Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

[Leżakowanie/przechowywanie] - Butelki PET

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • ART
    mAD'MINd
    • 02-2001
    • 23791

    [Leżakowanie/przechowywanie] - Butelki PET

    11. temat z kolei, tym razem dot. leżakowania/przechowywyania piwa, został przygotowany oczywiście przez naszego Crizza i jest już gotowy do przedyskutowania. Bardzo proszę w ciągu nadchodzących kilku dni o zamieszczanie W TYM TEMACIE swoich komentarzy dot. poniższego tekstu. Zostaną one wzięte pod uwagę podczas przygotowania ostateczniej wersji opracowania które trafi do działu BA.

    --------------------------
    Wyposażenie > Sprzęt > Rozlewanie i przechowywanie > Butelki PET
    --------------------------

    PET-y, czyli plastikowe butelki z polietylenotereftanalu, również nadają się do krótkiego przechowywania domowego piwa. Zarówno te półtoralitrowe od wody mineralnej, jak i coraz popularniejsze litrowe od piwa. Polietylenotereftanal nie stanowi jednak takiej bariery dla tlenu, jak szkło, dlatego nie powinno się przechowywać piwa w cienkościennych PET-ach dłużej niż 1 miesiąc. Trzeba również zadbać o ciemność w miejscu przechowywania, jako że PET łatwo przepuszcza szkodliwe dla piwa promienie ultrafioletowe.
    - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
    - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
    - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

    Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).
  • witkowskiartur
    Senior
    • 03-2003
    • 561

    #2
    PET-y, czyli plastikowe butelki z polietylenotereftanalu
    Gwoli ścisłości "polietylenotereftanal" musi byc chyba jakąś mało znaną nazwą handlową, bo dla pewności sprawdziłem w googlach i nic nie znalazł. Prawidłowe rozszyfrowanie skrótu PET to politereftalan eylenu (Przepraszam, że się czepiam, ale to zboczenie zawodowe).
    KONIEC BROWARÓW WARSZAWSKICH.PONAD 150 LAT TRADYCJI DIABLI WZIĘLI

    Comment

    • Krzysiu
      Krzysiu
      • 02-2001
      • 14936

      #3
      Tego typu butelek używam wyłącznie do przechowywania piwa przeznaczonego do spożycia "na wyjeździe", kiedy wiem, że nie będzie chciało mi się taszczyć z powrotem do domu pustych butelek. Do petów pakuję więc piwa lekkie, przeznaczonego do szybkiego spożycia.
      Last edited by Krzysiu; 03-02-2004, 10:16.

      Comment

      • crizz
        ...
        • 02-2003
        • 1255

        #4
        F5

        (czyli odświeżenie tematu )

        Comment

        • crizz
          ...
          • 02-2003
          • 1255

          #5
          Niewiele było uwag, zatem i poprawek niewiele. Poprawiłem nazwę związku chemicznego, z którego wytwarza się plastikowe butelki. Swoją drogą, nie pamiętam skąd, ale skądś ją wziąłem... . W każdym razie - dzięki!

          pzdr

          crizz



          Butelki PET

          PET-y, czyli plastikowe butelki z politereftanalu etylenu, również nadają się do krótkiego przechowywania domowego piwa. Zarówno te półtoralitrowe od wody mineralnej, jak i coraz popularniejsze litrowe od piwa. Politereftanal etylenu nie stanowi jednak takiej bariery dla tlenu, jak szkło, dlatego nie powinno się przechowywać piwa w cienkościennych PET-ach dłużej niż 1 miesiąc. Trzeba również zadbać o ciemność w miejscu przechowywania, jako że PET łatwo przepuszcza szkodliwe dla piwa promienie ultrafioletowe.

          --------------------------
          Opracowano m.in. na podstawie prowadzonych dyskusji na Forum Browar.biz z udziałem takich Forumowiczów jak:
          Krzysiu, witkowskiartur
          --------------------------

          Comment

          • scabby
            Junior
            • 01-2011
            • 10

            #6
            Wiem że temat stary i sory że odkopuję ale mnie razi w oczy jako chemika "poprawiona" nazwa związku chemicznego... nie politereftANAL tylko politereftALAN. Chociaż jak kto lubi ;-)

            Comment

            • Sokół83
              szynkarz
              • 12-2004
              • 1598

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika witkowskiartur Wyświetlenie odpowiedzi
              Gwoli ścisłości "polietylenotereftanal" musi byc chyba jakąś mało znaną nazwą handlową, bo dla pewności sprawdziłem w googlach i nic nie znalazł. Prawidłowe rozszyfrowanie skrótu PET to politereftalan eylenu (Przepraszam, że się czepiam, ale to zboczenie zawodowe).
              Jest to związane z różnym sposobem nazywania w chemii tych samych związków. Na przykład może być dwutlenek węgla i ditlenek węgla. Kiedyś trochę się interesowałem chemią i pamiętam, że są różne organy krajowe i międzynarodowe, które zalecają różne sposoby tworzenia nazw związków chemicznych. Przy złożonych związkach nazwy często bardzo się różnią od siebie
              Z INNEJ BECZKI

              www.fotopolska.eu

              Comment

              • Krzysiu
                Krzysiu
                • 02-2001
                • 14936

                #8
                A skoro temat został odkopany to powiem, że piwo w PETach można przechowywać conajmniej dwa - trzy lata bez jakiegoś zauważalnego pogorszenia jakości. Porównanie tego samego piwa z butelki szklanej i PETa nie wykazuje różnicy.

