Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

[zrób to sam] kadź filtracyjna

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • naczelnik
    Senior
    • 08-2003
    • 1884

    [zrób to sam] kadź filtracyjna

    postanowilem kontynuowac watek zwiazany z samodzielnym wykonowaniem roznych pomocy piwowarskich.
    przypomnialo mi sie jak robilem,jakis czzas temu juz,kadz filtracyjna.
    standardowo:kupilem wiaderko i zaczalem wiercic w nim dziurki.niestety szybko mi sie to znudzilo.i wtedy wpadl mi do glowy swietny pomysl...
    do reki chwycilem lutownice transformatorowa.taka zwykla pistoletowka, z jaka kazdy elektronik czy hobbysta mial do czynienia.czesto w czasie lutowania czegos, grot lutownicy sie przepalal i nie chcialo mi sie go wymieniac.wtedy go prowizorycznie skrecalem.ten wlasnie sposob wykorzystalem do zrobienia koncowki , ktora posluzy mi do wypalania otworow w wiaderku.
    pomysl byl trafiony w 10-ke.sprzet sprawdzal sie wspaniale.od czasu do czasu robilem dluzsza przerwe, aby transformator sie ostudzil.
    na calym dnie zrobilem w ten sposob, bez wiekszego wysilku, otwory.
    jesli ktos nie moze sobie wyobrazic jak wygladala koncowka lutownicy, postaram sie cos narysowac.

    pozdrawiam
    Attached Files
    Popieram domowe browary!

    Polakom gratulujemy naczelnika

    Zamykam browar.
    Nie mogę robić tak skandalicznie dobrego piwa.

    gratulacje wstrzymane:Pogratuluj bolcowi
  • pawcio1
    Senior
    • 03-2003
    • 363

    #2
    Odp: [zrob to sam]kadz filtracyjna

    naczelnik napisał(a)
    postanowilem kontynuowac watek zwiazany z samodzielnym wykonowaniem roznych pomocy piwowarskich.
    przypomnialo mi sie jak robilem,jakis czzas temu juz,kadz filtracyjna.
    standardowo:kupilem wiaderko i zaczalem wiercic w nim dziurki.niestety szybko mi sie to znudzilo.i wtedy wpadl mi do glowy swietny pomysl...
    do reki chwycilem lutownice transformatorowa.taka zwykla pistoletowka, z jaka kazdy elektronik czy hobbysta mial do czynienia.czesto w czasie lutowania czegos, grot lutownicy sie przepalal i nie chcialo mi sie go wymieniac.wtedy go prowizorycznie skrecalem.ten wlasnie sposob wykorzystalem do zrobienia koncowki , ktora posluzy mi do wypalania otworow w wiaderku.
    pomysl byl trafiony w 10-ke.sprzet sprawdzal sie wspaniale.od czasu do czasu robilem dluzsza przerwe, aby transformator sie ostudzil.
    na calym dnie zrobilem w ten sposob, bez wiekszego wysilku, otwory.
    jesli ktos nie moze sobie wyobrazic jak wygladala koncowka lutownicy, postaram sie cos narysowac.

    pozdrawiam
    Wszystko fajnie tylko że fi takich otworów może być sporo za duże, a jak użyjesz zbyt cienkiego drucika to będzie się krzywił.
    IMO otwory fi 1,5 mm to max wielkość.

    PS. Druga sprawa , nie wiem czy wdychanie dymu który powstaje podczas robienia dziurek jest zdrowe??

    Comment

    • naczelnik
      Senior
      • 08-2003
      • 1884

      #3
      Odp: Odp: [zrob to sam]kadz filtracyjna

      pawcio1 napisał(a)
      Wszystko fajnie tylko że fi takich otworów może być sporo za duże, a jak użyjesz zbyt cienkiego drucika to będzie się krzywił.
      IMO otwory fi 1,5 mm to max wielkość.

