Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Dział historyczny - Twoje propozycje

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • ART
    mAD'MINd
    • 02-2001
    • 23782

    Dział historyczny - Twoje propozycje

    Coraz bardziej dojrzewa mój plan, aby zająć się poukładaniem spraw w dziale historycznym i sprawić aby nabrał on pewnego uporządkowanego charakteru.

    dział znajdujący się pod adresem:

    zawiera na razie tylko zestaw nieczynnych już browarów (sukcesywnie dodawanych do bazy danych).

    Jednakże nie jest to za wiele, jak na tak istotny dział. Każdy browar ma (teraz pustą) zakładkę pt. historia, gdzie widziałbym stopniowo uzupełniane informacje z przeszłości tych browarów. Myślałem m.in. nad wprowadzeniem takiego systemiku z chronologicznie układamymi wiadomościami historycznymi dotyczącymi wybranego browaru. W sobotę obszerny zestaw informacji o Słupsku, tj. o tamtejszym już nieczynnym browarze Broka, podesłał mi Stolp, więc mogło by to stanowić dobry początek.

    Chętnie dowiedziałbym się jak widzą te sprawę osoby, które na Forum obficie prezentują wieści historyczne - m.in. Piwowar, Krzysiu, Breslauer, Darek99 i inni zaangażowani

    Becik zaproponował także abym rozszerzył dział z historycznymi browarami o te z kresów. To już było jakiś czas temu, jednak z powodu dużej czasochłonności i złożoności obecnego systemu - wprowadzenie tych propozycji w życie musi jeszcze trochę poczekać. Mam nadzieję że uda mi się to wprowadzić w najbliższych miesiącach razem z zaproponowanymi przez Was usprawnieniami działu historycznego.

    będę wdzięczny jeśli zamieścisz tataj swe przemyślenia na ten temat. aha, nie zastanawiaj się proszę zbytnio nad technicznymi rozwiązaniami swoich propozycji, tym zajmiemy się później
    - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
    - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
    - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

    Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).
  • becik
    Senior
    • 07-2002
    • 14999

    #2
    pomysł jest bardzo dobry bo te puste zakładki po coś w sumie są, a dobrze by było zaglądając w zakładkę móc przeczytać informacje o tym browarze, a nawet cos obejrzeć tylko jest jeden problem, tego typu informacje są juz zamieszczane w dziale historia więc jak to teraz możnaby pogodzić? Czy wszelkie informacje wpisywać do działu historia tak jak do tej pory czy też pod kazdy browar z osobna?
    Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

    Comment

    • nikita_banita
      Senior
      • 06-2003
      • 1363

      #3
      Odp: Dział historyczny - Twoje propozycje

      ART napisał(a)
      Becik zaproponował także abym rozszerzył dział z historycznymi browarami o te z kresów. To już było jakiś czas temu, jednak z powodu dużej czasochłonności i złożoności obecnego systemu - wprowadzenie tych propozycji w życie musi jeszcze trochę poczekać.
      Browary kresów wschodnich - jak najbardziej tak! Moim zdaniem historia polskości tych browarów może okazać się b. ciekawa, że nie wspomnę o rozlewniach i składach jakie na ziemiach utraconych miały browary umiejscowione na terenach obecnie polskich. Poza tym należy kresy wschodnie traktować na równi z browarami Śląska, Prus, Wielkopolski i Pomorza.

      Comment

      • Sauron
        Junior
        • 12-2003
        • 16

        #4
        Proponuję do działu włączyć także dawne technologie produkcji piwa, począwszy od egipskiego, zythum bodajże zwanego, poprzez jopejskie, słokawy, mętny płyn z reklamy Pilsnera, po świętej pamięci piwo grodziskie. A nuż ktoś zechce coś takiego zrobić w domu.

        Comment

        • grzech
          Senior
          • 04-2001
          • 4592

          #5
          Pomysł dobry. Obok informacji gdzie produkowano - browary, można zamieszczać dane dotyczące dawnego warzenia. Sam zgłaszam nieco wiadomości na temat surowców do produkcji piwa, zaczerpniętych z polskiej literatury osiemnastowiecznej.

          Comment

          • Piwowar
            Senior
            • 05-2001
            • 2542

            #6
            Przeglądając na forum dział historyczny można zauważyć, że na temat niektórych nieczynnych browarów mamy już dosyć kompletne informacje. Należałoby je teraz tylko poukładać i wstawić w odpowiednie miejsce. Proponuję żeby każdy, kto otworzył jakiś temat w dziale historia spisał wszystkie istotne informacje zawarte w dyskusji i podesłał Artowi tak jak zrobił to kolega Stolp.
            Archiwum piwne

            Poznaj
            http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
            Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
            Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

            Comment

            • Krzysiu
              Krzysiu
              • 02-2001
              • 14936

              #7
              pytanie 1

              Jaki jest klucz zamieszczenia browarów w działce "posortowane alfabetycznie"? Większość jest po miejscowościach, ale niektóre po dziwnych nazwach, np. nazwiskach przedwojennych właścicieli? Wydaje mi się, że klucz podstawowy to powinna być miejscowość, klucz dodatkowy - nazwisko najbardziej znaczącego właściciela lub nazwa własna, a wszystkie nawiska powinny być w indeksie nazwisk. Wiem, że to jest od cholery roboty, ale będzie porządnie zrobione raz na zawsze. Deklaruję pomoc.

