Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Kaper Królewski!!!

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • pawcio1
    Senior
    • 03-2003
    • 363

    Kaper Królewski!!!

    Od kilku miesięcy przymierzam sie do uwarzenia czegoś na podobieństwo Kapra Królewskiego.Czyli piwa o 20-22 st.Blg dość mocnego choć na wysokiej alkoholizacji mi nie zależy.Mocno treściwego z conajmniej średnią goryczką i sporym bukiecie chmielowym

    Nie mam przepisu i pewno nikt nie ma ale spróbować trzeba.
    Mój plan jest następujący.
    4 kg ześrutowanego słodu pilznenskiego
    2 kg -----"------- --"-- monachijskiego
    Przewiduję 20-25 litrów.

    Drożdze BrauPartnera dolna fermentacja 3x 7gr.(czy nie za dużo??)
    Chmiel goryczkowy 50gr na godz.przed końcem aromat 30 gr. na 30 min przed końcem.
    Chmielenie na zimno 20 gr. 7-10 dni.
    Cicha fermentacja balon od 2-3 m-cy!!! Piwnica temp. ok 6-8 stC.
    Butelkowanie z dodatkiem suchego extraktu slodowego ,zero cukru.

    Ponieważ temp. wzrosły mam zamiar prowadzić fermentację na balkonie, ze względu na wysoki st extraktu postanowilem dać 3 paczki drożdzy ,ale nie będę sie upierał ,jeśli mnie przekonacie że to za duzo.

    Tak ja to widzę ,może macie jakieś propozycje w temacie.
    Czy ktoś juz coś takiego warzył??

    Wszelkie propozycje i komentarze mile widziane, gotuję w sobotę.
  • mapajak
    Senior
    • 12-2002
    • 1187

    #2
    A gdyby tak uważyć coś na kształt belgiskiego tripleta.
    Do tego co napisałeś dodać 15-20 dkg słodu karmelowego i zaszczepić drożdżami górnej fermentacji do piw klasztornych od Grossmana.
    Produkcja piw w klasztorach przebiega podobnie jak w domu, piwo róznież jest kondycjonowane w butelkach. Nutki kawowe, cynamanowe itp - chyba wiem już co uwarzę następnym razem.

    Comment

    • mapajak
      Senior
      • 12-2002
      • 1187

      #3
      Oczywiście nie chciałem piwa ważyć, bo jest to mało ciekawe zajęcie, tylko warzyć

      Comment

      • pawcio1
        Senior
        • 03-2003
        • 363

        #4
        mapajak napisał(a)
        A gdyby tak uważyć coś na kształt belgiskiego tripleta.
        Do tego co napisałeś dodać 15-20 dkg słodu karmelowego i zaszczepić drożdżami górnej fermentacji do piw klasztornych od Grossmana.
        Produkcja piw w klasztorach przebiega podobnie jak w domu, piwo róznież jest kondycjonowane w butelkach. Nutki kawowe, cynamanowe itp - chyba wiem już co uwarzę następnym razem.
        Może następnym razem

        Comment

        • pawcio1
          Senior
          • 03-2003
          • 363

          #5
          Właśnie pomyłem gary, a w fermentorze zaczyna się proces przemiany brunatnego płynu w cudowny napój.

          Nie ma to jak poczucie satysfakcji z kilku godzin solidnej roboty.
          Kilka uwag, niecałe 8 kg słodu to chyba wszystko co mogę naraz zacierać w swoim 29L garnku.Było na full .
          Scukrzenie wyszło chyba nieżle, bo mam 24L 18.5 st. brzeczki,bez dodatkow.Zero cukru, karmelu ,słodzików ect.ect.
          Drożdzy nie żałowałem poszły 3 torebki BrauPartnera dolnej fermentacji.
          Chmielilem mocniej niż napisałem w planie ,dałem 100gr. goryczkowego a tylko 30 gr. aromatu, a co.!!!
          Co do chmielenia na zimno,to chyba dam spokój.Nasycilem się eksperymentowaniem jak na jeden raz.Dziś jeszcze fermentor będzie w pokoju ,ale jutro ,jeśli nie będzie mrozu wystawię na balkon.

          Myślę że za 3 m-ce będę butelkował, a za 4-5

          Comment

          Przetwarzanie...
          X
          😀
          🥰
          🤢
          😎
          😡
          👍
          👎