Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

długość przerw cukrowych

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Krzysiu
    Krzysiu
    • 02-2001
    • 14936

    długość przerw cukrowych

    Zauważyłem rzecz następującą - nadmierne skrócenie przerw cukrowych powoduje, że brzeczka nie jest klarowna, a na powierzchni pozostaje lepka piana.

    Wczoraj zacierałem lekkiego ciemniaka. Pierwsza przerwa - 20 minut, pełna kontrola jodowa (po raz pierwszy zresztą co dwie minuty). Po tym czasie zacząłem podgrzewać do 75 stopni i zanim dogrzałem do tej temperatury, próba jodowa dała wynik negatywny (brak skrobi). Odstawiłem zacier na dwadzieścia minut, ale po upływie tego czasu dalej był mętny i ogólnie biorąc jakiś taki niedorobiony. Dopiero mniej więcej po 30 minutach zyskał właściwą barwę i klarowność.

    Jest to zapewne efekt przemian zachodzących w zacierze równolegle z rozkładaniem skrobii przez enzymy. Niestety w swoich notatkach nie znalazłem nic na ten temat.

    Wniosek: nie da się skrócić łącznej długości przerw cukrowych poniżej pewnego minimum - u mnie 50 minut.
  • slado
    Gość
    • 07-2003
    • 1072

    #2
    Cenna uwaga, zanotowane.

    Comment

    • Krzysztof
      Senior
      • 04-2001
      • 1689

      #3
      Odp: długość przerw cukrowych

      Wczoraj zacierałem lekkiego ciemniaka. Pierwsza przerwa - 20 minut, pełna kontrola jodowa (po raz pierwszy zresztą co dwie minuty). Po tym czasie zacząłem podgrzewać do 75 stopni i zanim dogrzałem do tej temperatury, próba jodowa dała wynik negatywny (brak skrobi). Odstawiłem zacier na dwadzieścia minut, ale po upływie tego czasu dalej był mętny i ogólnie biorąc jakiś taki niedorobiony. Dopiero mniej więcej po 30 minutach zyskał właściwą barwę i klarowność.

      Ile trwała konkretnie kazda z przerw cukrowych i w jakiej temperaturze je przeprowadzałeś?
      Jesteś zainteresowany browarem restauracyjnym napisz do mnie. Znam to od podszewki.
      www.twojmalybrowar.pl

      Comment

      • slado
        Gość
        • 07-2003
        • 1072

        #4
        Odp: Odp: długość przerw cukrowych

        Krzysztof napisał(a)
        --ciach--
        Ile trwała konkretnie kazda z przerw cukrowych i w jakiej temperaturze je przeprowadzałeś?
        Krzysztof, mniemam, iż pytając o szczegóły będziesz mógl podpowiedzieć mi w tym temacie.

        Comment

        • Krzysiu
          Krzysiu
          • 02-2001
          • 14936

          #5
          Pierwsza przerwa: (62 - 65 st.) - 20 minut
          podgrzewanie: (65 - 73) - 7 minut; w trakcie podgrzewania przy ok. 70 stopniach nastapiło całkowite scukrzenie.
          druga przerwa: (72 - 75 st.) - 30 minut

          Comment

          • Krzysztof
            Senior
            • 04-2001
            • 1689

            #6
            Krzysiu napisał(a)
            Pierwsza przerwa: (62 - 65 st.) - 20 minut
            podgrzewanie: (65 - 73) - 7 minut; w trakcie podgrzewania przy ok. 70 stopniach nastapiło całkowite scukrzenie.
            druga przerwa: (72 - 75 st.) - 30 minut

            Jeżeli podczas podgrzewania nastąpiło całkowite scukrzenie to prawdopodobnie układ enzymatyczny jest ok. Zakładam, że podczas próby jodowej uzyskałeś barwę żółtą???? To ważne. Jeżeli zabarwienie było brązowe mogło to świadczyć o duzej zawartości bekstryn w zacierze, które zwiększają lepkość i brzeczka słabo klaruje. Wydłyżejie czasu przerwy w temp. około 70 C pozwoliło na rozłożenie dekstryc, co dało zmniejszenie lepkości poprzez usunięcie przyczyny jej wzrostu.

            Podobną przyczyną braku klarowności mogą być beta-glukany, które wykluczam jako przyczynę, gdzyż w tej temp nie ma enzymów, które mogłyby dać efekt ich rozkładu. Odsyłam do literatury żeby rozpoznac temat. W literaturze łańcuchy dekstrynowe nazywa się alfa-glukanem - dla ułatwienia poszukiwań.

            Pierwsza przerwa w temp 62-64 C powinna trwac około 20-30 minut.
            Druga przerwa w temp 70-72 C powinna trwac około 20 minut i w tym czasie powinno uzyskac się scukrzenie skrobi i to jest wyznacznik długosci tej przerwy.
            Jesteś zainteresowany browarem restauracyjnym napisz do mnie. Znam to od podszewki.
            www.twojmalybrowar.pl

            Comment

            Przetwarzanie...
            X
            😀
            🥰
            🤢
            😎
            😡
            👍
            👎