              Comment

              • Krzysiu
                Krzysiu
                • 02-2001
                • 14936

                #8
                pytanie 2

                A właściwie nie pytanie, a stwierdzenie - jest sporo błędów w nazwach. Nigdy to nie zaglądałem, ale nie jestem aż tak zarozumiały, żeby stwierdzić, że to wyłącznie z tego powodu. Na początek - Witoszów Górny, nie Dolny. Reszta sukcesywnie epocztą.

                Comment

                • Piwowar
                  Senior
                  • 05-2001
                  • 2542

                  #9
                  Krzysiu ma jak zwykle rację. Na przykład Schultheiss Opole został założony przez Heymanna Pringsheima i kilkakrotnie zmieniał nazwę. Koncern Schultheissa był jego ostatnim właścicielem, ale nie jedynym. Należałoby więc uzgodnić pod jaką nazwą browar ma figurować w spisie.
                  Archiwum piwne

                  Poznaj
                  http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                  Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                  Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                  Comment

                  • ART
                    mAD'MINd
                    • 02-2001
                    • 23782

                    #10
                    sortowanie po województwach, miastach jest i nie trzeba tego dorabiać.

                    nazwy browarów staram się dodawać w formie skróconej, nazwa pełna na stronie danego browaru ma być ostatnią znaną nazwą pod którą browar działał - takie są założenia, praktyka jest różna, dodaję browary wedle zapotrzebowania, moja wiedza do tego nie zawsze jest wystarczająca aby wpisać wszystko poprawnie. ale myślę że każdy z Was ma język lub dostęp do mojego PW, czy emaila i może się do mnie odezwać w tych sprawach.

                    w związku z nazwami wyniknął zatem pomysł: zebrać przy każdym browarze odpowiedni zestaw nazw (w kolejności chronologicznej) pod jakimi występowały w swojej historii.

                    do Krzysia:
                    klucz sortowania alfabetycznego: skrócona "ostania" nazwa. czasem browary miały ostatnią nazwę - załóżmy - Browar Witnica. Witnica jest tu przy okazji nazwą miasta więc to się pokrywa. czasem jest browar, który wedle moich lub dostarczonych do mnie informacji, zanim został zamknięty, miał w nazwie tylko "Browar" + nazwiska właścicieli, wtedy ta skrócona nazwa zawiera tylko te nazwiska. w skróconej nazwie nie zamieszczam raczej haseł "browar", "Brauerei", etc.
                    sortowanie po miejscowościach jest od samego początku - tak jak już wyżej wspomniałem.

                    można się zastanawiać kto był najbardziej znaczącym właścicielem, tylko jakim kryterium się kierować? myślę że to spowoduje zbytnią rozbieżność zdań wśród wszystkich zainteresowanych i proponuje jednak rozwiązanie w miarę neutralne - czyli pozostanie przy ostatniej nazwie lub ostatniej znanej nazwie danego browaru.

                    pomysł jest też taki aby mozna było też dodawać poszczegółnych właścicieli do indeksu. nie ma problemu.

                    dlatego proszę o Wasze propozycje.

                    błędy proszę oczywiście też zgłaszać, bo jak mają być przeze mnie usuwane i poprawiane, skoro nikt mi ich nie zgłasza i siedzi cicho chichocząc co ten Art za głupoty wypisuje - najlepiej więc pisać na PW lub email, bo wtedy mam możliwość zakolejkowania sobie wszystkich poprawek.
                    - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                    - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                    - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                    Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                    Comment

                    • Krzysiu
                      Krzysiu
                      • 02-2001
                      • 14936

                      #11
                      W spisach robionych do tej pory"ostatnią" nazwą był ostatnia nazwa przedwojenna. Po nazwie miejscowości jest to wystarczający wyznacznik, przewaznie równoważny z najbardziej znaczącym właścicielem. Wyjątkiem są takie sytuacje, gdy nieznane są etykiety z ostatniego okresu działalności, a znane z wcześniejszego, wtedy nazwa z istniejącej etykiety jest "najbardziej znaczącym właścicielem". Przykłady: Strzelin, ostatni właściciel Schultheiss AG, najbardziej znana nazwa Lagerbierbrauerei Robert Jaeckel; podobnie wrocławski Engelhardt - ostatni właściciel A.Haselbach GmbH.

                      Comment

                      Przetwarzanie...
                      X
                      😀
                      🥰
                      🤢
                      😎
                      😡
                      👍
                      👎