Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Ziemianka zamiast piwnicy

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • burar
    Senior
    • 09-2003
    • 238

    Ziemianka zamiast piwnicy

    Na wiosnę mam zamiar zacząć budować w ogrodzie sporą ziemiankę (myślę o 15m2) do leżakowania piwa. Obecnie zabutelkowane piwo przechowuję w garażu - niestety latem temperatura wynosi w nim ponad 20 C, a piwnicy w domu nie posiadam.
    Czy ktoś ma doświadczenia w tym temacie ?
    Grodziski Browar Domowy
  • Krzysiu
    Krzysiu
    • 02-2001
    • 14936

    #2
    Za trudne to nie jest. Przede wszystkim sprawdź, czy przypadkiem nie potrzeba zgody na budowę (prawo budowlane trochę się pozmieniało). Jeśli nie, to mozna budować nawet bez projektu, a ile nie masz płytko wód gruntowych.
    Strop dobrze jest obłożyć gliną i ubić - nie przepuszcza wód opadowych. Na to wartwa piasku i gleby oraz trawa.
    W środku studzienka chłonna lub burzowa - i mozna zimą mrozić bloki lodu przechowywać całe lato w piwniczce.

    Comment

    • dziku
      Senior
      • 12-2002
      • 1992

      #3
      Krzysiu napisał(a)
      (...) i mozna zimą mrozić bloki lodu przechowywać całe lato w piwniczce.
      A lód brać, tak jak w dawnych browarach, ze stawów przybrowarnych.
      Czyli rozważ wykopanie stawu
      Dziku


      Comment

      • Krzysiu
        Krzysiu
        • 02-2001
        • 14936

        #4
        To jest zbyt kłopotliwe, bo trzeba babrać się w zimnej wodzie. Ale można zalać wodą na noc kilka plastikowych misek, a rano wytrzepać z nich bryły lodu i po obsypaniu trocinami zanieść do piwniczki. W sprzyjających raunkach powinny wytrzymać do następnej zimy.

        Comment

        • burar
          Senior
          • 09-2003
          • 238

          #5
          Właśnie dowiedziałem się, że w Muratorze nr 10 z 2000 roku jest opis, jak wykonać taką ziemiankę. Jadę więc dzisiaj do wydawnictwa !
          Grodziski Browar Domowy

          Comment

          • CarlBerg
            Senior
            • 09-2003
            • 968

            #6
            Jeżeli już chcesz budować - to idź na całość ... Taka piwniczka to rarytas dla nawet kilku pokoleń ... Podczas swoich podróży po Europie miałem przyjemność być w kilku takich ziemiankach - bardzo prosta budowa, kamień polny, cegły, cement czy glina ... Kamień znakomicie trzyma chłód, ważne jest dobre przygotowanie podłoża: gruba warstwa piasku, folia budowlana lub papa i żwir + cegły i mocny cement skutecznie odizoluje piwniczkę od wilgoci ... Kamienie leżą teraz na polach w stosach na obrzeżach, więc pozyskać je bardzo łatwo ... Warto pomyśleć zawczasu o doprowadzeniu światła, gdyż w piwniczce spędza się latem czasami kilka godzin tygodniowo ( wraz z przyjacółmi )
            Piwo łączy ludzi, lecz poglądy na jego temat ich dzielą ....
            Wiejski Browar Domowy "Garns 'n' Roses"

            Comment

            • burar
              Senior
              • 09-2003
              • 238

              #7
              Oczywiście, że pójdę na całość. Na środku ziemianki solidny dębowy stół, do siedzenia beczki, pod ścianami półki z piwem, winem... Solidne drzwi z ozdobnymi okuciami, półokrągłe u góry, schodki z kamienia, do wyłożenia ścian mam zamiar kupić cegłę z rozbiórki. I tam właśnie będą odbywać latem spotkania z przyjaciółmi. Ech! Aby do wiosny, gdy będzie można zacząć prace budowlane.
              Grodziski Browar Domowy

              Comment

              • burar
                Senior
                • 09-2003
                • 238

                #8
                A ziemianka będzie wyglądać tak :
                Attached Files
                Grodziski Browar Domowy

                Comment

                • oryks
                  Senior
                  • 01-2002
                  • 297

                  #9

                  Łooo wmoordeee .... Burar zalewasz chyba ...
                  Ale mi namieszałeś w głowie !

                  Comment

                  • CarlBerg
                    Senior
                    • 09-2003
                    • 968

                    #10
                    Roman, spodziewaj się więc mojej kontrolnej wizyty w wakacje ! ... Oczywiście ze skrzynką październikowego pszeniczniaka lub listopadowego portera
                    Piwo łączy ludzi, lecz poglądy na jego temat ich dzielą ....
                    Wiejski Browar Domowy "Garns 'n' Roses"

                    Comment

                    • burar
                      Senior
                      • 09-2003
                      • 238

                      #11
                      I co ?! Niezła jest ? Będzie trochę głebiej wkopana w ziemię. Po obu stronach drzwi można zauważyć otwory strzelnicze - będziemy z nich ubijać wszystkich przeciwników piwa ! (oczywiście zjawisko będzie zachodzić po spożyciu 9 butelek/głowę).
                      Cieszę się, że się Wam podoba. Zimą będzie czas na wykonanie porządnej kalkulacji no i oczywiście jeszcze trzeba znaleźć solidnego wykonawcę. I na pewno niektórzy z Forumowiczów będą moimi miłymi Gośćmi.
                      Za powodzenie przedsięwzięcia !
                      Grodziski Browar Domowy

                      Comment

                      • slado
                        Gość
                        • 07-2003
                        • 1072

                        #12
                        burar napisał(a)
                        I co ?! Niezła jest ?
                        --ciach--
                        Niesamowita. Burar - Ty to kochasz piwko!
                        No ale masz warunki, ja przed blokiem nie mógłbym tego zrobić

                        Comment

                        • Sloneczkoo
                          Junior
                          • 08-2006
                          • 1

                          #13
                          Burar, można powiedzieć że zarejestrowałam się dla Twojej ziemianki
                          Chcemy zbudować u siebie w ogrodzie podobną i Google wskazały mi Twój temat na tym forum.
                          A chcąc podglądnąć fotkę, musiałam się zarejestrować

                          Po prawie 3 latach od Twojego ostatniego wpisu, piwniczka chyba stoi i działa, tak?

                          Comment

                          • Latarnik
                            Premium Lamplighter
                            • 06-2004
                            • 4994

                            #14
                            Burar od ponad poltora roku milczy na forum, wiec Twoje pytanie moze trafic w proznie.

                            P.S.
                            Sadzac z przeznaczenia ziemianki (przechowywanie i spozywanie) to chyba rowniez powinien sie w niej znajdowac wezel sanitarny
                            Albo chociaz byc bardzo blisko
                            5400 kapsli z wypitych piw
                            874 nowe piwa opisałem na forum (w tym 774 z USA).
                            "Beer is proof that God loves us and wants us to be happy."- Benjamin Franklin
                            https://sites.google.com/view/latarniknj-galeria/strona-główna
                            Freedom is the right to tell people what they do not want to hear– George Orwell
                            https://sites.google.com/view/ety-z-...trona-główna

                            Comment

                            Przetwarzanie...
                            X
                            😀
                            🥰
                            🤢
                            😎
                            😡
                            👍
                            👎