Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Warszawa - browary i ich właściciele

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • grzeber
    Senior
    • 05-2002
    • 2866

    Warszawa - browary i ich właściciele

    Mimo natłoku pracy udało mi się wyszukac troszke informacji.
    Zapraszam do lektury .

    Tradycje piwowarskie w Warszawie sięgają XIV wieku. Początkowo zajmowali się tym miejscy rzemieślnicy, którym uprawnienia nadawali książęta mazowieccy. W późniejszym czasie uprawnienia te były wydawane przez istniejący w Warszawie cech piwowarów. Pod koniec XVIII wieku ze względu na spory sądowe z miastem dotyczące opłat skarbowych pobieranych na terenach miejskich wyjętych spod miejskiego prawa ( tzw. warzonego ) cech piwowarski rozwiązał się. Wraz z jego upadkiem wiele browarów rzemieślniczych zakończyło swoją działalność nie mogąc sprostać konkurencji browarów nie objętych podatkiem. Nie oznaczało to jednak zmniejszenia ich liczby, wręcz przeciwnie. W roku 1784 na 169 budynków przemysłowych działało 66 browarów w tym 3 na ulicy Żelaznej ( w 1819 było na niej już 5 browarów ). W roku 1796 znajdowało się ich w Warszawie aż 86! Przykładowo pod koniec wieku XVIII na ulicy Grzybowskiej znajdowało się 5 domów murowanych, 40 dworków i domów drewnianych i aż 10 browarów. W roku 1875 na terenie juryzdykcji Solec działało 8 browarów ( w tym zakład Sommera ). W wieku XIX centrum warszawskiego piwowarstwa stała się Wola. W kwadracie obecnych ulic Prostej, Towarowej oraz alej Solidarności i Jana Pawła II znajdowało się kilkanaście browarów.
    pozdrawiam
    www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej
  • grzeber
    Senior
    • 05-2002
    • 2866

    #2
    Browar Karola Machleida

    Browar Machleida powstał w latach 40. XIX w. z inicjatywy piwowara Karola Sommera mieścił się na narożniku ulic Chłodnej i Wroniej - dokładny adres Chłodna 45. Po jego śmierci przeszedł w ręce Jana Bonieckiego. W warszawskiej księdze adresowej z 1869r. figuruje jako "browar piwa bawarskiego i porteru" ( podobno jako pierwszy w Warszawie produkował piwo bawarskie ). W tymże roku zakład kupił Karol Machleid. Był on synem piwowara Jana Jakuba, w którego browarze powstałym w roku 1855 na warszawskim Grochowie odbywał swoje praktyki. W tym czasie nastąpiły wielkie zmiany. Zmodernizowano stary zakład i zbudowano największą słodownie w ówczesnej Polsce. W roku 1879 firma zatrudniała 40 robotników. Szczyt zatrudnienia przypadł na koniec wieku XIX w tedy to w zakładzie pracowało 190 osób. Od roku 1905 w browarze stosowano maszynę parową o mocy 340 KM. Machleid zakupi także pierwszą w kraju maszynę do mechanicznego napełniania butelek. Dzięki tym zabiegom "nazwisko Machleida stało się synonimem piwa dobrej jakości" a on sam został uznany za pioniera przemysłu piwowarskiego w Polsce. Browar posiadała także filię w Częstochowie. W latach 1880-81 na posesji tuż obok browaru stanęła duża kamienica Machleida.

    W roku 1906 zmarł Karol Machleid, a jego firmę przejął jego syn Karol Ryszard. Firma rozwijała się znakomicie a w prasie pojawiały się reklamy piw pilzeńskich, lagrowych i leżaków z browaru parowego Karola Machleida. W roku 1913 firma zatrudniała 120 robotników. Od 1917 roku po śmierci brata browarem zarządzał drugi syn Karola - Juliusz. Wojna oraz utrata rynku rosyjskiego sprawiły jednak, że w 1921 browar wszedł w skład "Zjednoczonych Browarów Warszawskich - Haberbusch i Schiele - Sp. Akc.". Do powołanej spółki weszły firmy Haberbuscha i Schielego, Karola Machleida, Seweryna Junga, E.Reycha i synów oraz browar Korona. Juliusz przez następne lata pełnił w niej funkcję prezesa rady nadzorczej. Po fuzji budynki dawnego browaru stały się jednak niepotrzebne i zaczęto je wynajmować innym firmom ( skąd my to znamy ). Znajdowały się tam m.in. fabryka cukrów i czekolady "Karoma", wytwórnia białka roślinnego i paszy treściwej "Albumina" .

