Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Patrol piwny - Chiny

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • yendras
    Senior
    • 12-2001
    • 2052

    Patrol piwny - Chiny

    Piwo w Chinach jest wszędzie: w marketach, sklepach, sklepikach, na straganach, w knajpach, pociągach i na dworcach, na statkach rzecznych i na przystaniach. Praktycznie tylko jasne lagery, ale za to w każdym mieście inne. W zasadzie nie ma marek ogólnokrajowych. Nawet Tsingtao, chcociaż na pewno jest ponadregionalne, bywa tylko w niektórych sklepach. Podróżując pociągiem na każdej stacji można kupić zupełnie nowy gatunek. Gdybym chciał każdy spróbować to chyba ciągle chodziłbym nawalony. W dużych miastach można spotkać różne licencje i importy. Najczęściej jest to chiński Bud, rzadziej Heineken i Carlsberg. Szanghaj zdominowany jest przez japoński Suntory (co najmniej 3 gatunki warzone na miejscu). Poza tym z Japonii dociera tu Kirin i Asahi.
    W zasadzie nie trafiłem w Chinach na niedobre piwo. Wiadomo, były lepsze i gorsze, żadne jednak nie wywołało reakcji typu „o nie, nigdy więcej”. Charakterystyczny jest niski poziom alkoholu (od ok. 3,5 do 4,5 %) oraz ekstraktu (nawet od 8% , nie natknąłem się na więcej niż 12). To co piłem mogę z grubsza podzielić na dwie grupy. Jedna to lekkie pilsy (10-11&ordm o smaku bardzo bliskim tradycji europejskiej, z lekką goryczką, mniej więcej w stylu Tsingtao – choć nie jest to na pewno marka wybijająca się spośród innych. Druga grupa (moja ulubiona) to piwa bardzo intensywne i treściwe, o gęstym, lekko słodkawym smaku. Kubki smakowe są przekonane, że to przynajmniej porządna „dwunastka”, a może i coś więcej. Z reguły są to jednak maksymalnie jedenastki, a zdarzył się również egzemplarz o ekstrakcie 9,5 º Plato. Byłem naprawdę zdumiony. Zastanawiałem się, czy przyczyną tej odmienności może być dodatek ryżu ?
    Piwo w Chinach jest bardzo tanie. Zdarzało mi się płacić równo 2 juany (ok. 1 zł) za butelkę 0,64 l. Z reguły piwo nie kosztuje więcej niż 3 Y, chociaż zdarzają się wyjątki. Tsingtao kosztuje w granicach 3,50 – 3,90, a licencyjny Bud ponad 5 Y. Czasem ekskluzywne marki niektórych browarów dobijają do ok. 6 Y. W niektórych knajpach bywa duuuużo drożej.
    Dominują butelki i to duże: 0,64 l, rzadziej 0,62, sporadycznie 0,355. Niestety częściej zielone, ale są gatunki rozlewane zarówno w zielone, jak i brązowe. Czasem zdarzają się butelki bezbarwne i są to z reguły topowe wypusty niektórych browarów. Puszki to raczej rzadkość, widziałem tylko pojemność 0,355 (Yanjing i Tsingtao). Nie spotkałem piwa beczkowego, chociaż podobno Tsingtao występuje w takiej wersji. Odzysk chińskich etykiet to zadanie bardzo karkołomne. Będzie to zresztą widać na skanach w dziale „Piwo – konkretnie”.
    W Szanghaju widziałem dwa browary restauracyjne. „Hyland 505 Brauhaus” znajduje się w hotelu „Sofitel”, co na pewno ma wpływ na ceny. „Fest Brew House” jest bardzo blisko Bundu. Widziałem też ekskluzywny lokal Paulanera – możliwe że jest to również minibrowar. Darowałem sobie te przybytki – kufel piwa podobno kosztuje tam ok. 50 juanów, a ja miałem do dyspozycji całą masę nieznanych mi piw „sklepowych” za grosze.
  • yendras
    Senior
    • 12-2001
    • 2052

    #2
    Werbunek nowych członków Forum w północnym Siczuanie.
    Attached Files

    Comment

    • yendras
      Senior
      • 12-2001
      • 2052

      #3
      errata

      yendras napisał(a)
      [...] lekkie pilsy (10-11&ordm [...]
      wcale nie chciałem wkleić tu żadnej mordki - miały być stopnie Plato

      Comment

      • Ryszard
        Gość
        • 03-2003
        • 10

        #4
        Kraj srodka i browarek ciag dalszy

        yendras!