      PS. Druga sprawa , nie wiem czy wdychanie dymu który powstaje podczas robienia dziurek jest zdrowe??
      drut miedziany , z ktorego robie grity do lutownicy ,to wlasnie ciut mniej nic 1,5 mm.dobrze rozgrzany i zatopiony w ciagu 1/2 sek w tworzywie robi otwor o jakas dziesietna czesc wiekszy od 1,5 mm.dlatego nei widze potrzeby stosowania mniejszych srednic.kadz sprawuje sie bardzo dobrze, a to tylko potweirdza, ze wykonujac ta pomoc w ten sposob, zaoszczedzilem sporo czasu i niepotrzebnej pracy.

      wdychanie kazdego dymu jest niezdrowe.no chyba, ze tego , ktory zalegalizowano w holandii
      ale przeciez nikt nam nie kaze wdychac oparow ,ktore powstaja.no chyba , ze komus odpowiadaja zawroty glowy , to moze sobie na to pozwolic...
      Popieram domowe browary!

      Polakom gratulujemy naczelnika

      Zamykam browar.
      Nie mogę robić tak skandalicznie dobrego piwa.

      gratulacje wstrzymane:Pogratuluj bolcowi

      Comment

      • pawcio1
        Senior
        • 03-2003
        • 363

        #4
        Odp: Odp: Odp: [zrob to sam]kadz filtracyjna

        naczelnik napisał(a)
        drut miedziany , z ktorego robie grity do lutownicy ,to wlasnie ciut mniej nic 1,5 mm.dobrze rozgrzany i zatopiony w ciagu 1/2 sek w tworzywie robi otwor o jakas dziesietna czesc wiekszy od 1,5 mm.dlatego nei widze potrzeby stosowania mniejszych srednic.kadz sprawuje sie bardzo dobrze, a to tylko potweirdza, ze wykonujac ta pomoc w ten sposob, zaoszczedzilem sporo czasu i niepotrzebnej pracy.

        wdychanie kazdego dymu jest niezdrowe.no chyba, ze tego , ktory zalegalizowano w holandii
        ale przeciez nikt nam nie kaze wdychac oparow ,ktore powstaja.no chyba , ze komus odpowiadaja zawroty glowy , to moze sobie na to pozwolic...
        Ja Ciebie nie krytykuję , najważniejsze że kadz spełnia swoją rolę.

        Comment

        • Byniol
          Junior
          • 10-2002
          • 1

          #5
          użytkowanie kadzi fermentacyjnej

          Popełniłwm już kilka warek(wszystkie z gotowców) Pierwsza była taka sobie,ale kolejne coraz lepsze a porter imbirowy i stout(gotowiec z biowinu) poprostu odlotowe. Teraz warzę Old dark pale. Pomysł ze zrobieniem kadzi filtracyjnej super, ale powiedzcie jak ją stosowć. Ja przed butelkowaniem schładzam fermentator i rozlewam do butelek przy pomocy rurki z zaworkiem, która zapobiega utracie CO2. Jak to połączyć z użyciem kadzi filtracyjnej. Mam wrażenie że kiedyś czytałem o tym na forum, lecz było to dawno i dzis nie pamiętam.

          Comment

          • Krzysiu
            Krzysiu
            • 02-2001
            • 14936

            #6
            Kadź filtracyjną używa się do oddzielania brzeczki przedniej od wysłodzin. Butelkowanie piwa nie ma z tym nic wspólnego.

            Comment

            • pawcio1
              Senior
              • 03-2003
              • 363

              #7
              Krzysiu napisał(a)
              Kadź filtracyjną używa się do oddzielania brzeczki przedniej od wysłodzin. Butelkowanie piwa nie ma z tym nic wspólnego.
              Jeśli robi tylko z gotowców to nie ma co filtrować.

              Comment

              • kangurpl
                Senior
                • 03-2002
                • 2660

                #8
                Odp: Odp: Odp: [zrob to sam]kadz filtracyjna

                naczelnik napisał(a)
                drut miedziany , z ktorego robie grity do lutownicy ,to wlasnie ciut mniej nic 1,5 mm.dobrze rozgrzany i zatopiony w ciagu 1/2 sek w tworzywie robi otwor o jakas dziesietna czesc wiekszy od 1,5 mm...
                Jeżeli drut ma ok. 1,5 mm a o ile pamietam w lutownicy transformatorowej drut jest zgięty w pół.
                To razem daje nam ok. 3 mm. Otwór nie ma prawa być mniejszy niż te 3 mm.
                Świat należy do młodzieży, młody robi - stary leży.
                "W niebie nie ma piwa, więc pijmy je tutaj."