    Budynki browaru dotrwały do Powstania Warszawskiego, kiedy to na początku sierpnia 1944 roku podczas walk z Niemcami i silnego ostrzału uległy spaleniu. Browar zaczęto rozbierać już w grudniu tego samego roku a skończono w następnym. Pusty plac nie został zagospodarowany doi dnia dzisiejszego a obecnie znajdują się tam prowizoryczne zabudowania warsztatu samochodowego.
    pozdrawiam
    www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

    Comment

    • grzeber
      Senior
      • 05-2002
      • 2866

      #3
      Browar Machleida

      Pocztówka przedstawiajaca browar Karola Machleida.
      Attached Files
      pozdrawiam
      www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

      Comment

      • grzeber
        Senior
        • 05-2002
        • 2866

        #4
        Browar Machleida. Zdjęcie pochodzi z okresu miedzywojennego.
        Attached Files
        pozdrawiam
        www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

        Comment

        • grzeber
          Senior
          • 05-2002
          • 2866

          #5
          Zarys zabudowań browaru i budynków mieszkalnych należących do K.Machleida.

          Zarówno ta jak i poprzednia grafika pochodza z Gazety Wyborczej zostału przeze mnie zeskanowane więc z góry przepraszam za jakość.
          Attached Files
          pozdrawiam
          www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

          Comment

          • grzeber
            Senior
            • 05-2002
            • 2866

            #6
            Karol Machleid

            Karol Machlejd urodził się 15.IV.1837 w Morach pod Warszawą zmarł 6.X.1906 w Konstancinie. Jego rodzina pochodziła z górnej Szkocji. Protoplastą klanu był Liod urodzony ok 1200r. Zwyczajem szkockim jego potomkowie dodawali do nazwiska przedrostek Mac ( po celtycku syn ) co doprowadziło do powstania obecnego nazwiska. Pierwszy do polski z Niemiec dotarł w 1821 r. Samuel ( ur. 1770 zm. 1830 w Zerznie pod Warszawą ).
            Karol był synem piwowara Jana Jakuba ( 1799-1867 ) i Rozalii z Eurlów. Wykształcenie ogólne uzyskał w Warszawie. Przed powstaniem styczniowym związał się z organizacją konspiracyjną, za co został aresztowany i wywieziony na Syberię. Po powrocie zakupił w 1869r. browar i zajął się przmysłem piwowarskim.
            Karol Machlejd dużo udzielał się społecznie. Był sędzią Trybunału Handlowego, prezesem Rady Kasy Przemysłowców, założycielem i prezesem Stowarzyszenia Pracowników Handlowych oraz starszym Zgromadzenia Piwowarów. Czynnie udzielał się w parafi ewangelicko-augsburskiej.
            Poślubił Juliannę Marię z Teichert-Stawickich ( 1839-1898 ), z którą miał dziewięcioro dzieci m.in. Karola Ryszarda ( zm.1916 ), Juliusza Marcina ( 1866-1936 ), Artura Ludwika ( 1868-1947) i Henryka ( zm. 1914 ).
            Karol Machlejd pochowany jest w grobie rodzinnym na warszawskim cmentarzu ewangelicko-augsburskim w alei A nr 29.

            Juliusz Machleid oprócz zarądzania browarem po śmierci Ojca był równierz założycielem i pierwszym dyrektorem znanego warszawskiego gimnazjum i liceum im. Mikołaja Reja.
            pozdrawiam
            www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

            Comment

            • grzeber
              Senior
              • 05-2002
              • 2866

              #7
              Grób rodzinny Karola Machleida.
              pozdrawiam
              www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

              Comment

              • grzeber
                Senior
                • 05-2002
                • 2866

                #8
                Ups za szybko wysłałem .
                Teraz właściwe zdjęcie.
                Attached Files
                pozdrawiam
                www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

                Comment

                • grzeber
                  Senior
                  • 05-2002
                  • 2866

