Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Dodatki niesłodowane

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Makaron
    Senior
    • 08-2003
    • 2107

    Dodatki niesłodowane

    Wyczytałem,że można dodawać różne składniki do zacierania takie jak: ziarna kukurydzy, śrutę, płatki, skrobię i syrop kukurydziany, ryż, jęczmień, sorgo, pszenicę. Najbardziej zainteresował mnie ryż i pszenica.

    Nie wiecie czasem z jaką ilością (%) wsadu niesłodowanego poradzą sobie dzielne enzymy ze słodu pilznieńskiego? Bo ponoć tych enzymów w słodzie jest nad to co muszą przerobić, ale ile nadto? Czy poradzi sobie z większą ilością niż zalecane 15%-20%?

    I oczywiście musi to zmienc sam proces zacierania. Przerwy muszą odpowiednio się wydłużyć. Czy ktoś robił już eksperymenty w tym kierunku??
    "If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." Michael Jackson
  • Krzysiu
    Krzysiu
    • 02-2001
    • 14936

    #2
    Ja robiłem z mąką kukurydzianą, płatkami owsianymi, owsem i żytem. Dodatek 10% wydłuża pierwszą przerwę cukrową prawie dwukrotnie. Z tego, co wiem, przy udziale surowców niesłodowanych powinno dodawać się do zasypu specjalnego słodu diastatycznego, który ma wiekszą siłę enzymatyczną.

    Comment

    • mapajak
      Senior
      • 12-2002
      • 1187

      #3
      Ja dodałem do 1,2 kg słodu pilźnieńskiego 0,5 kg pszennej mąki razowej i 0,1 kg płatków owsianych. Enzymy poradziły sobie z taką ilością, ale wydłużyłem każdą z przerw cukrowych do pełnej godziny.

      Comment

      • mirekkk
        Senior
        • 09-2003
        • 101

        #4
        mapajak napisał(a)
        Ja dodałem do 1,2 kg słodu pilźnieńskiego 0,5 kg pszennej mąki razowej i 0,1 kg płatków owsianych. Enzymy poradziły sobie z taką ilością, ale wydłużyłem każdą z przerw cukrowych do pełnej godziny.
        A co z takiego zestawu wyszło? I ile brzeczki otrzymałeś?
        Pozdrawiam,
        Mirek

        Comment

        • mapajak
          Senior
          • 12-2002
          • 1187

          #5
          mirekkk napisał(a)
          A co z takiego zestawu wyszło? I ile brzeczki otrzymałeś?
          10 l brzeczki 10 st. Blg, z której po delikatnym nachmieleniu 5g marynki i fermentacji drożdżami do piw pszenicznych wyszło lekkie, orzeźwiające piwo w typie belgijskiego "Witbier"

          Comment

          • lukuj
            Senior
            • 07-2003
            • 320

            #6
            mapajak napisał(a)
            Ja dodałem do 1,2 kg słodu pilźnieńskiego 0,5 kg pszennej mąki razowej i 0,1 kg płatków owsianych. Enzymy poradziły sobie z taką ilością, ale wydłużyłem każdą z przerw cukrowych do pełnej godziny.
            Czy zauważyłeś wpływ płatków owsianych na pienistość piwa?
            W mojej "owsianej" warce dałem 10% zasypu płatków by sprawdzić ich wpływ. Brzeczka po chmieleniu pieniła się b. obficie, konsystencja piany jak z ubitego białka. Niestety w gotowym piwie piana jest na "standardowym" poziomie.
            Pozdrawiam.
            KETTLER brewery
            www.lukuj.republika.pl

            Comment

            • Makaron
              Senior
              • 08-2003
              • 2107

              #7
              Słyszałem ,że kilkuprocentowy zasyp kukurydzy powoduje lepszą pienistość piwa...
              Narazie to teoria... nie sprawdzałem tego.
              Ja muszę popracowałć właśnie nad pianką w moim piwie, bo pierwsze testy piwa po półtora tygodniu leżakowania to wyraźnie krótko utrzymująca się piana i mętność (ale to mam nadzieje minie po kilku mniesiącach leżakowania).
              Last edited by Makaron; 20-11-2003, 14:43.
              "If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." Michael Jackson

              Comment

              • Archer
                Senior
                • 09-2003
                • 217

                #8
                Te rzeczy dodaje się w trakcie zacierania ?