                Comment

                • Twilight_Alehouse
                  Chmielowisko.pl
                  • 06-2004
                  • 6310

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu Wyświetlenie odpowiedzi
                  A skoro temat został odkopany to powiem, że piwo w PETach można przechowywać conajmniej dwa - trzy lata bez jakiegoś zauważalnego pogorszenia jakości. Porównanie tego samego piwa z butelki szklanej i PETa nie wykazuje różnicy.
                  A jak z nagazowaniem? Ani trochę nie traci?

                  Comment

                  • Krzysiu
                    Krzysiu
                    • 02-2001
                    • 14936

                    #10
                    Nic a nic. Żadnej różnicy nie dostrzegam.

                    PETy, i butelki przechowuję w takich samych warunkach - ciemna piwnica, temp. 10 - 16 C.

                    Comment

                    • Kazimierz_W
                      Senior
                      • 05-2009
                      • 689

                      #11
                      hmmmm i to jest myśl. O ile mniej chrzanienia się z butelkami (myciem, nalewaniem, kapslowaniem). No i taka 1,5l butelka zachęca by pić w towarzystwie (wszak piwo z PETa trzeba od razu rozlać), a nie po flaszeczce samemu wieczorem. Czyli korzyść mniejszego rozpijania się.
                      Browar Bociana smaczny od rana
                      Słuchaj Zakładu Patologii Dźwięku w każdy czwartek od 22.00 na www.uwmfm.pl or die!!

                      http://pl-pl.facebook.com/pages/Zak%...10390938984626

                      Comment

                      • Krzysiu
                        Krzysiu
                        • 02-2001
                        • 14936

                        #12
                        Ja mam stałe źródło czystych PETów - tygodniowo schodzi u mnie w domu 6 - 10 butelek wody mineralnej. A ponieważ więcej piwa zabieram na wyjazdy, niż piję w domu, to wybór jest prosty.

                        Jak widać, praktyka weryfikuje pewne teorie. Być może odfiltrowane do bólu i pasteryzowane piwo gorzej się przechowuje w PETaach - ale trzeba zwrócić uwagę, że "fabryczne" piwo samo z siebie ma niższą trwałość, niż nasze piwa domowe.

                        Z ostatnich warek rozlewam 20 butelek 0,5 l., reszta w PETy. Jak będę robił piwo wyłącznie na imprezę, pójdzie tylko w PETy. Chyba, że ponownie uruchomię beczkowanie, na razie nie mam takiej potrzeby.

                        Comment

                        • Khan
                          Senior
                          • 09-2009
                          • 297

                          #13
                          Ostatnie rozlane warki obnażyły problem butelkowania Już myślałem nad kegami, ale czytając fora widzę że kegi to nie jest rozwiązanie "mojego" problemu... a pomysł z butelkami PET wydaje mi się interesujący. Zawsze myślałem, że PET-owanie piwa skutkuje pogorszeniem się jakości piwa... ale skoro masz swoje doświadczenia..

                          Krzysiu:
                          A skoro temat został odkopany to powiem, że piwo w PETach można przechowywać conajmniej dwa - trzy lata bez jakiegoś zauważalnego pogorszenia jakości. Porównanie tego samego piwa z butelki szklanej i PETa nie wykazuje różnicy.
                          to kolejną warkę na pewno częściowo zabutelkuję w PETy.

                          Comment

                          • rubezahl
                            Junior
                            • 03-2009
                            • 8

                            #14
                            Z byle jakich PET-ów wyleczyłem się kosztując zawartość 1,5l butelki, w której pękła zakrętka - w czasie leżakowania .
                            Fakt, była to słabo wyglądająca butla z lichą zakrętką (zawartość też pewnie nie lepsza, ale szczęśliwie nie kosztowałem), porównując wykonanie do 'markowych' opakowań napojów, można od razu zauważyć różnicę.
                            Z plastików korzystam dosyć często - litrowe po Opacie. Przy lekkich piwach, do 1/4 warki w nie trafia, część tych butelek napełniana była już kilkakrotnie.

                            Comment

                            • Mason
                              Senior
                              • 02-2010
                              • 3280

                              #15
                              Te są chyba dobre: http://allegro.pl/butelki-pet-na-win...544697385.html
                              JEDNO PIVKO NEVADI!

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