Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Legenda Ducha Gór a piwo

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Pepek
    Senior
    • 04-2003
    • 1499

    Legenda Ducha Gór a piwo

    Dziś wpadła mi w ręce przywieziona wczoraj późnym wieczorem przez kolegów z pracy bardzo ciekawa publikacja. Otóż ostatnio Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze wraz z Instytucją Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego wydało książkę pt. "Znane i nieznane historie o Rzepiórze" Zawiera ona reprint wydanego w 1920 r. w Lipsku (na podstawie XVII-wiecznego oryginału) zbioru krótkich legend i opowieści M. Johannesa Praetoriusa "Bekannte und unbekannte Historien von Rübezahl" oraz ich polskie tłumaczenie autorstwa Andrzeja Paczosa.

    Duch Gór zwany także Rzepiórem, Liczyrzepą, Rübezahlem, Rybecalem czy też Karkonoszem według legend od niepamiętnych czasów włada Karkonoszami. Generalnie wśród ludności wzbudzał strach i odrazę.
    Przegladając owe wydawnictwo na stronie 213 natknąłem się na opowieść-legendę nr 89 - "Duch Gór żłopie bardziej niż rakarska świnia". Brzmi ona tak (pełny cytat):
    "Duch Gór przyszedł w pewnym znanym mieście do pewnego piwowara pytając, ile weźnie od niego pieniędzy za to, żeby mógł napić się całkiem do syta. Piwowar zażądał talara, mniemając, że jeśli przepije on pół talara, nie będzie mógł więcej stać na nogach. Pozwolił mu dla żartu pójść do browaru i z kadzi, w której stał cały war piwa, konewką tak długo czerpać i pić, aż będzie miał dosyć. Kiedy Duch Gór uzyskał pozwolenie, wyżłopał tak dużo, że ubyło ponad połowę zawartości kadzi. Na ten widok gospodarza ogarnął strach. Chciał go nawet uderzyć. Kiedy jednak sam nie mógł mu podołać, pobiegł na przód domu wziąć do pomocy swych pachołków. Zanim jednak weszli do browaru, całe piwo już znikło, a kmiotka także nie można było znaleźć. Ludziom wydawało się to tak dziwne, że nie wiedzieli, co miało to znaczyć."

    Ciekawe co to za pewne znane miasto?
  • Pepek
    Senior
    • 04-2003
    • 1499

    #2
    Aha, jakby ktoś chciał poczytać sobie oryginał tej zacnej dykteryjki ze str. 85 to służę poniższym skanem.

    Comment

    • breslauer
      Senior
      • 05-2002
      • 2690

      #3
      Odp: Legenda Ducha Gór a piwo

      Pepek napisał(a)
      Ciekawe co to za pewne znane miasto?
      Ja stawiałbym na Jelenią Górę - bo to przecież najbliżej gór, a gdzie by się tam chciało spragnionemu Rzepiórowi ganiać kawał drogi do Świdnicy czy Wrocławia.
      Last edited by breslauer; 23-07-2003, 09:15.

      Comment

      • ART
        mAD'MINd
        • 02-2001
        • 23798

        #4
        wspomiany powyżej poniższy skan Pepka powinien być tutaj.
        Attached Files
        - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
        - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
        - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

        Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

        Comment

        Przetwarzanie...
        X
        😀
        🥰
        🤢
        😎
        😡
        👍
        👎