Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Patrol piwny - Rumunia

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • pIvo
    Senior
    • 10-2002
    • 290

    Patrol piwny - Rumunia

    Byłem przez weekend w Rumunii (w północno-zachodniej części), m.in. w miastach Satu Mare i Oradea. Mile zaskoczył mnie stosunkowo duży wybór i dostępność piwa. Ceny zaczynają się od poniżej 1 PLN (nawet 0,8 PLN) za 0,5 litra (m.in. marki Bucegi z Brau Union i Noroc z C.D.N.) w butelce typu euro, więcej zalet, oprócz ceny, trudno było by jedanak w ww. piwach znaleźć.

    Dość dobrze jest reprezentowana tzw. średnia półka, kilku producentów dostarcza na rynek różnorodne gatunki piwa w cenach ok. 1,1-1,5 PLN, także kilka piw ciemnych. Praktycznie w każdym sklepie jest lodówka z piwem.

    Dostępnych jest kilka piw licencyjnych: bardzo popularny jest Tuborg z małych butelkach, ale także z kapslem z "zawleczka" (0,5 l), jest Skol a nawet Efes. Z ciekawostek są dostepne doskonałe belgijskie piwa produkowane na licencji w Galati, także pszeniczne.

    Wiele piw dostępnych jest także w butelkach plastikowych od 0,5 l do nawet 2 litrów. Największym zaskoczeniem była jednak, trudna do uzasadnienia, cena... Heinekena w butelce ok. 0,66 l za ponad 12 PLN, w supermarkecie; dla porównania popularny - i co ważne zimny, z beczki - Ursus na basenie termalnym w Baila Felix dostepny był za ok. 1,4 PLN.

    Podsumowanie:
    Duży wybór piw, także zaskakująco dobrej jakości, w wyjątkowo atrakcyjnych cenach.

    Kilka kapsli z ww. wymienionych piw wkrótce będzie można będzie zobaczyć na: http://kapsle.w.interia.pl/ro.htm
    http://kapsle.w.interia.pl
  • becik
    Senior
    • 07-2002
    • 14999

    #2
    Ceny piw uległy znacznemu podwyższeniu, obecnie wszytsko kosztuje tyle samo co w Polsce. W odwiedzonych rejonach (Maramuresz, Bukowina, Mołdawia, Transylwania) prym wiodą koncerny czyli Ursus z pakietem swoich piw (do niego należy bardzo popularna Timisoara), Heineken Romania, Inbev. W sklepach prawie wszędzie są piwa z tych koncernów, oprócz wcześniej wymienionych są to Ciucas, Azuga. W rejonach mniejszych browarów mozna zakupić ich produkty, np Albacher, Suceava. Piw z Satu Mare nie widziałem nigdzie w sklepach, a jedyne jakie zakupiłem pochodziły z browaru. Oprócz popularnej w rejonach Suczawy opisanego juz piwa Suceava, to dwa pozostałe również dostałem tylko w browarze.

    Coraz większa moda jak zauważyłem panuje na PET-y, Sa wszędzie i stanowią jak nie połowę asortymentu piwnego to jego zdecydowaną większość. Sa PET-y i 0,5l jednak najwięcej jest 2 litrowych, a nawet 3 litrowych plastików. Jest ich taka róznorodność, że zakup wszystkiego jest niemozliwy dla zwykłego człowieka z bagażnikiem o ograniczonej pojemności. Plus taki, tam piwo w PET-ach jest naprawdę wypijalne.

    Co do knajp i barów rozpisywać sie nie ma sensu, bo wszędzie są parosolki, bary, puby, z róznorodnymi cenami. Jedyny plus to taki, ze tam piwo jest tańsze niż u nas. W przeciętnym barze beczkowe najczęsciej 0,4 to koszt ok 2,5 lei (czyli 2,5 zł bo przelicznik jesty prawie identyczny 1zł=1leia)

    Jeden mankament szczególnie odczuwany to kaucje za butelki szklane, czasem aby wziąć ze sobą jakąś flaszkę musiałem płacić kaucję przewyższającą cenę samego piwa.
    Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

    Comment

    • Pendragon
      Senior
      • 03-2006
      • 13949

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika becik Wyświetlenie odpowiedzi
      Jeden mankament szczególnie odczuwany to kaucje za butelki szklane, czasem aby wziąć ze sobą jakąś flaszkę musiałem płacić kaucję przewyższającą cenę samego piwa.
      Czyżby poradzili sobie w ten sposób ze zwrotem opakowań szklanych?
      Nic dziwnego, że PETy są tak popularne...

      moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


      Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

      Comment

      • becik
        Senior
        • 07-2002
        • 14999

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi
        Czyżby poradzili sobie w ten sposób ze zwrotem opakowań szklanych?
        Nic dziwnego, że PETy są tak popularne...

