Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Prośba o recepturę

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Jenot
    Gość
    • 11-2003
    • 2

    Prośba o recepturę

    Witam!

    Uwarzyłem już 3 warki z brew-kitów i naszła mnie ochota na spróbowanie czegoś trochę innego - mianowicie chciałbym uwarzyć popularne u naszych zachodnich sąsiadów niskoalkoholowe piwo słodowe, w Niemczech znane jako Malzbier. Czy ktoś z forumowiczów mógłby mnie wspomóc recepturą?

    Z góry dzięki,
    Andrzej
  • Krzysiu
    Krzysiu
    • 02-2001
    • 14936

    #2
    Troche wymyślam, ale spróbuj tak:

    na 10 l.

    zasyp 2 kg:
    70% słodu pilzeńskiego,
    28% słodu karmelowego jasnego
    2% słodu karmelowego ciemnego

    Podgrzej 10 l. wody do 66 st. i wsyp ześrutowany słód i mieszaj. Pierwsza przerwa cukrowa 15 minut (!). Podgrzewanie do 75 st, druga przerwa cukrowa do otrzymania negatwnej próby jodowej, podgrzanie do 80 st., filtracja. Młóto przepłucz 5 litrami wody o temp. 80 st.

    Gotowanie godzinę, na początku 10 g chmieluaromatycznego (!), 5 minut przed końcem 10 - 20 g chmielu aromatycznego. Ostudzić, zadać drożdżami.

    Fermentacja burzliwa 5 dni/18 st., fermentacja cicha 5 - 10 dni / 10 st. butelkowanie. Do stestowania po tygodniu, do picia po miesiącu.

    Comment

    • Krzysiu
      Krzysiu
      • 02-2001
      • 14936

      #3
      W przypadku dolnej fermentacji (raczej taka powinna być), ostatni akapit powinien wyglądać inaczej:
      fermentacja burzliwa 2 tyg. / 10 st.C., fermentacja cicha niekonieczna, do tygodnia / 5 st., butelkowanie.

      Comment

      • Jenot
        Gość
        • 11-2003
        • 2

        #4
        Dzieki Krzysiu za szybka odpowiedz, poczytam jeszcze troche o zacieraniu i wyproboje ta recepture.A moze ktos z forumowiczow zna inny przepis?

        Andrzej

        Comment

        • oryks
          Senior
          • 01-2002
          • 297

          #5
          Na stronach "Browamatora" jest przepis na "Piwo Harcerskie".
          Cała sprawa "niskoalkoholowości" polega na otrzymaniu w brzeczce małej ilości cukrów fermentujących. Dlatego, tak jak pisze Krzysiu, skrócenie pierwszej przerwy cukrowej; w w/w przepisie aż do zera.
          Wypróbowałem, działa. Faktycznie alkoholu w tym nie czuć ale zbyt cieniutkie. Następnym razem zrobię mocniejszą brzeczkę z zachowaniem sposobu zacierania.
          Last edited by oryks; 21-11-2003, 15:45.

          Comment

          Przetwarzanie...
          X
          😀
          🥰
          🤢
          😎
          😡
          👍
          👎