Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Rekord szybkości czyli co potrafią dobre drożdze!!

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • pawcio1
    Senior
    • 03-2003
    • 363

    Rekord szybkości czyli co potrafią dobre drożdze!!

    Witajcie!!
    W sobotę warzyłem porterka typu bałtyckiego czyli dolna fermentacja.
    Osiągnąłem w wyniku zacierania 3.kg pilzneńskiego , 1,5 kg monachijskiego i 0.65 kg karmelowego + 1,8 kg puszka extraktu słodowego jasnego Browamatora stężenie brzeczki 18Blg(22L)
    Dodalem do tego matkę drożdzową zebraną z cichej fermentacji po ostatnim jasnym pełnym.Drożdze dodałem około pólnocy.Rano piękna piana wysokości ok 10 cm.
    Dziś rano patrzę a tu już tylko kilka bąbli na powierzchni.
    Po powrocie z pracy sprawdzam wynik 6 st Blg.
    Jeszcze mi się nie zdarzyło żeby tak szybko przeszła fermentacja burzliwa.
    Wiem że są teraz wyjątkowe warunki termiczne a cieplo pogania zdecydowanie pracę drożdzy ale 12 st w dobę to IMO super wynik.
    Wcześniej trwało to zazwyczaj 3-4 dni.
    Właśnie zlewam na cichą fermentację do balona.

    PS. Jak wyglądają wasze wyniki i czy ostatnio też mieliście podobny przypadek??
  • mapajak
    Senior
    • 12-2002
    • 1187

    #2
    Chyba nowy redord swiata?
    A tak poważnie to jaką masz temperaturę w pomieszczeniu gdzie drożdże pracują? U mnie w piwnicy jest 12 st. C i fermentująca tam jasna 14-ka po pięciu dniach odfermentowała do 4,5 % e.w. i fermentacja trwa nadal co mnie bardzo cieszy, gdyż zmieniłem trochę sposób zacierania bo poprzednio 14- ki odfermentowywały mi najniżej do 6-u % e.w. a 12-ki do 5-ciu.
    Na twój wynik miało też wpływ użycie dużej ilości (zebranych z dwóch warek!) świeżych drożdży.

    Comment

    • pawcio1
      Senior
      • 03-2003
      • 363

      #3
      mapajak napisał(a)
      Chyba nowy redord swiata?
      A tak poważnie to jaką masz temperaturę w pomieszczeniu gdzie drożdże pracują? U mnie w piwnicy jest 12 st. C i fermentująca tam jasna 14-ka po pięciu dniach odfermentowała do 4,5 % e.w. i fermentacja trwa nadal co mnie bardzo cieszy, gdyż zmieniłem trochę sposób zacierania bo poprzednio 14- ki odfermentowywały mi najniżej do 6-u % e.w. a 12-ki do 5-ciu.
      Na twój wynik miało też wpływ użycie dużej ilości (zebranych z dwóch warek!) świeżych drożdży.

      Temperatura w pokoju jest dość wysoka ok. 24 st.I zdaję sobie sprawę że to zasadniczo jest przyczyną tego sukcesu
      BTW ciekawi mnie co zmieniłeś przy zacieraniu , może zdradzisz tajemnicę??

      Comment

      • mapajak
        Senior
        • 12-2002
        • 1187

        #4
        pawcio1 napisał(a)
        :
        BTW ciekawi mnie co zmieniłeś przy zacieraniu , może zdradzisz tajemnicę??
        To nie tajemnica, po przestudiowaniu wiadomości zebranych na forum, w artkułach i w podręcznikach obniżyłem temperaturę I przerwy cukrowej do max. 62 st. C i wydłużyłem ją do 40 min. W tych warunkach powstaje ze skrobi więcej maltozy czyli cukru łatwo dostępnego dla drożdży. Wcześniej stosowałem 65-67 st.C i czas trwania 20-30 min.

        Comment

        Przetwarzanie...
        X
        😀
        🥰
        🤢
        😎
        😡
        👍
        👎