                Comment

                • Makaron
                  Senior
                  • 08-2003
                  • 2107

                  #9
                  Archer napisał(a)
                  Te rzeczy dodaje się w trakcie zacierania ?
                  Z tego co wiem dodaje się do ześrutoanego słodu i zaciera. Ale pojawiają się komplikacje w zacieraniu ,bo chyba trzeba robić obydwie przewy białkowe, i sporo wydłużyć czas przerw cukrowych.
                  Last edited by Makaron; 20-11-2003, 15:03.
                  "If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." Michael Jackson

                  Comment

                  • mapajak
                    Senior
                    • 12-2002
                    • 1187

                    #10
                    lukuj napisał(a)
                    Czy zauważyłeś wpływ płatków owsianych na pienistość piwa?
                    Warzyłem dwa piwa z udziałem płatków owsianych, wspomniany witbier i stout owsiany. Obydwa pieniły się bardzo obficie, ale czy to był wpływ użycia owsa to nie wiem.

                    Comment

                    • Krzysiu
                      Krzysiu
                      • 02-2001
                      • 14936

                      #11
                      Archer napisał
                      Te rzeczy dodaje się w trakcie zacierania ?
                      Ja dodaję tuż po wsypaniu ześrutowanego słodu prosto do kotła. Dodatki muszą być zacierane razem ze słodem, bo same nie posadają właściwych enzymów.

                      Do zacierania piwa z dodatkami niesłodowanymi bardziej odpowiednia jest metoda dekokcyjna.

                      Comment

                      • mirekkk
                        Senior
                        • 09-2003
                        • 101

                        #12
                        Krzysiu napisał(a)
                        Do zacierania piwa z dodatkami niesłodowanymi bardziej odpowiednia jest metoda dekokcyjna.
                        Dlaczemu???
                        Pozdrawiam,
                        Mirek

                        Comment

                        • Makaron
                          Senior
                          • 08-2003
                          • 2107

                          #13
                          Czes napisał(a)
                          Ryż ma blisko 90% skrobi ale ta skrobia odznacza się stosunkowo wysoką temperatura kleikowania (ponad 80C), a więc wyższą niż temperatury zacierania. To zas oznacza, że enzymy nie mają dostępu do skrobi.
                          Trzeba więc taki ryż wstępnie ugotować i dopiero potem dodać do zacieru.
                          Alternatywą są płatki ryżowe walcowane na gorąco, w których skrobia została podczas tej obróbki skleikowana.
                          Czes napisał w innym temacie,a pomyślałem sobie ,że tutaj też będzie pasować...
                          "If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." Michael Jackson

                          Comment

                          • Krzysiu
                            Krzysiu
                            • 02-2001
                            • 14936

                            #14
                            mirekkk napisał(a)
                            Dlaczemu???
                            Nie mam pojęcia, wyczytałem to gdzieś w podręcznikach.

                            Comment

                            • MarkOzz
                              Senior
                              • 10-2008
                              • 209

                              #15
                              Chciałbym odświeżyć temat. Chodzi mi o dodanie ześrutowanego owsa niesłodowanego. Gdzieś na forum przeczytałem, że owies poprawia pienistość oraz powoduje smak zbożowy w gotowym piwie. Osobiście dodawałem tylko płatki owsiane do wita i trudno mi ocenić ich wpływ. Czy ktoś eksperymentował z ziarnem owsa w innych rodzajach piw (oprócz stouta i wita)? Jakie ilości dodawaliście i kiedy, czy kleikowaliście oddzielnie, itp.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