        Nigdzie nie spotkałem w Rumunii leżącej pustej szklanej butelki po piwie.
        Co więcej. Bardzo popularny jest recycling plastikowych flaszek po pet-ach. Nawet w małych miasteczkach mozna spotkac specjalne kosze na butelki plastikowe. Pod tym względem jestesmy naprawdę w tyle za rumunami.

        Aha, tak poza tematem, pierwszy raz byłem w Rumunii, wszyscy znajomi straszyli mnie hordami kradnących cyganów. Rzeczywistośc jest taka, ze prędzej żebrzącego rumuńskiego cygana spotka się w Warszawie w tramwaju niż w Rumunii. A uczciwość samych rumunów jest naprawdę porażająca. Przykład: zalpalismy gumę, pierwszy napotkany wulkanizator w jakiejś wsi. Wychodzi, jakby to ktoś powiedział "typowy Rumun", znalazł dziurę, zatkał, napompował. pytam się o cenę, pisze 100 z czego drugie 0 z kreską. Myślę, że to 100 lei, wyciagam stówę, a on "no no" zagląda do portfela i wyciąga banknot 10 lei. Takich dorbnych przykladów mogę podac znacznie więcej.
        Ogólne sam kraj jest piekny i warty ponownych odwiedzin co mam nadzieję nastapi. W szczególnosci w polskiej wsi gdzie czuję się jak w kraju, położonej na północy Bukowiny.
        Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

        Comment

        • piotry
          Oj tam, oj tam !
          • 08-2005
          • 761

          #5
          tez niedawno wrócilismy z rumunii.
          W sprawie piwa to niestety mimo pytań do miejscowych znających angielski nie doszukalismy się małego browaru. Tak jakby wszystko wykupiły koncerny. Co prawda ich koncernowe wydają się lepsze od naszych (lepsza goryczka) ale nadal są to mało slodowe piwa.

          Co najbardziej nas zdziwiło to fakt że prawie wszedzie nie ma nalewaków. Piwo podają w komplecie szklanka z butelką lub kielichem. Co do cen to ja zwiedzałem miejscowości mocno turystyczne i tak w Siedmiogrodzie i Braszowie piwa są po ok 4 zł. W górach zazwyczaj po 4 ale są i przypadki za 6 zł (to w Bucegach - najbardziej popularne)

          Ogólnie razem z basik nie napotkalismy piwa godnego uwagi dlatego nic do polski nie wieźlismy. Kraj jednak bardzo piękny i wart odwiedzenia bo i góry i morze i ładne zabytki są. Wszystkie ceny porównywalne do naszych więc wyjazd na wakacje to kwestia dojazdu

          pozdrawiam
          piotry

          Comment

          • Mihai
            Senior
            • 02-2010
            • 186

            #6
            To prawda piw faktycznie nie mają specjalnie interesujacych, ale za to jaką palinkę
            Z pobytu przywiozłem ze 4 l. znakomitej domowej palinki śliwkowej i gruszkowej mocnej jak diabli kupionej przy wiejskim płocie, no to produkt niemal narodowy a najlepsza ponoć w Marmuresz. No i świetne i niedrogie wina, np. Mulfatlar...no wizytującym ten piękny kraj raczej zamiast piwa polecam.

            Comment

            • becik
              Senior
              • 07-2002
              • 14999

              #7
              Palinkę też sobie kupiłem od chłopa, jak mówił - 56 volt ale jest doskonała, wchodzi jak masełko
              Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

              Comment

              • becik
                Senior
                • 07-2002
                • 14999

                #8
                Dla osób , które bedą w Bukareszcie może pomocna, także w celu weryfikacji będzie informacja o 2 kolejnych (poza "Berestroika") browarach restauracyjnych. Z tego co wiem, oba już nie istnieją, mimo tego posiadają nadal swoje strony:

                1. Caru' cu bere - Stavropoleos, 5 http://www.carucubere.ro/en/homepage
                2. Becker Brau - Str.Turturelelor nr. 11, http://www.beckerbrau.ro w mieujscu tego brawru obecnie znajduje sie klub Jukebox: http://clubjukebox.ro/ - co z browarem nie wiadomo, prawdopodobnie też nie istnieje mimo działającej strony

                tych 2 browarów nie ma na mapie browarów rumuńskich
                Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                Comment

                • abernacka
                  Senior
                  • 12-2003
                  • 10836

