Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Czy chmiel rosnący dziko też się nadaje?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Bemola
    Junior
    • 10-2002
    • 16

    Czy chmiel rosnący dziko też się nadaje?

    W siebie w okolicznych lasach zauważyłam duuuużo chmielu rosnącego dziko i tak sie zastanawiam...nadaje sie on do wyrobu piwka?
  • oryks
    Senior
    • 01-2002
    • 297

    #2
    Właściwie to radzę darować sobie ten dziki chmiel. Zwłaszcza jeśli dopiero rozpoczynasz zabawę w piwowara domowego; jak piwo nie bedzie Ci smakować to nie będziesz wiedział czy coś źle zrobiłś czy to właśnie chmiel.
    Po zdobyciu praktyki taki eksperyment może dać ciekawe rezultaty.

    Comment

    • pawcio1
      Senior
      • 03-2003
      • 363

      #3
      oryks napisał(a)
      Właściwie to radzę darować sobie ten dziki chmiel. Zwłaszcza jeśli dopiero rozpoczynasz zabawę w piwowara domowego; jak piwo nie bedzie Ci smakować to nie będziesz wiedział czy coś źle zrobiłś czy to właśnie chmiel.
      Po zdobyciu praktyki taki eksperyment może dać ciekawe rezultaty.
      IMO nie bardzo , nie bez powodu kilka dziesięcioleci selekcjonowano odmiany.Może się okazać żę efekt wytrzepania worków po kiepskim chmielu odmiany "lubelski" czy "marynka" będzie lepszy niż taki dziki chmiel.

      Comment

      • oryks
        Senior
        • 01-2002
        • 297

        #4
        Może być i tak jak mówi Pawcio1. Sugeruję jedynie sprawdzenie tego chmielu eksperymentalnie. Może jakimś przypadkiem w lesie znalazła się gatunkowa odmiana ?
        Ja nawiasem mówiąc rozpoczynałem z takim właśnie nieznanym chmielem z ogrodu. Prawda że już go nie mam ale piwo z jego udziałem było powiedzmy .... intrygujące

        Comment

        • slado
          Gość
          • 07-2003
          • 1072

          #5
          oryks napisał(a)
          Może być i tak jak mówi Pawcio1. Sugeruję jedynie sprawdzenie tego chmielu eksperymentalnie. Może jakimś przypadkiem w lesie znalazła się gatunkowa odmiana ?
          Ja nawiasem mówiąc rozpoczynałem z takim właśnie nieznanym chmielem z ogrodu. Prawda że już go nie mam ale piwo z jego udziałem było powiedzmy .... intrygujące
          Witam. Interesuje mnie co kryje się za określeniem "intrygujące" ?
          W okolicy której mieszkam jest wiele miejsc występowania dzikiego chmielu. Myślałem i ja o eksperymentach. Więc jak to jest?
          pozdrawiam

          Comment

          • oryks
            Senior
            • 01-2002
            • 297

            #6
            "Intrygujące" ?! Jak mam to opisać ? No jakieś takie inne aromaty. Gorycz była ale trzeba było go użyć jakieś 1,5-2 razy więcej.
            Poza tym samo suszenie chmielu pewnie wnosi wiele niewiadomych do efektu końcowego.
            Podsumowując; nie ma co wymyślać teori, można jedynie wypróbować praktycznie.

            Comment

            • Krzysiu
              Krzysiu
              • 02-2001
              • 14936

              #7
              Spróbowałem. Zebrałem duże wiadro pięknie wyrośniętego chmielu. Po wysuszeniu (zrobiłem drewnianą ramę z naciągniętą plastikową siatką) upchałem na siłe do słoików - wyszły dwa litrowe. Po kilku tygodniach chmiel ma przepyszny aromat, inny od żateckiego, jakby słodszy. Myślę, że nadaje się zwłaszcza do chmielenia na zimno. Co do alfakwasów - nawet nie próbujęzgadywać, ile ich jest.
              I ciekawostka - w miejscu, w którym zbierałem, występują dwie odmiany chmielu: jedna ma mnóstwo drobnych szyszek, druga nieco mniej, ale większych. Ta druga odmiana cechowała się silniejszym aromatem, więc na nią się zasadziłem.
              Druga ciekawostka: większość chmielów obrastała różne patyki, słupy i drzewka. W jednym miejscu znalazłem jednak chmiel płożący w gęstej trawie. Był równie dobry, co te stojące.

