Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

etykiety z Głubczyc

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • igi
    Member
    • 02-2002
    • 44

    etykiety z Głubczyc

    mam pytanko-na etykietach z Zakładów Piwowarskich z Głubczyc
    występują oznaczenia -"zakład nr 10" oraz "zakład nr 11".
    Podejrzewam,że nr 10 odnosi się do browaru z Brzegu,a nr 11-
    browar w Niemodlinie.Czy ktoś mógłby potwierdzić moje domysły?
  • Krzysiu
    Krzysiu
    • 02-2001
    • 14936

    #2
    Grzebałem wczoraj w swoich etykietach i mogę potwierdzić:
    zakład nr 10 - browar w Brzegu,
    zakład nr 11 - browar w Niemodlinie.

    Pierwszy raz numerowano browary tuż po wojnie. W opisywanym już przeze mnie archiwum Okręgowego Urzędu Likwidacyjnego we Wrocławiu browary są numerowane, przy czym liczba występuje przed nazwą (np. Państwowy Browar nr 22 w Ząbkowicach Śląskich). Jedynym wyjątkiem był Browar Piastowski, którego pełna nazwa brzmiała - Państwowy Browar Piastowski nr 1 we Wrocławiu. Obyczaj numerowania szybko zanikł, bowiem już sprawozdawczość przemysłowa z końca lat czterdziestych posługuje się tylko nazwami własnymi browarów bądź nazwami miejscowości.
    Ponownie te, tak "romantyczne" nazwy browarów, były nadawane na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Wyobraźcie sobie - browar nr 1 w Tychach, po ludzku - Książęcy. Także browary nr 1, 2 i 3 w Łodzi, oraz browary nr 1 i 2, a później nr 3 i 5 ("nazwy" z niewiadomychj powodów zmieniono) w Będzinie.
    Numery browarów w Brzegu i Niemodlinie są jedynymi mi znanymi nadanymi w latach dziewięćdziesiątych (poza Łodzią, tam numeracja została z lat wcześniejszych).
    Last edited by Krzysiu; 02-04-2002, 08:02.

    Comment

    • adam16
      Senior
      • 02-2001
      • 9865

      #3
      Nadal stosują numerację browary z Lublina/Zwierzyńca.
      Co do zmiany numeracji browarów w Będzinie, to czy nie była spowodowana przypisaniem ich do Browarów Górnośląskich?
      Browar Hajduki.
      adam16@browar.biz
      Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

      Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D

      Comment

      • Krzysiu
        Krzysiu
        • 02-2001
        • 14936

        #4
        Była, ale te reorganizacje to była taka abstrakcyjna twórczość, że użyłem sformułowania "z nieznanych powodów".

        Comment

        • klakson
          Junior
          • 02-2002
          • 18

          #5
          Wielkie dzięki za potwierdzenie moich domysłów,wreszcie będę miał porządek z tymi etykietami.

          Comment

          Przetwarzanie...
          X
          😀
          🥰
          🤢
          😎
          😡
          👍
          👎