Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Czy areometr moze byc zepsuty?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • solt
    Junior
    • 12-2003
    • 2

    Czy areometr moze byc zepsuty?

    Witam,

    Wlasnie knsumuje pierwsza warke i ze zdziwieniem obseruje jak "0" na skali areomatru unosi sie ciutnie ponad powierzchnie. Skadinad :-) wiem ze jakis alkohol jest! Pytanie: czy ja robie cos zle czy ten plywak mnie robi w konia?

    Wybaczcie jesli to juz bylo, ale nie znalazlem odpowiedzi w innych tematach

    Pozdraw
  • slado
    Gość
    • 07-2003
    • 1072

    #2
    Ciekawy przypadek.
    Nie dolewałeś czasem spirytusu do piwka ?
    Oczywiście żartuję. Może rzeczywiście pływak felerny...

    Comment

    • slado
      Gość
      • 07-2003
      • 1072

      #3
      Przeczytaj jeszcze tę wypowiedź.
      To może ten problem?

      Comment

      • oryks
        Senior
        • 01-2002
        • 297

        #4
        Sprawdź ten areomatr w czystej wodzie, powinien wskazywać zero.
        Nie wiem jak robiłeś swoją warkę ale teoretycznie takie wskazanie w piwie jest możliwe. Wszystko zależy z czego i jak zrobione.

        Comment

        • solt
          Junior
          • 12-2003
          • 2

          #5
          oryks napisał(a)
          Sprawdź ten areomatr w czystej wodzie, powinien wskazywać zero.
          Nie wiem jak robiłeś swoją warkę ale teoretycznie takie wskazanie w piwie jest możliwe. Wszystko zależy z czego i jak zrobione.
          Normalnie, z gotowca. Wymieszalem, ostudzilem, dodalem drozdze. Popracowalo 5 dni i rozlalem do flaszek ;-) Rzecz jest w tym, ze piwko ma alkohol bo to kurde czuc :-) Musze sprawdzic areometr w samej wodzie.

          Nic to. W niedziele nastawilem nowa warke..troche zmienilem proporcje i teraz jakby intensywnej fermentuje i kolorek ma tez inny :-D

          Comment

          • Krzysztof
            Senior
            • 04-2001
            • 1689

            #6
            Pomiar alkoholu w piwie

            Zależy jaki masz te areometr - a w zasadzie jak jest on wyskalowany.
            Jeżeli w % wag to napewno nie zmierzysz nim zawartosci alkoholu. Weż pod uwagę ze ciężar właściwy brzeczki dla piwa o zaw. ekstraktu 12,5%wag to 1,05048 g/cm3 a ciężar właściwy piwa tego piwa to 1,029. Inną rzeczą jest zestawienie składników piwa - nie które z nich obniżają ciężar właściwy piwa np. alkohol etylowy. Zachecam do przejrzenia literatury.
            Jesteś zainteresowany browarem restauracyjnym napisz do mnie. Znam to od podszewki.
            www.twojmalybrowar.pl

            Comment

            • kangurpl
              Senior
              • 03-2002
              • 2660

              #7
              Odp: Czy areometr moze byc zepsuty?

              solt napisał(a)
              ... ze zdziwieniem obseruje jak "0" na skali areomatru unosi sie ciutnie ponad powierzchnie. Skadinad :-) wiem ze jakis alkohol jest! ...
              Mam wrażenie że chciałbyś zmierzyć ilość alkoholu w piwku.
              W zasadzie prostymi metodani jest to nieosiągalne, za dużo innych składników. Jeżeli jest to aerometr wyskalowany jako alkoholomierz to służy on do pomiaru zawartości alkoholu w roztworach z wodą (czyli po prostu w wódce).
              Świat należy do młodzieży, młody robi - stary leży.
              "W niebie nie ma piwa, więc pijmy je tutaj."

              "denerwować się - mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych"

              Comment

              • kopernoker
                Junior
                • 10-2006
                • 28

                #8
                witam, w niedzielę nastwiłem swoje pierwsze piwko z zacieraniem. 5 kg slodu pilneńskiego, drożdże górnej fermentacji safale US-56, proces zacierania tak jak opisany w artykule "Krzysiowe warzene"(62 st. przez 45 min, 72 przez 20 min, potem 79 i filtracja). Po 3 dniach wszystko wygląda tak jak powinno. Piwko spokojnie sobie bulka, utrzymuje się kilkucentymetrowa pianka, przyjemny piwny zapach...ale... no właśnie. Wczoraj załatwiłem od kolegi areometr(podczas zacierania nie miałem areometru), który zalegał u niego od lat. Nalałem brzeczki do menzurki i okazało sie że pływak wskazuje poniżej 0. Trochę zdziwiony, nalałem wody (temp. pokojowa) i wskazanie wyszło równo na zero. Czy zrobiłem coś nie tak??

