Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Dyktando

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • maleństwo
    Senior
    • 10-2003
    • 847

    Dyktando

    Dzisiaj w katowickim "Spodku" odbyło się dyktando. Czy ktoś z Was brał w nim udział przed telewizorem, a może "na żywo"? I jak poszło?
  • pieczarek
    zwykle cham i prostak
    • 06-2001
    • 5011

    #2
    Tekst dyktanda znaleziony w sieci. Ja tylko cytuję (ctrl+c i ctrl+v), więc pretensje nie do mnie:
    *******************************************
    Niby-ptasie superradio

    Halo, halo, wczas [Halo! Halo! Wczas] rano orędzie ogół ptasząt śle z kniei, znad rzeki, spopod lasu do KRRiT. Żądamy zarządzenia bezwzględnego zakazu używania wobec P.T. ptaków następujących wyrazów: ty chłystku, tyś chmyz, chojraku, [ty-ś] bęcwale, hamanie, chuderlaku, dla mnieś zerem, śmieciu, ględo, [mnie-ś] popaprańcu, łachudro i zrzędo.

    Nadto zabronić wręcz ptakołówstwa, plugastwa, ohydztwa i cudzołóstwa. Nie wolno o śreżodze łowić mrzeżą cietrzewi. Po jednym bohemizmie skrzeczeć, żem sczeszczony. [że-m] Niech lwi pazur, lwipyszczek i nasięrzał z miętką pospołu nie chełpią się przed lwią paszczą, bo na gniazda - Bogiem a prawdą - [,Bogiem a prawdą,] lepszy roshar, a nawet źdźbła rżane.

    Rad bym kląskać carezzando, częściej w C-dur niźli w c-moll, a jeśliby lacrimoso, to calando i grazioso.[,] Lub [lub] na wspak, a więc a rebours nieco w moll, a mnóstwo w dur.

    Z półczwartej setki ptaszęcej trzódki podpisują obunóż na wyprzódki czyż, dzierzba, i jemiołuszka, potrzeszcz i żona raniuszka, remiz, bździągwożerna białorzytka, głuszka i kukułka pasożytka, strzyżyk woleoczko, piegża i pustułka pokląskwa, kszyk, sójka niezgułka, pokrzewka, ohar, przepiórka, pójdźka i trznadel, co rzewnie ciurka, puchacz jek puchar, gęś gęgawa, uhla, nur, nurzyk i pleszka rdzawa.

    Za kworum notabene - komisja matka: lelek kozodój jako minezinger, żuraw długoszyi jako majsterzinger oraz wiceprezesi: żołna i dzierlatka.
    ****************************************

    Comment

    • pieczarek
      zwykle cham i prostak
      • 06-2001
      • 5011

      #3
      A to tekst dyktanda dla młodzieży do lat 16:
      **********************************************
      "Jak rozhasana hałastra harcerzy chimerycznie zmitrężyła czas

      Z okazji Dnia Ziemi na ziemi olsztyńskiej grupka krnąbrnych harcerzy płetwonurków z Gdyni Chyloni miała wyłowić z rzeki Krutyni górę śmieci. Po dwuipółdniowej włóczędze czarnooki, ryżawy dowódca znużonej drużyny zażądał od hożej druhenki z Pułtuska uwarzenia naprędce co najmniej superpożywnej zupy jarzynowej tudzież przyrządzenia wysokokalorycznej sałatki z jeżyn, bakłażanów i rzeżuchy.

      Gdy niesforna młódź porządnie sobie podjadła, nie zwlekając, ruszyła chyżo naprzód. Jednakże na rubieżach powiatu ostródzkiego chwacki przywódca zuchów - skądinąd zagorzały obieżyświat, nie lada ścichapęk - ni stąd, ni zowąd zamarzył o nicnierobieniu. Zamiast od razu zmierzać do celu, z nagła zarządził przerwę w marszrucie i rozpoczął swe wagabundzkie bajdurzenia. Toteż nasi bohaterowie w pośrodku mało znaczącego przysiółka, pogrążeni w słodkim nieróbstwie, pół siedząc, pół leżąc wkoło ledwo żarzącego się chrustu, wprost chłonęli niby-myśliwską gawędę swego arcykomendanta o nie najbłahszej przygodzie z żubrem, jaka mu się przydarzyła niedaleko Białowieży.

      U celu byli dopiero nazajutrz. Jakież było ich zdziwienie, kiedy zauważyli tamże honorową chorągiew ZHR-u z harcmistrzem na czele. Nowo mianowany przełożony żachnął się: "Rychło w czas! Na pewno zmitrężyliście dwa i pół dnia, wkrótce czeka was harówka! Za niewykonanie zadania i włóczęgostwo rokrocznie będziecie tu przyjeżdżać z oprzyrządowaniem i w koło Macieju raz w raz wyławiać z jezior i strużek najprzeróżniejsze zguby i niepożądane paskudztwa!."

      Comment

      • rychur
        Senior
        • 12-2002
        • 151

        #4
        masakra

        MASAKRA ja za wszę miałem z tym problem

        Comment

        • lzkamil
          kierowca bombowca
          • 01-2003
          • 3611

          #5
          pieczarek napisał(a)
          bździągwożerna białorzytka
          ten ptaszek sie juz pojawil w dyktandzie pare lat temu, sam jak uslyszalem to myslalem ze sie pisze białożytka, a wiekszosc znajomych ze białożydka (sami antysemici jak widac)
          a z tego wynika ze ptaszyna po prostu ma białą rzyć - az sie musialem wysilic i wrzucic pare ogonkow metoda ctrl-C-V

          ale ze białorzytka sie zywi bździągwami to sie dowiedzialem dopiero teraz
          Lepszy jabol pod okapem
          niż GŻ, CP i KP !


          Kompania Piwowarska obcięła Żubrowi rogi i jaja.

          Wspieraj swój Browar - zostań Premium-Użytkownikiem!

          Moja pierwsza literka to małe L a nie duże I :)

          Comment

          • Pudlarz
            Piwiarz sezonowy
            • 01-2002
            • 650

            #6
            Od lat śledzę te teksty (są karkołomne) i od lat kompleks się pogłębia - nie mam szans.
            Dobre piwo nigdy nie jest złe
            http://www.janczech.stary.sacz.pl
            (galeria ekslibrisów)

            Comment

            Przetwarzanie...
            X
            😀
            🥰
            🤢
            😎
            😡
            👍
            👎