Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

literatura

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • elroy
    Senior
    • 10-2002
    • 359

    literatura

    Witam serdecznie!
    Istnieje pewne wydawnictwo o nazwie "Browarnictwo - przemysl fermentacyjny", T. Pazera.
    Niestety wtedy gdy chciałem ja zakupić nie była nigdzie osiagalna. Ostatnio znowu pojawiła się w księgarniach internetowych (w tradycyjnych niestety nie udało mi się jej znaleźć).
    Pytanie więc do jej posiadaczy - warto wydać na nią te kilka złotych i zakup jej będzie jakąś pomocą przy amatorskim warzeniu?

    Dziękuje za uwagi i pozdrawiam wszystkich
    www.piwo.org
  • pawcio1
    Senior
    • 03-2003
    • 363

    #2
    ja ją mam

    Tak naprawdę to podręcznik dla technikum.
    Czy warto , napewno tak, sporo teorii o zacieraniu i surowcach.
    Połowa Ci sie do niczego nie przyda bo dotyczy browarów i warzenia przemysłowego ale zawsze ma się większe pojęcie.

    Comment

    • Krzysiu
      Krzysiu
      • 02-2001
      • 14936

      #3
      Książka ta jest chyba wznowionym i poprawionym wydaniem podręcznika do technikum pt. "Browarnictwo" Władysława Dylkowskiego. Taki sam układ tematów, podobne sformułowania.

      W sposób bardzo przystępny (a nawet miejscami nadmiernie uproszczony) omówiona jest technologia słodownictwa i browarnictwa. Pozycja przydatna o tyle, że z podstawowymi źródłami wiedzy u nas nietęgo. W ksiagarniach wysyłkowych cena niewygórowana, warto kupić.

      Comment

      • Krzysiu
        Krzysiu
        • 02-2001
        • 14936

        #4
        Browarnictwo, Władysław Dylkowski

        Browarnictwo, Władysław Dylkowski
        podręcznik dla technikum, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, wydanie trzecie, Warszawa 1986

        Przez wiele lat podstawowy polski podręcznik z zakresu słodownictwa i browarnictwa. Przystene omówienie całokształu zagadnień - od surowców, poprzez technologie, biochemię, do organizacji dystrybucji. Książka już dzisiaj nieco przestarzała, ale przydaje się jako podstawowe źródło wiedzy. Do znalezienia w antykwariatach.

        Comment

        • Krzysiu
          Krzysiu
          • 02-2001
          • 14936

          #5
          Piwowarstwo, M.J. Lewis, T. W. Young

          Piwowarstwo, M.J. Lewis, T. W. Young
          Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2001
          Najnowsza z dostęnych w języku polskim pozycji dot przemysłu piwowarskiego. Układ treści podobny do poprzednich - surowce, technologia i biochemia słodownictwa, technologia i biochemia piwowarstwa. Książka nowsza, więc omawiająca prawie najnowsze trendy w przemyśle. Dla nas interesująca o tyle, że technologieomawiane są z "wyspiarskiego" punktu widzienia, a więc zaieranie infuzyjne oraz produkcja piw górnej fermentacji. W trzech omówionych pozycji ta jest najlepsza. Do kupienia bez problemów w sieci.

          Comment

          • Krzysztof
            Senior
            • 04-2001
            • 1689

            #6
            Ja rozpoczynałem od książki Browarnictwo, Władysław Dylkowski
            podręcznik dla technikum, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, wydanie drugie poprawione, Warszawa 1984. Mam egzemplarz, który był ze mną na kilku praktykach w browarach i służył moim kolegom ze studiów podczas zaliczania "piwa".
            Były także następne wznowienia w 1986 i chyba 1988.
            W 1998 lub 1999 pojawiło się "Browarnictwo" T. Pazera i T. Rzemieniuk. Pierwszy z panów jest dyrektorem Zespołu Szkół Usługowych w Tychach (dawne Technikum Browarnicze) do którego należy internat, który gości kolekcjonerów na noclegu przed giełdami i w sumie calą giełdę jesieną. Drugi z panów to były Dyrektor Technikum Piwowarskiego w Tychach z przed laty - wychowawca wielu roczników piwowarów, którzy opuszczali technikum. Prawdopodobnie część z kolekcjonerów bywających w Tychach zna obu Panów z widzenia. Może warto wziąć ze sobą książkę ich do Tychów i poprosić o dedykację? Ja tak zrobię. Mam już kilka dedykacji w książkach: Dylkowski (wydanie dla technikum i dla studentów) i Kunze wydanie Niemieckie. Warto mieć komplet........
            Obie książki "Browarnictwo" są bardzo podobne do siebie - mają ten sam układ stron. W miarę pojawiania się nowych wydań zostały te książki dostosowywane do postępu technologii w browarach. Pazera i Rzemieniuk zrobili poważny krok naprzód. Podobnie Kunze. Co 2 lata pojawia się nowe wydanie i zawsze jest coś nowego. Mam kilka wydań tej książki i widzę zmiany.
            Dla mnie najlepszy jest Kunze. Ale ze względu na dostępność wydania polskiego polecam jednak Browarnictwo, którego kolwiek z autorów. Tam są zawarte podstawy i te trzeba znać. Z tej książki można się wiele nauczyć. Jak będziecie umieli jeździć maluchem to i mercedesem też pojedziecie.....
            W mojej bibloteczce jest także "Piwowarstwo" dwóch czeskich autorów: Hlavacka i Lotskiego. Też przydatna kiedyś książka...

