Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Moje wątpliwości z katalogowaniem podstawek

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • dzidek1960
    Senior
    • 01-2003
    • 1548

    Moje wątpliwości z katalogowaniem podstawek

    Dzisiaj przejrzałem strony naszaego kolegi Passengera i nasunęły mi się takie wątpliwości.
    Jak katalogować wafle od piw importowanych wydawane przez importera?
    Passenger zbierając tylko Guinnesa nie ma problemu, lecz ja tak. Czy takie wzory liczyć jako polskie, czy też jako kraju gdzie są warzone? Jeżeli jako polskie to gdzie je zaliczać? Przecież nie pod żaden polski browar. Ten problem występuje praktycznie z całym światem. Mam na przykład francuskiego Foster'sa, którego klasyfikuję jako Francja a może powinienem Australia, a co z podstawkami rozprowadzanymi przez importerów w różnych krajach? Wzór ten sam a spotykany w różnych państwach.
    Następna wątpliwość. Polski browar, polskie piwo eksportowane za granicę i zagraniczna podstawka do niego. Przyjęło się je klasyfikować jako polskie, lecz czy aby na pewno.
    "Ma jednak kraj polski napój warzony
    z pszenicy, chmielu i wody, po polsku
    piwem zwany; a gdy nic nadeń lepszego
    do pokrzepienia ciała, jest nie tylko rozkoszą
    mieszkańców, lecz i cudzoziemców
    wybornym smakiem"
    Jan Długosz, Historie Piwne
    Moja strona www w początkowym okresie budowy
  • becik
    Senior
    • 07-2002
    • 14999

    #2
    Jest pewna zasada, że dany materiał kolekcjonerski zalicza się do tego kraju/browaru gdzie piwo jest warzone, a nie rozlewane, importowane etc. Jeśli Stawski wypuści podstawki Zywca będą uważane one za polskie, podstawki od Millera w zależności od tego co jest na niej napisane, jeśli nie ma żadnych info i jest ona tylko angielskojęzyczna to zaliczasz ją do USA, jesli są opisy arabskie bądź węgierskie to juz wiadomo - tam gdzie sie warzy Millera na licencji czyli Jordania lub Węgry (analogicznie z podstawkami polskojęzycznymi Heinekna, Palma czy Grolscha)
    Np. Czesi poszukują polskich etykiet (drukowanych na zamówienie RP) od czeskich piw rozlewanych w Polsce.
    Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

    Comment

    • dryx
      † 1966-2017 Piwosz w Raju
      • 04-2002
      • 1735

      #3
      myślę, że zasady kalsyfikacji powinien kolekcjoner sobie sam opracować i swą kolekcje według nich klasyfikować
      oczywiście zasady przedstawione przez becika można zastosować, ale czasami są wątpliwości , gdzie zaklasyfikować podstawki. Etykieciarze mają te ułatwienie , że istnieje kontra lub na samej etykiecie są informacje co do browaru, licencji itp.
      Wspomniany Guinnness czy Foster's jest przykładem problemu kalsyfikacji. Cztery Polskie edycje Guinnessa nie są ujęte w katalogu polskich podstawek, a w katalogu Guinnessa
      widnieją jako eksport, ze wskazaniem polska edycja.
      Podobnie z innymi "światowymi markami" - istnieje wiele lokalnych wydań, a nie zawsze wiadomo czy dane piwo jest tam warzone czy jest to tylko dystrybucja. Ja przyjąłem zasadę , że jeśli znam źródło pochodzenia lub są jakaś informacja na podstawce, klasyfikuję ją do konkretnego kraju.Wspomniany Foster's mam zaklasyfikowany z tego co pamiętam do Australii, Francji , USA i UK.

      Comment

      • Krzych15
        Senior
        • 10-2002
        • 596

        #4
        Ja również klasyfikuję w/g kraju pochodzenia podstawki a nie gdzie piwo jest warzone bo w ten sposób pozbyłbym się kilku krajów niekiedy dosyć egzotycznych.
        krzych
        Dzień bez piwa to stracony dzień.

        Comment

        • mwa
          Senior
          • 01-2003
          • 5071

          #5
          Całe szczęście, że ja nie mam takiego problemu, bo bym zgłupiał do reszty.
          Pozdrawiam Cię !!!!

          Comment

          Przetwarzanie...
          X
          😀
          🥰
          🤢
          😎
          😡
          👍
          👎