                  #9
                  Browar Hermana Junga

                  Harman Junga kupił swój pierwszy browar w roku 1848. Był to zakład powstały w latach 30. XIX w. dla Fryderyka Brzezińskiego mieszczący się przy ul. Chłodnej 51. W roku 1854 odkupił kolejny zakład. Tym razem był to browar założony w 1824 przez Jana Bogumiła Kazimirusa znajdujący sie na ul. Grzybowskiej 1050/1053 ( spotkałem się też z numerem 1047a ). W 1867r. otwarto kolejne browary należące do Hermana Junga tym razem na ul. Ogrodowej i przy placu Aleksandra ( obecnie pl.Trzech Krzyży - podobno można jeszcze odnaeźć jego fundamenty ktoś wie coś więcej ? ). Dzierżawił także browar Karola Osteloffa na warszawskim Grochowie. Herman Jung Jako pierwszy w Polsce zaczął produkować ekstrakt słodowy.
                  W 1873 r. powstało Warszawskie Towarzystwo Akcyjne Wyrobu Piwa "Herman Jung". Było ono wówczas jednum z większych producentw piwa w Królestwie Polskim. Spólka posiadała własne składy w Brześciu, Kowlu, Kijowie i Odessie do których piwo dostarczano za pomocą wagonów-lodowni. Po śmierci Hermana w roku 1890 zlikwidowano większość zakładów, pozostał jedynie ten przy pl. Aleksandra a firmę prowadził jego syn Seweryn. W roku 1893 spółka zatrudniała tylko ok. 80 osób. Na początku XX w. firma działała bez większych problemów i pracowało w niej nieco ponad 100 robotników. W roku 1919 spółka weszła w skład firmy "Haberbusch i Schiele Zjednoczone Browary Warszawskie Spółka Akcyjna".
                  pozdrawiam
                  www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

                  Comment

                  • grzeber
                    Senior
                    • 05-2002
                    • 2866

                    #10
                    Herman Jung

                    Herman Jung urodził sie ok 1818 r. w Szymanowicach na Śląsku zmarł 12.III.1890 r. w Warszawie. Był synem urzędnika Karola i Szarlotty Schmidt. Dwukrotnie żonaty z Amalią Paulina Behr i Selmą Kintzel. Posiadał syna Seweryna z pierwszego małżeństwa. W jego pogrzebie tłumnie uczestniczyła ludność warszawska. Działo się to nie tylko ze względu na szacunek i cześć dla zmarłego ale również za względu na 200 antałków piwa które przyjciale i współpracownicy zmarłego ofiarowali na stypę dla żałobników.
                    Herman Jung pochowany jest w neoromańskim małzoleum na warszwskim cmentarzu ewangelicko-augsburskim w alei A nr 5.
                    pozdrawiam
                    www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

                    Comment

                    • grzeber
                      Senior
                      • 05-2002
                      • 2866

                      #11
                      Grób rodzinny Hermana Junga.
                      Attached Files
                      pozdrawiam
                      www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

                      Comment

                      • grzeber
                        Senior
                        • 05-2002
                        • 2866

                        #12
                        Jeżeli dobrze pamietam to Krzysiu umawiał sie kiedyś z Piwowarem na odwiedzanie "piwnych" nagrobków. W Warszawie można zrobić spacer po cmentarzu ewangelicko-augsburskim gdzie pochowani są :
                        Karol Haberbusch ( syn Błażeja ), Konstanty Schiele, Herman Jung, Władysław Kijok, Karol Machlejd, Jan Bogumił Kazimirus ( w 1824 r. założył browar na ul. Grzybowskiej sprzedany w 1854r. Hermanowi Jungowi ), Karol August Osterloff ( właściciel browaru zbudowanego w 1835r. na Grochowie ).
                        pozdrawiam
                        www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

                        Comment

                        • Piwowar
                          Senior
                          • 05-2001
                          • 2542

                          #13
                          Opolskie piwne nagrobki odwiedziłem na razie sam, ale takie imprezy zawsze można powtórzyć. Jak będę w Warszawie, to się zgłoszę.
                          Archiwum piwne

                          Poznaj
                          http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                          Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                          Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                          Comment

                          • Cooper
                            Senior
                            • 11-2002
                            • 6055

