Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

N.Dokowicz z Wolsztyna - piwo grodziskie ???

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • pieczarek
    zwykle cham i prostak
    • 06-2001
    • 5011

    N.Dokowicz z Wolsztyna - piwo grodziskie ???

    Trafiła do mnie porcelanka zamieszczona na poniższym obrazku. Niby wszystko jest na niej napisane - browar N.Dokowicza z Wolsztyna. Tylko ten poziomy napis w środku "Gratzerbierbrauerei"!? Na tyle na ile rozumiem niemiecki znaczy to "Browar piwa grodziskiego". I tu kilka pytań.
    W katalogu "Braurei-Verzechnis Polen" z 2002r. browar ten jest wymieniany na pozycji 2504b. Ale tam nigdzie nie jest napisane, że robili tam piwo grodziskie. Albo żeby mieli dokładnie taką nazwę wskazującą na powiązanie z Grodziskiem. W katalogu browar istnieje pod mazwą "N.Dokowicz, Brauerei". A ten katalog odtwarza bardzo wiernie nazy browarów. Wobec tego, czy piwo grodziskie było robione także w Wolsztynie? Może ktoś wie coś więcej na ten temat?
    Attached Files
  • yendras
    Senior
    • 12-2001
    • 2052

    #2
    Tzw. piwo grodziskie było warzone również przez browar Huggera w Poznaniu. W obu przypadkach (tzn. Hugger i Dokowicz) nazwa "grodziskie" czy "Graetzerbier" funkcjonowała jedynie jako określenie pewnego gatunku. Na podobnej zasadzie połowa browarów wielkopolskich warzyła przecież piwa kulmbachskie tudzież kulmbachery, czy też monachijskie.
    Pewnie dlatego na banderolach piwa z Browaru Św. Bernarda w Grodzisku zaczęto w pewnym momencie umieszczać napisy "prawdziwe piwo grodziskie" oraz "Echtes Graetzer Bier".

    Comment

    • Krzysiu
      Krzysiu
      • 02-2001
      • 14936

      #3
      Zgadza się. Również kilkanaście browarów dolnoślaskich robiło piwo "grodziskie".

      Comment

      • Ka_Dar
        Senior
        • 03-2003
        • 248

        #4
        W Wytwórni Ekstraktów Słodowych w Wolsztynie do dzisiaj pracują pracownicy, którzy wspominają pracę przy produkcji piwa grodziskiego.

        Comment

        • Piwowar
          Senior
          • 05-2001
          • 2543

          #5
          Wyjaśnienie w temacie: Browar Wolsztyn R. Bloens.
          Archiwum piwne

          Poznaj
          http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
          Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
          Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

          Comment

          • TOLDI55
            Member
            • 04-2004
            • 35

            #6
            Browar Wolsztyn

            Browar Dakowicza w Wolsztynie to inny browar niż Bolensa .W obiektach pobrowarowych-póżniej wybudowano czy rozbudowano tam winiarnię.

            . A w latach 1945 -1950 czynny Browar Wolsztyński przy ul.Cmentarnej 13 a póżniej Słodowej wchodził w skład przedsiębiorstwa inż. Edwarda Stamma.Skład przedsiębiorstwa w latach 1945-1950 to/ Browar-Wolsztyn ,Słodownia-Kargowa,Piwotechnika-Bydgoszcz, Browar -Września, Wolsztyńskie Zakłady Przemysłowe/.

            Comment

            • Leonpraga
              Senior
              • 02-2005
              • 468

              #7
              Pytanko do TOLDI55, na jakiej podstawie twierdzisz, że browar Dokowicza a nie (Dakowicza) nie był tym samym browarem, którego właścicielem był Blones, chciałbym poznać co cię skłania do postawienia takiej tezy.

              Comment

              • Cooper
                Senior
                • 11-2002
                • 6055

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu Wyświetlenie odpowiedzi
                Również kilkanaście browarów dolnoślaskich robiło piwo "grodziskie".
                Wiem ze temat traktuje o firmie Dokowicza ale powyższy cytat sprowokował mnie do zamieszczenia owej etykiety na piwo Grodziskie z niezidentyfikowanego przeze mnie browaru. Jest to dla mnie szczególnie zawstydzające iż browar ten posiadał skład nawet w Warszawie a ja nie umiem go rozpoznać.
                Skan pokazuje reprint etykiety wykonany w 1889 roku wiec sama etykieta jest z tego roku lub nieco starsza.
                Czy ktoś może pomóc w ID ?
                Attached Files
                Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                Comment

                • mio-beta
                  Member
                  • 10-2003
                  • 39

                  #9
                  Widać inicjały właściciela oraz widok marki fabrycznej po lewej stronie. Ja bym podążał w tym kierunku.

                  Comment

                  • mio-beta
                    Member
                    • 10-2003
                    • 39

                    #10
                    W sumie Pawłowiczów nie powinno byc dużo.

                    Comment

                    • Leonpraga
                      Senior
                      • 02-2005
                      • 468

                      #11
                      Witaj Wojtek, pomogę ci rozszyfrować tą etykietę ale na giełdzie w Warszawie stawiasz DUŻE piwo.
                      Browar ten znajdował sie w Radoniu, w 1899 roku należał do Sikorskiego dzierżawił go Pawłowicz, wytłomaczenie nazwy piwa jest jeszcze prościejsza, na pewno nic niema wspólnego z browarem w Grodzisku Wlkp. nazwa pochodzi od Grodziska Mazowieckieg, koło którego leży Radonie, co do składu to w 1897 roku na Marszałkowskiej 132 pod Tel. 111 Skład piwa butelkowego posiadał Reych E., więc może i handlował także piwem z Radonia, Pozdrawiam.

                      Comment

                      • Cooper
                        Senior
                        • 11-2002
                        • 6055

                        #12
                        Dzięki Leo. Przyznam że pare godzin temu rozmawiałem na ten temat z kolegą Marcinem76 i miał on identyczne podejrzenia a Ty poparłeś je konkretnymi informacjami.
                        Cieszy mnie iż to browar z okolic Warszawy. Oprócz wizerunku tej etykiety nie jest mi z niego nic znane. Szukałem lokalizacji tego browaru kilka lat temu ale niestety w miejscu jego zabudowań obecnie są grunty orne. Zagadka wyjaśniona.
                        Sorry Pieczarek za odbiegnięcie nieco od Twojego tematu. Dalej proponuję już powrót do tytułowego wątku o firmie Dokowicza.
                        Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                        1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                        Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                        Comment

                        Przetwarzanie...
                        X
                        😀
                        🥰
                        🤢
                        😎
                        😡
                        👍
                        👎