              Comment

              • slado
                Gość
                • 07-2003
                • 1072

                #8
                Świetnie, jak jeszcze zdasz relację z uwarzonego na tym chmielu piwka to będzie pełnia informacji.

                Comment

                • Krzysiu
                  Krzysiu
                  • 02-2001
                  • 14936

                  #9
                  Przymierzam się do takiego dzikiego piwa, ale musi to potrwać jeszcze parę tygodni. Zam zaplanowany kolejny cykl badawczy, na razie ten dziki chmiel jest na odległym miejscu.

                  Comment

                  • pawcio1
                    Senior
                    • 03-2003
                    • 363

                    #10
                    Krzysiu napisał(a)
                    Przymierzam się do takiego dzikiego piwa, ale musi to potrwać jeszcze parę tygodni. Zam zaplanowany kolejny cykl badawczy, na razie ten dziki chmiel jest na odległym miejscu.
                    to go awansuj

                    Comment

                    • slado
                      Gość
                      • 07-2003
                      • 1072

                      #11
                      pawcio1 napisał(a)
                      to go awansuj
                      Popieram. Jest to niewątpliwie bardzo interesujący temat.
                      Żałuję, iż nie pokusiłem się na jakiś eksperymentalny zbiór tegoroczny.

                      Comment

                      • Krzysiu
                        Krzysiu
                        • 02-2001
                        • 14936

                        #12
                        Krzysiu napisał(a)
                        ...Po wysuszeniu ... upchałem na siłe do słoików - wyszły dwa litrowe...
                        Jeden szlag trafił. Coś się w nim zalęgło, jakiś pajęczak albo pleśń, bo cos takie błałe jak pajęczyna zrobiło się w środku. Sam chmiel dostał brunatnej barwy. Nawet nie chciało mi się odkręcać słoika, wywaliłem cały. Przypuszczam że nie dosuszyłem jak należy.

                        Drugi słoik wygląda dobrze, aczkolwiek barwa chmielu powoli się zmienia w kierunku żółtobrązowej.

                        Comment

                        • piwnik
                          Junior
                          • 01-2004
                          • 29

                          #13
                          trzeba sprawdzić ten chmiel.
                          ja wżyłem z "dzikusa" ale był to lubelak. Piwo było całkiem ok

                          Comment

                          • amorph
                            PremiumUżytkownik
                            • 06-2014
                            • 89

                            #14
                            Dziko rosnący chmiel

                            Znalazłem rosnący przy lesie dziki chmiel. Kiedyś w moich stronach był uprawiany ale to już lata temu. Ciekawi mnie czy mógłbym go jakoś wykorzystać? Kiedy zerwac, jak przygotować do użycia i jak użyć i w jakic ilościach?

                            Comment

                            • jacer
                              Senior
                              • 03-2006
                              • 9875

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika amorph Wyświetlenie odpowiedzi
                              Znalazłem rosnący przy lesie dziki chmiel. Kiedyś w moich stronach był uprawiany ale to już lata temu. Ciekawi mnie czy mógłbym go jakoś wykorzystać? Kiedy zerwac, jak przygotować do użycia i jak użyć i w jakic ilościach?
                              Poczytaj przed zadawaniem kolejnych pytań to forum. Na te pytania były dawane już odpowiedzi wielokrotnie. Użyj wyszukiwarki.

                              Dziki chmiel nadaje się do niczego.
                              Milicki Browar Rynkowy
                              Grupa STYRIAN

                              (1+sqrt5)/2
                              "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                              "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                              No Hops, no Glory :)

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