                            #14
                            Widzę Grzeber że porwałeś się na temat-rzeka. Gratuluję odwagi ! Na temat samych tylko browarów z ul. Grzybowskiej można by napisać opasłe tomisko książki.Szkoda wielka że nikt się jeszcze tego nie podjął.Z zainteresowaniem przeczytałem Twoje posty i muszę przyznać że moje "dochodzenie" również dało bardzo zbliżone wyniki. Ja z tym tematem walczę już od minimum kilku lat a nadal pełno wąpliwości i niejasności do rozwiązania.Są też pewne rozbieżności ale trudno ich uniknąć , bo historia warszawskiego browarnictwa jest dosyć skomplikowana. Moje wstępne wrażenia : nie wiem dlaczego cały czas piszesz "Machleid" - to spolszczone nazwisko brzmiało "Machlejd" (jest nawet na skanie który zamieszczasz). Fakt - w różnych źródłach np księgach adresowych było ono często "przekręcane". Browar znajdował się pod adresem Chłodna 45/47 (wcześniej - nr hipoteczny 918). Jeśli chodzi o browary Hermana Junga to z moich informacji wynika iż browar J.B. Kazimirusa przy ul. Grzybowskiej 33/35 ( nr hip. 1051/1053 ) to póżniejszy (od 1818 roku)browar rodziny Reychów. Ja osobiście nie spotkałem się z informacją ażeby browar ten w 1854 został kupiony przez Junga , ale może po prostu do takowej informacji nie dotarłem. Spotkałem sie z informacją iż Kazimirus stał się właścicielem w/w browaru już 10 lat wcześniej niż podałeś czyli około 1814 roku. Celowo piszę "stał się właścicielem" a nie "założył" gdyż już przed 1784 rokiem na działce tej znajdował się browar drewniany.
                            Numer hipoteczny 1047 A ( występuje w bibliografii też jako 1047 lub 1047 B) faktycznie browar Hermana Junga ale inny - jest to późniejszy adres Grzybowska 43/45. Browar ten posiadał budynek produkcyjny pod adresem Waliców 11 i czasami pod takim adresem występuje.
                            Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                            1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                            Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                            Comment

                            • Cooper
                              Senior
                              • 11-2002
                              • 6055

                              #15
                              Kolejny browar Junga przy ul. Ogrodowej mieścił się pod numerem hip. 840 a póżniejszym numerem 62. Około 1898 roku browar ten zmienił nazwę na Warszawskie Towarzystwo Akcyjne Browarów "Chmiel" i istniał do połowy lat 30-tych XX wieku. Jeśli chodzi o browar Hermana Junga przy Pl. Świętego Aleksandra to sam browar jest znacznie starszy. Do około 1848 roku jego właścicielem był Ludwik Naimski , a sam nie wiem co było tam wcześniej. Ja spotkałem się z datą przejęcia owego browaru przez Hermana Junga właśnie w roku 1848 bądź 1852. W latach 90-tych XIX wieku właścicielem browaru został Seweryn Jung. Jeśli chodzi o ewentualne obecne pozostałości po browarze to od około 2 lat w tym miejscu znajduje się zespół superekskluzywnych apartamentowców (ponoć najdroższe apartamenty w W-ce). Wiem że w czasie ich budowy odkryto stare piwnice browaru (było o tym głośno np. w Gazecie Stołecznej). Trudno powiedzieć co zachowało się do dzisiaj.Inwestor NIBY miał zachować je lub ich część jako np. garaże podziemne , jednak wiadomo że tam gdzie duża ka$a , nie ma miejsca na sentymenty. Podejrzewam że zdecydowana ich większość lub wszystkie - poszły pod kilof. Byłem tam w czasie budowy , ale za dużo nie wskurałem (szkoda że nie zrobiłem przynajmniej fotki ). Kierownik budowy zgodnie z podejrzeniami okazał nabzdyczonym bufonem z którym nie było o czym gadać . Od pracowników ochrony wyciągnałem jedynie kilka znalezionych tam butelek , z których jedyna piwna okazała się najpopularniejszą półlitrówką H&S. Ehh... gdybym sam mógł tam zrobić "rewizję" - kto wie co tam mogło być. A tak przy okazji - prawie identyczna sytuacja jest na terenie niedawnego Warsowinu , a dawnego browaru Kijoka. Tam również stawiane są budynki mieszkalne i są jeszcze pozostałości piwnic browaru - szczególnie na sąsiedniej działce PKO. Może ktoś z forumowiczów zrobi im przynajmniej zdjęcie gdyż i te z pewnością długo nie postoją.
                              I jeszcze jedna istotna uwaga - firma "Zjednoczone Browary Warszawskie pf Haberbusch i Schiele " POWSTAŁA W 1921 ROKU A NIE W 1919 JAK PISZESZ !!
                              Życzę Ci dalszych owocnych poszukiwań w literaturze
                              Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                              1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                              Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