                  #9
                  Możesz podać bardziej konkretne namiary na browar Zalau. Ciężko turyście będzie znaleźć ten browar gdy nie będzie się znało adresu.
                  Piwna turystyka według abernackiego

                  Comment

                  • becik
                    Senior
                    • 07-2002
                    • 14999

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika abernacka Wyświetlenie odpowiedzi
                    Możesz podać bardziej konkretne namiary na browar Zalau. Ciężko turyście będzie znaleźć ten browar gdy nie będzie się znało adresu.
                    Dzięki za zauważenie, browar usunięty z mapy, jest zamknięty. Zreszta każdy kto by chciał podjechać sfocić zamknięty zakład nie musi znać ulic. Ja jeździłem po rumuńskich browarach "na ślepo", pytając się o "fabrica de bere", zawsze mnie pokierowano szybko i konkretnie.
                    Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                    Comment

                    • abernacka
                      Senior
                      • 12-2003
                      • 10836

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika becik Wyświetlenie odpowiedzi
                      (...) browar usunięty z mapy, jest zamknięty. (...)zawsze mnie pokierowano szybko i konkretnie.
                      Dzięki za wyjaśnienie. Można wiedzieć w jakim języku się tam porozumiewałeś? Rosyjskim?
                      Piwna turystyka według abernackiego

                      Comment

                      • becik
                        Senior
                        • 07-2002
                        • 14999

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika abernacka Wyświetlenie odpowiedzi
                        Dzięki za wyjaśnienie. Można wiedzieć w jakim języku się tam porozumiewałeś? Rosyjskim?
                        Absolutnie nie, o rosyjskim w Rumunii można zapomnieć. Kiedy my sie w szkołach uczyliśmy rosyjskiego, to dzieciaki za Ceaucescu uczyli się włoskiego lub francuskiego i najczęsciej w tych językach się porozumiewają. Z angielskim też były problemy, mało popularny. Na ulicach wyglądało to tak: pytamy sie o "fabrica de bere" lub "cetatea" (browar lub zamek), rozmówcy odpowiadali po rumuńsku. takie słowa jak "una, dua, semafora, drepta" można zrozumieć (jeden, dwa, światła, prawo) to pół biedy. Jak dojazd był zbyt skomplikowany to wyjmowało sie kartkę, długopis i rozmówca rysował dojazd do punkt X i w ten sposób, najprościej, bez słów się dojeżdżało do celu.
                        Większość browarów w większych miastach jest w tzw Zona Industriala, czyli przemysłowych dzielnicach.

                        Posiadam liste ponad 130 browarów rumuńskich, z czego większość jest nieczynna, weryfikacja niestety łatwa nie jest, w razie nowych informacji zmiany oczywiście będą nanoszone na mapę. Ten Zalau był już na liście zamkniętych.
                        Last edited by becik; 14-07-2010, 13:11.
                        Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                        Comment

                        • piotry
                          Oj tam, oj tam !
                          • 08-2005
                          • 761

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika becik Wyświetlenie odpowiedzi
                          [...] browar usunięty z mapy, [...]
                          przepraszam ale nie zauważyłem...
                          jakiej mapy ??

                          Comment

                          • abernacka
                            Senior
                            • 12-2003
                            • 10836

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika piotry Wyświetlenie odpowiedzi
                            przepraszam ale nie zauważyłem...
                            jakiej mapy ??
                            Mowa o tej mapie: http://maps.google.pl/maps/ms?hl=pl&...4,8.448486&z=7
                            Piwna turystyka według abernackiego

                            Comment

                            • dryx
                              † 1966-2017 Piwosz w Raju
                              • 04-2002
                              • 1735

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika becik Wyświetlenie odpowiedzi
                              Dla osób , które bedą w Bukareszcie może pomocna, także w celu weryfikacji będzie informacja o 2 kolejnych (poza "Berestroika") browarach restauracyjnych. Z tego co wiem, oba już nie istnieją, mimo tego posiadają nadal swoje strony:

                              1. Caru' cu bere - Stavropoleos, 5 http://www.carucubere.ro/en/homepage
                              2. Becker Brau - Str.Turturelelor nr. 11, http://www.beckerbrau.ro w mieujscu tego brawru obecnie znajduje sie klub Jukebox: http://clubjukebox.ro/ - co z browarem nie wiadomo, prawdopodobnie też nie istnieje mimo działającej strony

                              tych 2 browarów nie ma na mapie browarów rumuńskich
                              hmm... Planowałem również wypad do Rumunii, ale nic nie wyszło. Natomiast nam świeżą w sumie informację od osoby z Bukaresztu, że oba te mini-browary jednak działają.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