Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Składy, hurtownie i rozlewnie piwa

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Stolp
    Senior
    • 06-2002
    • 492

    Składy, hurtownie i rozlewnie piwa

    Witam !.
    Chciałbym zaproponować opracowanie spisu składów ... piwa. Lista browarów jest dość dobrze znana natomiast temat przedstawicielstw to na razie biała plama. Dlatego na początek załączam małe opracowanie na temat firm w Słupsku.
    Pozdrawiam
    Stolp
    Attached Files
    Zbieram porcelanki składów z Pomorza; kapsle dziewicze Carlsberga (cały świat) oraz powojenne zdjęcia i pocztówki Słupska
    Szukam
    e-materiałów (zdjęć, skanów fantów i artykułów) nt. składów i rozlewni obecnej i dawnej RP z okresu pw-ppf do strony na facebooku BEZ LOGOWANIA:
    https://www.facebook.com/SkladyRozlewniePiwa
  • nikita_banita
    Senior
    • 06-2003
    • 1363

    #2
    Byłoby miło, ale... Jak ktoś już "trafi" adresy rozlewni, składów itp. to trzyma to w tajemnicy - chce samodzielnie przetrząsnąć miejsce pod wskazanym adresem i odnalezione birofilia dołączyć do swojego zbioru. Fajna inicjatywa, ale mam wrażenie, że spotka się z niewielkim odzewem (niestety ).

    Comment

    • Piwowar
      Senior
      • 05-2001
      • 2542

      #3
      Muszę się przyznać że też się tym trochę zajmuję, ale nie jest to takie proste jak na pozór wygląda. Trzeba przejrzeć wiele ksiąg, do których dostęp nie jest łatwy, dlatego brawa dla kolegi. Może z czasem uda się choć część zebrać i spisać w postaci książki.
      Archiwum piwne

      Poznaj
      http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
      Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
      Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

      Comment

      • Cooper
        Senior
        • 11-2002
        • 6055

        #4
        Rozumiem Stolp że opracowywujesz tylko miasto Słupsk.Wg mnie to jest spoko do zrobienia. Niestety nie widzę raczej szans na opracowanie w tej formie wszystkich byłych i obecnych ziem polskich.Takich sładów , rozlewni , reprezentacji było o niebo więcej od browarów (tych było kilka tysięcy w ciągu powiedzmy ostatnich 150 lat).Ponadto im dalej w las tym więcej błędów , wątpliwości itp. ale życzę powodzenia.Ja raczej siedzę w browarach mazowsza więc chyba tu nie pomogę
        Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
        1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

        Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

        Comment

        • Stolp
          Senior
          • 06-2002
          • 492

          #5
          OK, zgadzam się, że taką wiedzę można wykorzystać - w końcu po to przekopuje się wszelką dostępną literaturę. Jednak mimo wszystko jest to interesujący i mało znany (poza nazwami i nie zawsze znaną lokalizacją) kawałek historii, który warty jest zebrania i opisania.
          Można stworzyć też spis pomijając dane adresowe w przypadku miejsc, które jeszcze istnieją i podając je, gdy nie ma już żadnego śladu po danej firmie.
          Jeśli chodzi o pojawiające się w miarę zbierania materiałów wątpliwości, to prawda, że nie wszystko da się wyjaśnić, ale poprzez udostępnienie informacji łatwiej można je rozwikłać. Poza tym w istniejących spisach browarów też zdarzają się nieścisłe i niepełne informacje.
          Zbieram porcelanki składów z Pomorza; kapsle dziewicze Carlsberga (cały świat) oraz powojenne zdjęcia i pocztówki Słupska
          Szukam
          e-materiałów (zdjęć, skanów fantów i artykułów) nt. składów i rozlewni obecnej i dawnej RP z okresu pw-ppf do strony na facebooku BEZ LOGOWANIA:
          https://www.facebook.com/SkladyRozlewniePiwa

          Comment

          • Krzysiu
            Krzysiu
            • 02-2001
            • 14936

            #6
            Ja to sobie odpuściłem. Hurtownia piwa to często efemeryda, pojawiająca się i znikająca z roku na rok. W Świdnicy sam przeżyłem kilka już w latach dziewięćdziesiątych. Na przestrzeni 1 połowy XX wieku było ich w mieście dwadzieścia kilka w różnych miejscach, nawet jeden właściciel potrafił się kilka razy przenieść z miejsca na miejsce. A ile jest takich, które nie załapały się do adressbuchów, bo wydawano je co kilka lat?
            Moim zdaniem to nawał pracy niewspółmierny do efektów. Lepiej pozostawić to lokalnym historykom.

            Comment

            • Cooper
              Senior
              • 11-2002
              • 6055

              #7
              Krzysiu nie zniechęcaj chłopaka. Liczy się każda inicjatywa.Owszem , pewnie błędów nie uda się ominąć ale na 100% będzie to najlepszy wykaz -przykładowo- słupskich p/w składów bo jedyny.Przecież takie informacje zawsze mogą się przydać każdemu kolekcjonerowi w poszukiwaniu birrofiliów. A przyznasz że każda znaleziona (odzyskana) p/w etykieta cieszy
              A przy okazji Stolp - byłoby dobrze gdybyś obok p/w adresów niemieckojęzycznych podawał obecne polskie odpowieniki choć wiadomo że nie zawsze jest to możliwe. Jeszcze raz życzę powodzenia
              Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
              1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

              Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

              Comment

              • Żywiec
                Senior
                • 12-2001
                • 1571

                #8
                Browar Żywiec

                Browar w Żywcu doczekał się rzetelnego opracowania wykazu przedstawicielstw, reprezenatacji i składów na przełomie lat 1856-1945. Jest on ciągle uzupełniany o nowe informacje oraz korygowane są błędy, których przy tym temacie trudno uniknąć (patrz tekst Krzysia).
                Na dzień dzisiejszy udało się zidentyfikować ok. 30 reprezenatcji browaru z okresu galicyjskiego, ponad 100 z lat 1919-1939 i kilkanaście z lat okupacji. Zainteresowanych odsyłam do wydawnictwa jubileuszowego o browarze z 2001 roku. Wykaz z tej pracy jest już trochę nieaktualny więc postaram się zrobić uaktualnioną tabelę i zamieścić w tym temacie.