                Comment

                • kham
                  Senior
                  • 01-2006
                  • 751

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopernoker
                  Nalałem brzeczki do menzurki i okazało sie że pływak wskazuje poniżej 0. Trochę zdziwiony, nalałem wody (temp. pokojowa) i wskazanie wyszło równo na zero. Czy zrobiłem coś nie tak??
                  Prawdopodobnie gaz rozpuszczony w brzeczce zmniejszył jej gęstość. Zmierz dopiero po fermentacji.

                  Comment

                  • Krzysiu
                    Krzysiu
                    • 02-2001
                    • 14936

                    #10
                    Jeżeli mierzyłeś piwo jeszcze fermentujące, to uwalniające się bąbelki gazu mogą pozornie "rozrzedzić" brzeczkę, stąd wynik ujemny. Tak się robi "rzadką" wodę dla skoczków z wieży. Poczekaj, aż przestanie gazować.

                    Comment

                    • kopernoker
                      Junior
                      • 10-2006
                      • 28

                      #11
                      dzieki za odpowiedzi. To po prostu moja pierwsza warka i cały w nerwach chodzę.Nie mogę się już doczekać aż znowu coś będzie przy niej do roboty. Nawet nie chce mysleć co to będzie jak kiedys bedę miał się stać ojcem
                      Last edited by kopernoker; 07-03-2007, 16:03.

                      Comment

                      • kopernoker
                        Junior
                        • 10-2006
                        • 28

                        #12
                        dobra, dwa dni minęły, fermentacja chyba już sie skończyła, nie wydziela się CO2, brzeczka zaczęła się klarować. Zrobiłem kolejny pomiar i...bez zmian. Cały czas wskazania są poniżej zera.
                        Przeanalizowałem wszystko od początku, tzn, zacieranie, filtracje gotowanie i trafiło mnie że w ferworze walki zapomniałem zrobić próbę jodową. Temperaturę 72 stopni utrzymywałem przez 20 min. Czy to moze być przyczyną takich wskazań? Jeśli tak to czy tą warkę trzeba skreślić czy może coś z tego będzie??

                        Comment

                        • kham
                          Senior
                          • 01-2006
                          • 751

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopernoker
                          dobra, dwa dni minęły, fermentacja chyba już sie skończyła, nie wydziela się CO2, brzeczka zaczęła się klarować. Zrobiłem kolejny pomiar i...bez zmian. Cały czas wskazania są poniżej zera.
                          Przeanalizowałem wszystko od początku, tzn, zacieranie, filtracje gotowanie i trafiło mnie że w ferworze walki zapomniałem zrobić próbę jodową. Temperaturę 72 stopni utrzymywałem przez 20 min. Czy to moze być przyczyną takich wskazań? Jeśli tak to czy tą warkę trzeba skreślić czy może coś z tego będzie??
                          Takie "cuda" to tylko w winie. Tam blg. ma prawo wynosić mniej niż zero. Piwo raczej ok, to sytuacja gdyby blg nie spadało mogła by oznaczać brak fermentacji.

                          Comment

                          • kopernoker
                            Junior
                            • 10-2006
                            • 28

                            #14
                            no to co może powodować takie odczyty na areometrze. Czy to cały czas gaz rozpuszczony w brzeczce? Co doradzacie, poczekać jeszcze 2-3 dni i butelkować, niezależnie od "ujemnego" wskazania? Szczerze to czekam na odpowiedź w style "nic się nie martw piwo wyjdzie super" bo cały w nerwach jestem z powodu tych odczytów

                            Comment

                            • kony
                              breweriarz
                              • 08-2005
                              • 1701

                              #15
                              Jeżeli enzymom udało się przetworzyć skrobię i jeżeli drożdże odwaliły swoją robotę a z Twoich postów można wnioskować, że co do tego wątpliwości raczej nie masz, to niezależnie od tego co powoduje takie a nie inne wskazania areometru piwo powinno z tego wyjść. Jakie ono będzie - to się okaże ale na pewno nie powinieneś się tym zbytnio przejmować, tylko działać dalej z uśmiechem na ustach i pełnym kuflem w dłoni.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