        dolaczam sie do twych doswiadczen piwnych przywiezionych z dalekich Chin.Osobiscie bylem tam z rodzina w grudniu 2000 roku i po raz drugi jak wszystko dobrze pojdzie i SARS juz nie bedzie to planujemy kolejny wyjazd w 2004 roku.Lecac do Beijing/Peking/ juz z gory nastawiony bylem na nowe doswiadczenia w degustacji dla mnie w sumie nowych gatunkow piw produkowanych wylacznie w Chinach.Znajac jedynie niemieckiego Tsingtao mialem znikome doswiadczenia smakowe w konsumpcji tutejszych browarkow.Biorac pod uwage moje osobiste gusta smakowe"GROLSCH","BITBURGER","PIAST MOCNE" mialem pewne obawy czy aby podczas naszego dwu tygodniowego pobytu znajde tutaj ten jeden jedyny goryczkowy niepasteryzowany smak mego wspanialego piwasia.J niestety chodz wyprobowalem wiele smakow i gatunkow to tego jedynego pilsa wypilem po powrocie do domu.
        Bylismy w dwoch prowincjach.Hefei/Anhui/to sto dawdziescia kilometrow od Shanghaj oraz w samej stolicy Beijing.W stolicy proponuje wpadniecie do typowu niemieckiego mini browaru w Hard Rock cafe.Znajduje sie on centrum handlowym Lufthansa.Browar niestety nie chinski lecz typowo niemiecki "Paulaner".Do tego orginalna golona oraz kielbasa z grilla.Atmosfera i wystroj jak w Monachium w czasie Oktoberfest.Ceny.0.5l.Paulaner 40 zl.! Sok pomaranczowy 0.5l....40zl.przywieziony z niedalekiej chinskiej pomaranczowej prowincji Hunan.
        W restauracjach proponuja przede wszystkim miejscowe stolowe piwa.Duze 0.5 0.8l. butelki z lekkim malo procentowym pilsem.
        A w supermarketach to prawdziwy raj dla piwoszy slabych jasnych gatunkow.Sa butelki oraz puszki.Tsingtao beer 4.5%,Gingseng beer 4.1% Gember,karamel,rzenszen/ginseng/ oraz Shanghaj beer/Swan/lager.

        wszystkim polecam ten kraj.

        rychu
        Attached Files

        Comment

        • Ryszard
          Gość
          • 03-2003
          • 10

          #5
          chiny po raz drugi

          w lutym 2004 bylismy po raz drugi w tym jak pasjonujacym kraju srodka.
          duzo zwiedzania i
          Tym razem mielismy okazje odwiedzic prowincje guang dong.pol godziny autobusem do honkongu.
          nastepnym razem opisze smaki i gatunki chinskich browarkow.
          polskich piw w chinach nie znalazlem.jedynym produktem dostepnym w dobrych supermarketach jest orginalny polski spirytus!
          kosztuje w przeliczeniu ok...10 zlotych!nic tylko pic
          ryszard

          Comment

          • kloss
            Senior
            • 03-2003
            • 2526

            #6
            Tsingtao jest ponadregionalne jako nazwa bo warzone jest w różnych browarach i asortymentach.Przypuszczam,że to holding.Na pewno ma browary w Szanghaju i Xi,an bo takie Tsingtao spotkałem.W Xi,an piwa firmowane przez Tsingtao noszą min bardzo chińską nazwę Hans a jest wśród nich np. ananasowe/w stylu brokowskich coolerów/.W przeciwieństwie do kolegi Yendrasa spotkałem w Chinach parę niedobrych piw.

            Comment

            • grzeber
              Senior
              • 05-2002
              • 2867

              #7
              Yendras napisał patrol 3 lata temu ale w dziedzinie piwnej chyba nic się nie zmieniło.

              Nazw piw i browarów przytaczać nie będe, ale poza kilkoma markami reszta dostępna jest tylko regionalnie. Charakteryzują się najczęściej słabą goryczką, niskim ekstraktem i alkoholem. Ciekawostką są różne pojemności butelek, chyba każdy browar ma inną, a wszystkie mieszczą się w przedziale 0,6 - 0,65 litra. Ceny od 2 do 5 Yuanów w sklepie (1USD=7,7Y). W kajpach drożej.

              Ciężko jest spotkac piwo inne niż pils. Oprócz wspomnianych przez Klosa "cooleropodobnych" piw smakowych trafiłem tylko ciemniaka produkowanego w Harbinie przez lokalny browar.

              Podróżując po tym kraju rzadko widzi się bary piwne. Z reguły sa one skierowane albo do turystów albo "zeuropeizowanych" miejscowych, a piwo jest tam dużo droższe. Większość Chińczyków spożywa piwo albo na ulicy (jak i zwykłe posiłki) albo w ulicznych jadłodajniach (gdzie ceny kształtują się jak w sklepach). Z ogródkami piwnymi spotkałem się tylko w Harbinie, ale zapewne jest to wpływ rosyjski.
              pozdrawiam
              www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

              Comment

              • ZIOMEK2
                Gość
                • 09-2004
                • 2523

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika yendras
                wcale nie chciałem wkleić tu żadnej mordki - miały być stopnie Plato
                Ty to tam po piwo pojechałeś ... niestety jest to na przyszłość wielkie zaqgrożenie, jak oni te niemieckie piwa tym ryżem i bambusem zaleją !?

                Comment

                • sinobrew
                  Member
                  • 05-2008
                  • 32

                  #9
                  Piwo Chiny

                  poczytaj ten watek o chinskich piwach

                  Comment

                  Przetwarzanie...
                  X
                  😀
                  🥰
                  🤢
                  😎
                  😡
                  👍
                  👎