                Comment

                • e-prezes
                  Senior
                  • 05-2002
                  • 19165

                  #9
                  oj czekamy, czekamy i się nie doczekaliśmy. w sumie interesuje mnie jeden w Krakowie

                  Comment

                  • Leonpraga
                    Senior
                    • 02-2005
                    • 468

                    #10
                    Mam w spisie ok. 20 rozlewni i składów z Krakowa, o który ci chodzi, może trochę szczegółów

                    Comment

                    • kibi
                      Senior
                      • 07-2004
                      • 1875

                      #11
                      Mnie ostatnio jakoś dziwnie "kręcą" etykiety rozlewniane, oczywiście przeważnie powojenne, z lat osiemdziesiątych XX wieku a za tym idzie zainteresowanie samymi rozlewniami. Brak czasu nie pozwala mi bliżej tym zająć. Wiem, że to temat rzeka, ale może ktoś ma jakieś usystematyzowane wiadomości przynajmniej na temat jakiegoś jego wycinka? Jakieś nazwy, adresy, okres działalności itp ?

                      Comment

                      • e-prezes
                        Senior
                        • 05-2002
                        • 19165

                        #12
                        znalazłem w książce o Krowodrzy (niegdyś dzielnicy Krakowa) iż w latach przedwojennych w rejonie ulic Zbożowa/Składowa znajdował się skład, być może rozlewnia Książęcego Browaru Żywiec. interesowało by mnie od kiedy do kiedy działał i czy był to skład, przedstawicielstwo czy rozlewnia.

                        Comment

                        • Leonpraga
                          Senior
                          • 02-2005
                          • 468

                          #13
                          Posiadam tylko ten zapis z podanej przez Ciebie ulicy, może uzupełni twoje dane, pewnie udałoby się zebrać tego więcej jest to na razie w stanie nie uporządkowanym,

                          * Repr. Arcyks. Br. w Żywcu – wł. Józef Baster tel. 44-74 ul. Zbożowa 2 -1928/37
                          * Repr. Arcyks. Br. w Żywcu – wł. Józef Baster tel. 1-25-05 -1938/9
                          * Brauerei Schaybusch (Zentralerverkaufsstelle und Abfeilung) ul. Zbożowa 2 do -1945 ?

                          Comment

                          • Stolp
                            Senior
                            • 06-2002
                            • 492

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
                            oj czekamy, czekamy i się nie doczekaliśmy. w sumie interesuje mnie jeden w Krakowie
                            Zająłem się ostatecznie na poważnie tylko okresem po 1945 (1944) PPF i przekopałem się w końcu przez całą osobiście posiadaną literaturę, m.ni. 2 "panoramy firm" z dawnych lat.

                            Ponieważ odzew był gorzej niż mierny, za swoją ciężką pracę będę musiał wyegzekować jakąś solidną rekompensatę

                            W aktualnym powiecie krakowskim znalazłem 14 firm z lat 40-tych - 11 w samym Krakowie, w tym 5 składów (rozlewni) i 7 wytwórni wód. Możliwe, że część z nich zajmowała się wcześniej lub później "obrotem" piwa. Na około 1000 wczesnopowojennych firm ok. 5 % w różnych okresach (1945-49) zajmowała się rozlewem wód raz piwem, raz wodami.

                            W całym województwie małopolskim znalazłem 60 firm, w tym 18 składów (rozlewni). 2 z nich są dla browarów z Wielkopolski. Pozostałe, to Okocim, Żywiec i Osiek.
                            Zbieram porcelanki składów z Pomorza; kapsle dziewicze Carlsberga (cały świat) oraz powojenne zdjęcia i pocztówki Słupska
                            Szukam
                            e-materiałów (zdjęć, skanów fantów i artykułów) nt. składów i rozlewni obecnej i dawnej RP z okresu pw-ppf do strony na facebooku BEZ LOGOWANIA:
                            https://www.facebook.com/SkladyRozlewniePiwa

                            Comment

                            • Stolp
                              Senior
                              • 06-2002
                              • 492

                              #15
                              Planuję też rozwinąć galerię (lub stronę www) z reklamami i fantami "pozaetykietowymi" dotyczącymi rozlewni i składów piwa. Tu akurat będą także firmy przedwojenne.

                              Założenie jest takie, aby zebrać w jednym miejscu ZNANE już fanty związane z rozlewniami (składami) - te, które nie stanowią już tajemnicy, zostały udostępnione w różnych katalogach i galeriach www itp.
                              Adres roboczy (drobny wycinek całości) jest tutaj:

                              Tagi (z boku strony) niestety raz działają, raz nie - nie wiem o co z tym chodzi.
                              Zbieram porcelanki składów z Pomorza; kapsle dziewicze Carlsberga (cały świat) oraz powojenne zdjęcia i pocztówki Słupska
                              Szukam
                              e-materiałów (zdjęć, skanów fantów i artykułów) nt. składów i rozlewni obecnej i dawnej RP z okresu pw-ppf do strony na facebooku BEZ LOGOWANIA:
                              https://www.facebook.com/SkladyRozlewniePiwa

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