            Piwowarstwa - tłumaczenia z angielskiego nie mam, ale jest ona dostępna w księgarni PWN za 15 złotych i z pewnoscią trafi na moją półkę.
            Jesteś zainteresowany browarem restauracyjnym napisz do mnie. Znam to od podszewki.
            www.twojmalybrowar.pl

            Comment

            • mapajak
              Senior
              • 12-2002
              • 1187

              #7
              właśnie wylicytowałem na Alegro:
              Attached Files

              Comment

              • elroy
                Senior
                • 10-2002
                • 359

                #8
                mapajak napisał(a)
                właśnie wylicytowałem na Alegro:

                Napisz kilka słów, co w niej ciekawego można znaleźć
                www.piwo.org

                Comment

                • mapajak
                  Senior
                  • 12-2002
                  • 1187

                  #9
                  elroy napisał(a)
                  Napisz kilka słów, co w niej ciekawego można znaleźć
                  Oczywiście napiszę, jak tylko przyjdzie do mnie przesyłką z tą książką.

                  Comment

                  • mapajak
                    Senior
                    • 12-2002
                    • 1187

                    #10
                    elroy napisał(a)
                    Napisz kilka słów, co w niej ciekawego można znaleźć
                    Książka jest w formie pytań i odpowiedzi, wiadomości są bardzo podstawowe, raczej dla początkującego piwowara, który chce dopiero rozpocząć warzenie ze słodów.
                    Zaletą książki jest rok wydania - 1951, więc metody warzenia nie różnią się od stosowanych przez nas w piwowarstwie domowym.
                    Niektóre pytania są śmieszne np
                    cytat:
                    Czym mierzymy temperaturę?
                    Odp. Temperaturę mierzymy przyrządem zwanym termometrem.
                    konie cytatu.

                    Comment

                    • Hannibal
                      Senior
                      • 03-2004
                      • 1426

                      #11
                      Bardzo zachęcam to przeczytania książeczki "Piwo w kuchni i w aptece". W sposób prosty przedstawia podstawy browarnictwa klasztornego. Dużo miejsca poświęcono raczej historii klasztoru Andechs, no ale nie wszystko musi przecież być stricte poświęcone technologii ważenia.
                      Co do "Piwowarstwa" autorstwa dwóch Amerykanów (a może Brytyjczyków - mniejsza z tym), to rzeczywiście jest to profesjonalna książka. Przydatna raczej dla minibrowarów, ale również piwowar domowy znajdzie coś dla siebie. Wszystko wyjaśnione jest od podstaw, ale żeby dokładnie wszystko pojąć potrzebne jest całkiem dobre przygotowanie z chemii.


                      [Admin: kilkupostowa dygresja na temat pisowni słowa WARZYĆ została przeniesiona tu:
                      http://www.browar.biz/forum/showthre...046#post344046 ]
                      "All the good things for those who wait"

                      Comment

                      • Cooper
                        Senior
                        • 11-2002
                        • 6055

                        #12
                        mapajak napisał(a)
                        Zaletą książki jest rok wydania - 1951
                        O tak ! Z pewnością autor wychwala przebogate i idące zarazem z duchem czasu i nowoczesności piwowarskie tradycje kolebki piwowarstwa czyli Związku Radzieckiego - na przykładzie moskiewskiego browaru Ostankino (choć ten ruszył chyba po 1951 roku )
                        Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                        1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                        Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                        Comment

                        • lukuj
                          Senior
                          • 07-2003
                          • 320

                          #13
                          CLONE BREWS by Tess and Mark Szamatulski.
                          Całkiem miły zbiorek opracowanych przez autorów 150 receptur na „klony piw komercyjnych” z różnych zakątków świata. Wśród nich takie egzotyczne perełki jak „Okocim Porter” i Żywiec Beer” .
                          Każda receptura w trzech wersjach – ekstrakt, częściowe i pełne zacieranie. Krótki na kilka stron wstęp z przypomnieniem podstawowych pojęć przyda się każdemu. Na podsumowanie przydatne tabele z charakterystyką parametrów gatunków piw i kilku surowców.
                          Wartość zbiorku ocenię „w praniu”, przejrzałem go bez zbytnich emocji. W końcu był to dostarczony wcześniej dodatek do zamówionej „Designing Great Beers” – tej nie mogę się doczekać.
                          KETTLER brewery
                          www.lukuj.republika.pl

                          Comment

                          • Borysko
                            Senior
                            • 02-2004
                            • 1144

                            #14
                            lukuj napisał(a)
                            W końcu był to dostarczony wcześniej dodatek do zamówionej „Designing Great Beers” – tej nie mogę się doczekać.
                            Ja już ją posiadam
                            Opisy typów piw są wyczerpujące, łącznie z ich historią. Na podstawie tej książki można pokusić się o uważenie XVIII wiecznego portera.
                            Problem jest niestety standardowy - nasze słody nijak mają się do tych dostępnych w USA.

                            Comment

                            • lukuj
                              Senior
                              • 07-2003
                              • 320

                              #15
                              Borysko napisał(a)
                              Ja już ją posiadam
                              Opisy typów piw są wyczerpujące, łącznie z ich historią. Na podstawie tej książki można pokusić się o uważenie XVIII wiecznego portera.
                              Problem jest niestety standardowy - nasze słody nijak mają się do tych dostępnych w USA.
                              Ja już też
                              Zapowiada sie ciekawa lektura na weekend.
                              KETTLER brewery
                              www.lukuj.republika.pl

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