                "denerwować się - mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych"

                Comment

                • zastepowy
                  Gość
                  • 09-2004
                  • 12

                  #9
                  Witam!!
                  Wykonałem niedawno kadź filtracyjną z wiadra palstikowego opisanego powyżej.Tylko czy przy filtrowaniu lepiej pozostawić cały zacier aby sobie swobodnie "spływał", czy mogę mu "pomóc"(zacierwowi oczywiście) w postaci mieszania go drewnianą łyżką, w celu szybszego przefiltrowania??
                  A swoją drogą do następnej warki wykonałem później kadź miedzianą opisaną gdzieś na forum przez Lukuja (z tą różnicą, że moja jest w kształcie okręgu i wkładam ją prosto do garnka po zacieraniu). Filtrowanie na pewno jest dużo bardziej komfortowe, ale wydaje mi się że brzeczka jest bardziej mętna od tej filtrowanej w kadzi plastikowej.Ale poczekam jeszcze trochę-kto wie, może w butelkach się lepiej sklaruje i wszystko będzie ok.
                  Z góry dziękuje za pomoc.

                  Comment

                  • kiszot
                    Senior
                    • 08-2001
                    • 8081

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika naczelnik
                    standardowo:kupilem wiaderko i zaczalem wiercic w nim dziurki.niestety szybko mi sie to znudzilo.i wtedy wpadl mi do glowy swietny pomysl...
                    do reki chwycilem lutownice transformatorowa.taka zwykla pistoletowka,
                    Ale po co kombinować z lutownicą jak można wiercić wiertarka albo lepiej zakrętarką akumulatorową.
                    Lwów zawsze polski,Bytom zawsze niemiecki.
                    1 FOLKSDOJCZ BROWARU :D

                    Da seufzt sie still, ja still und flüstert leise:
                    Mein Schlesierland, mein Heimatland,
                    So von Natur, Natur in alter Weise,
                    Wir sehn uns wieder, mein Schlesierland,
                    Wir sehn uns wieder am Oderstrand.

                    Comment

                    • jerzy
                      piwoholik
                      • 10-2001
                      • 4705

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zastepowy
                      Tylko czy przy filtrowaniu lepiej pozostawić cały zacier aby sobie swobodnie "spływał", czy mogę mu "pomóc"(zacierwowi oczywiście) w postaci mieszania go drewnianą łyżką, w celu szybszego przefiltrowania?
                      Tak naprawdę filtruje nie sito, tylko łuska ze słodu. Tak więc zdecydowanie nie mieszaj, tylko wręcz przeciwnie - daj łusce dobrze osiąść w filtrze i dopiero spuszczaj powoli brzeczkę.
                      browerzysta, abstynent i nałogowy piwoholik c[]

                      Światem rządzi miłość. Ja na przykład kocham piwo :]

                      Comment

                      • mark33
                        Idę po piwo do piwnicy.
                        • 04-2005
                        • 3283

                        #12
                        Moja filtrownica Cu i jej efekty pracy.
                        Attached Files
                        Last edited by mark33; 25-05-2005, 20:33.

                        Comment

                        • piotr99
                          Member
                          • 04-2005
                          • 51

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mark33
                          Moja filtrownica Cu i jej efekty pracy.
                          Podoba mi sie Twoja filtrownica jak tez klarowny efekt koncowy Mozesz podac troche szczegolow technicznych, jak jej uzywasz? Czy filtrowanie w ten sposob jest szybsze od tradycyjnego (2 godz)?

                          Comment

                          • Borysko
                            Senior
                            • 02-2004
                            • 1144

                            #14
                            Ja się chciałem dowiedzieć, czy nacinałeś ręcznie czy mechanicznie? Ile ci to zajęło?

                            Comment

                            • krzyspx
                              Member
                              • 04-2005
                              • 62

                              #15
                              a ja chciałemsię dowiedzieć czy fitrownica ma wyjście przez dziurę w naczyniu czy górą ponad brzegiem naczynia ?

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