu to porcelanki z wieńcem mam w kilku róznych odmianach w ramach jednego koloru więcbyła to metoda długo falowa

                  A co do problemu grzebera czyli niepiwności tych korków oswiadczam że zostały wykopane w ruinach browaru w Swiebodzinie przez birofila Pieczarka i są piwne w 100%
                  bez brody...

                  Comment

                  • grzeber
                    Senior
                    • 05-2002
                    • 2866

                    #10
                    pieczarek napisał(a)
                    Akurat wymienione przez Ciebie porcelanki nie pochodzą z browarów. To knajpy i rozlewnie piwa w Świebodzinie i okolicznych miejscowościach: Krosno, Sulechów, Sulęcin, Międzyrzecz. Nie wiem czy ta wrocławska to browar czy też jakaś rozlewnia. Z tego co się zdążyłem zorientować to jeśli na porcelace nie ma słowa "Brauerei" to można śmiało przyjmować, że była to rozlewnia piwa lub tylko knajpa. Oczywiście były wyjątki tak znane, że starczało jedno słowo np. Schultheiss, Engelhardt i kilka innych.
                    Przepraszam jeśli czujesz się zawiedziony, że otrzymane ode mnie porcelanki nie są w komplecie z browarów. Ale w moich ramach wiszą także takie knajpiane. Od czegoś trzeba zacząć.
                    Porcelanki są super w cale nie jestem zawiedziony. Chcialem poprostu dowiedzieć się o nich coś więcej bo myśle żeby je poopisywać ( jak w muzeum hehe ).
                    Jak na razie mam troche za mało porcelanek żeby je w stawić w ramy ale interesuje mnie pod względem czego je grupujesz : miasta,browary a może kształty lub kolory ?

                    Jeszcze jedno pytanko. Nigdzie nie znalazłem co to za miasto Furstenberg an Oder. Czy ktoś wie jaka jest jego polska nazwa?
                    pozdrawiam
                    www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

                    Comment

                    • kiszot
                      Senior
                      • 08-2001
                      • 8081

                      #11
                      grzeber napisał(a)


                      Nigdzie nie znalazłem co to za miasto Furstenberg an Oder. Czy ktoś wie jaka jest jego polska nazwa?
                      Nie ma polskiej nazwy.To miasto to po prostu Eisenhuttenstadt
                      Lwów zawsze polski,Bytom zawsze niemiecki.
                      1 FOLKSDOJCZ BROWARU :D

                      Da seufzt sie still, ja still und flüstert leise:
                      Mein Schlesierland, mein Heimatland,
                      So von Natur, Natur in alter Weise,
                      Wir sehn uns wieder, mein Schlesierland,
                      Wir sehn uns wieder am Oderstrand.

                      Comment

                      • Piwowar
                        Senior
                        • 05-2001
                        • 2542

                        #12
                        Jeszcze nie mam stuprocentowych dowodów, ale prawdopodobnie porcelanki, oprócz tej z numerem 3 pochodzą ze Związku Browarów Dalnego Sląska.
                        Archiwum piwne

                        Poznaj
                        http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                        Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                        Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                        Comment

                        • pieczarek
                          zwykle cham i prostak
                          • 06-2001
                          • 5011

                          #13
                          Piwowar, prosze o drobne wyjaśnienia.
                          Porcelanka nr 3 jest ze Związku Browarów Środkowego Śląska.
                          Pozostałe są ze Związku Browarów Dolnego Śląska.
                          Pewnie był jeszcze Związek Browarów Górnego Śląska.
                          Jaki był mniej więcej ówczesny zasięg Górnego, Środkowego i Dolnego Śląska? Wrocław to był Śląsk Środkowy czy Dolny?

                          I skąd Ty bierzesz takie informacje? Z mądrych ksiązek, czy po prostu wiesz kogo spytać?

                          Comment

                          • Piwowar
                            Senior
                            • 05-2001
                            • 2542

                            #14
                            Związek Browarów Górnego Sląska (Oberschlesischer Brauereiverein G.m.B.H.)powstał w roku 1913 i miał swą siedzibę początkowo w Bytomiu. Z tego co mi wiadomo zasięg tego związku kończył się w Opolu. Browary położone na północ i zachód od Opola należały już do innych związków. Związek używał skrótu OBV, takiego jak na poniższej porcelance.
                            Attached Files
                            Archiwum piwne

                            Poznaj
                            http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                            Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                            Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                            Comment

                            • Piwowar
                              Senior
                              • 05-2001
                              • 2542

                              #15
                              Początkowo nie chodziło prawdopodobnie o napełnianie produktów do takich samych butelek, ponieważ browary używały oprócz skrótu OBV również łasnych inicjałów.
                              J. K. in P. pod napisem OBV oznacza na przykład Julius Krombholz in Proskau (Prószków koło Opola).
                              Attached Files
                              Archiwum piwne

                              Poznaj
                              http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                              Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                              Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