Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar J. Niewęgłowski Warszawa ?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • kajtus
    Junior
    • 05-2003
    • 2

    Browar J. Niewęgłowski Warszawa ?

    Witam wszystkich piwoszy, znalazlem niedawno u mojej babci w piwnicy stara ( wyglada na XIX wiek) butelke ok. 1litra pojemnosci z napisem " J.Niewęgłowski is-ka Warszawa" mam nadzieje ze tacy znawcy maja jakies informacje na ten temat:? prosze jesli cos wiecie dajcie mi znac, z gory dziekuje.
    milego saczenia
  • Kałusz
    Senior
    • 02-2002
    • 302

    #2
    Browar J.Niewęgłowski Warszawa?

    Witam,
    to raczej nie jest butelka od piwa. Niewęgłowski nie miał w Warszawie browaru - tylko wytwórnię wody sodowej.Są mi znane syfony oraz litrowe butelki, z wytłoczonym wizerunkiem kobiety pijącej coś z kielicha, otoczonej wieńcem. Bardzo piękny wzór, ale niestety nie piwny. Chyba, że Niewęgłowski rozlewał tez piwo, o czym nic mi nie wiadomo.
    sj

    Comment

    • Cooper
      Senior
      • 11-2002
      • 6055

      #3
      Miałem kiedyś też taką flaszkę i z pewnościa nie była od piwa. Bardzo możliwe że po wodzie , choć może też jakiś alkohol ale piwo - broń Boże ! Szkło było bardzo jasne ,o ile pamiętam jasnozielonkawe. Piw raczej nie nalewa się do takiego szkła (chyba że na Białorusi )
      Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
      1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

      Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

      Comment

      • Cooper
        Senior
        • 11-2002
        • 6055

        #4
        Ups , przy okazji - moje DWUSETNE WYPITE PIWO (POST) za zdrowie Forumowiczów !!!
        Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
        1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

        Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

        Comment

        • kajtus
          Junior
          • 05-2003
          • 2

          #5
          Moja jest brazowa ciemna wiec, dlatego moglem popelnic blad:P wielkie dzieki za informacje

          Comment

          • Krzysiu
            Krzysiu
            • 02-2001
            • 14936

            #6
            Cooper napisał(a)
            Miałem kiedyś też taką flaszkę i z pewnościa nie była od piwa. Bardzo możliwe że po wodzie , choć może też jakiś alkohol ale piwo - broń Boże ! Szkło było bardzo jasne ,o ile pamiętam jasnozielonkawe. Piw raczej nie nalewa się do takiego szkła (chyba że na Białorusi )
            W moim zbiorze butelek kolory szkła - brązowy, zielony i biały - rozkładają się prawie równo, z niewielką przewagą zielonych. Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że zielona barwa jest najłatwiejsza do otrzymania (szkło kwarcowe czyste ma kolor odcień zielonkawy), a mówimy o technologii sprzed stu lat.

            Comment

            • Kałusz
              Senior
              • 02-2002
              • 302

              #7
              Browar J.Niewęgłowski Warszawa?

              W latach 30 Huta Jabłonna, która miała największy w II Rzeczpospolitej udział w rynku produkcji butelek do piwa, przeprowadziła badania trwałości piwa w zależności koloru .Oczywiście wyszło w tych badaniach, że najlepszy dla przechowywania piwa jest kolor brązowy, potem zielony. W butelkach przezroczystych piwo psuło się najszybciej ze względu na dostęp światła. Kolor szkła nie musi więc oznaczać ostatecznie, że flaszka nie jest piwna. Były przecież browary, z których znane są dzisiaj tylko przezroczyste flachy - np Trawniki lub Gostyń pod Poznaniem.
              Przy okazji - w badaniach Huty Jabłonna wyszło też, że tłoczone napisy osłabiały szkło - im więcej "ozdobników", tym flaszka była mniej trwała. Dlatego fachowcy z Jabłonnej zalecali umieszczanie napisów jak najbliżej denka.
              sj

              Comment

              • adam16
                Senior
                • 02-2001
                • 9865

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Kałusz Wyświetlenie odpowiedzi
                .... Były przecież browary, z których znane są dzisiaj tylko przezroczyste flachy - np Trawniki ...
                Browar Trawniki: http://www.trawniki.hg.pl/traw/browar.html
                Browar Hajduki.
                adam16@browar.biz
                Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D

                Comment

                Przetwarzanie...
                X
                😀
                🥰
                🤢
                😎
                😡
                👍
                👎