Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Pale Ale i gips

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • elroy
    Senior
    • 10-2002
    • 359

    Pale Ale i gips

    Witam!
    Znalazłem ciekawy przepis na Pale Ale. Wymóg stylu to dodanie siarczanu wapnia, czyli gipsu dla utwardzenia wody.
    Wszystko oki, ale czy to jest jakiś specjalny gips, czy też zwykły, że się tak wyrażę - budowlany Poradźcie!
    www.piwo.org
  • mapajak
    Senior
    • 12-2002
    • 1187

    #2
    Odp: Pale Ale i gips

    elroy napisał(a)
    Witam!
    Znalazłem ciekawy przepis na Pale Ale. Wymóg stylu to dodanie siarczanu wapnia, czyli gipsu dla utwardzenia wody.
    Wszystko oki, ale czy to jest jakiś specjalny gips, czy też zwykły, że się tak wyrażę - budowlany Poradźcie!
    Grossmann ma w ofercie tzw. gips browarniany - 9 zł za 0,5 kg.

    Comment

    • kangurpl
      Senior
      • 03-2002
      • 2660

      #3
      Budowlany ma na pewno zanieczyszczenia. Ja bym go nie dodawał do artykułów spożywczych.
      Świat należy do młodzieży, młody robi - stary leży.
      "W niebie nie ma piwa, więc pijmy je tutaj."

      "denerwować się - mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych"

      Comment

      • elroy
        Senior
        • 10-2002
        • 359

        #4
        kangurpl napisał(a)
        Budowlany ma na pewno zanieczyszczenia. Ja bym go nie dodawał do artykułów spożywczych.
        Też mam takie opory.
        Nie orientujecie się, czy występuje w handlu gdzieś poza Grossmanem?
        www.piwo.org

        Comment

        • Krzysiu
          Krzysiu
          • 02-2001
          • 14936

          #5
          Można zrobić samemu. Potraktować czyste wapno hydratyzowane lub kredę kwasem siarkowym, a osad kilkrotnie przepłukać. Surowce, o których wyżej wspominam, również są budowlane, ale czyste. A jak już coś robić samemu, to od początku do końca, łącznie z gipsem. Tym bardziej, że tego gipsu wychodzi niedużo - 5 g. na 20 l. brzeczki.
          Jeśli ktoś uzywa wody z dużą zawartością węglanu wapnia, to może zrobić jeszcze inaczej - parę kropli czystego kwasu siarkowego bezpośrednio do wody. Ile - nie powiem, bo to zależy od stężenia CaCO3 w wodzie i trzeba sobie obliczyć samemu.

          Comment

          Przetwarzanie...
          X
          😀
          🥰
          🤢
          😎
          😡
          👍
          👎