Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Starter drożdzowy

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Makaron
    Senior
    • 08-2003
    • 2107

    Starter drożdzowy

    Jako,że zepsuły mi się drożdze ,które trzymałem od ostatniej warki. A ,że mam ochote znowu uwarzyć jakieś piwko i surowce takie ja słód i chmiel mam w sporych ilościach. Jedynym moim problemem są drożdze. Został mi najwyżej 1 gram sucych drożdzy(zostawiłem na wrazie czego ;-)). Aby doczekać się przesyłki z pewnego sklepu internetowego to musiałbym odłożyć warzenie na przynajmniej dwa tygodnie, więc postanowiłem zrobić coś takiego jak matka drożdzowa.
    Kupiłem 0,5L piwa Karmi i dużą strzykawke.
    Do strzykawki wsypałem odrobine drożdzy, w połowie napełniłem karmi reszte zostawiłem na powietrze. Jutro chce dolać to co się namnoży do świerzo otwartej butelki karmi ,która będzie napełniona do 2/3 objętości.

    Wydaje mi się,że użycie strzykawki i butelek pasteryzowanego piwa zmniejsza nakład pracy, jak również zmniajsza szanse na zakażenie matki. Macie może jakieś sugestie co do robienia starterów drożdzowych ??
    Last edited by Makaron; 27-02-2004, 12:50.
    "If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." Michael Jackson
  • kangurpl
    Senior
    • 03-2002
    • 2660

    #2
    Ja bym użył przegotowanej wody i cukru lub glukozy.
    W piwie jest już alkohol co spowolni rozmnazanie drożdzy.
    No i surowca dla drożdzy raczej niewiele.
    Świat należy do młodzieży, młody robi - stary leży.
    "W niebie nie ma piwa, więc pijmy je tutaj."

    "denerwować się - mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych"

    Comment

    • Małażonka
      Senior
      • 03-2003
      • 4602

      #3
      No, Karmi to zbyt wiele tego alkoholu nie ma...

      Comment

      • kangurpl
        Senior
        • 03-2002
        • 2660

        #4
        W zasadzie masz rację
        Ale karmi to nie piwo
        Świat należy do młodzieży, młody robi - stary leży.
        "W niebie nie ma piwa, więc pijmy je tutaj."

        "denerwować się - mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych"

        Comment

        • Makaron
          Senior
          • 08-2003
          • 2107

          #5
          kangurpl napisał(a)
          Ja bym użył przegotowanej wody i cukru lub glukozy.
          W piwie jest już alkohol co spowolni rozmnazanie drożdzy.
          No i surowca dla drożdzy raczej niewiele.
          Z tego co szytałem na forum Czes pisał,że sam cukier czy glukoza jest zbyt uboga by zapewnić zdrowy wzrost drożdzy i to w sumie tam wyczytałem,że Karmi może być lepsze dla drożdzy ;-)
          "If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." Michael Jackson

          Comment

          • peter_1000
            Senior
            • 05-2003
            • 583

            #6
            I co, wyszło coś z tego ?
            Przemyski Browar Forteczny oraz wędzarnia

            Comment

            • Makaron
              Senior
              • 08-2003
              • 2107

              #7
              Niestety nie . Piwo wyszło paskude,ale nie mam pojęcia dlaczego! Czy to na pewno coś ze starterem,czy gdzieś indziej popełniłem błąd.
              "If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." Michael Jackson

              Comment

              • peter_1000
                Senior
                • 05-2003
                • 583

                #8
                Ale rozmnożyły się cosik ?
                Przemyski Browar Forteczny oraz wędzarnia

                Comment

                • Makaron
                  Senior
                  • 08-2003
                  • 2107

                  #9
                  Starter wyszedł dobry, troche za słaby (jeszcze przydało by się dodać z 0,5L więcej Karmi i jeden dzień dłużej poczekać). A warki mi nie wyszły z powodu zepsucia się słodu.(słód nabrał wilgoci w piwnicy i szlag go trafił)
                  Last edited by Makaron; 22-03-2004, 13:58.
                  "If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." Michael Jackson

                  Comment

                  • zastepowy
                    Gość
                    • 09-2004
                    • 12

                    #10
                    Witam!!
                    mam pytanko:mam zamiar robić ciemne piwko w przyszłym tygodniu, używając drożdży THG.Tylko mam pewien problem ze starterem.Będzie to moja druga warka.Pierwszą robiłem we wrześniu, ale zacierałem tylko ze słodu pilneńskiego.Piwo wyszło średnie.Zostało mi jeszcze 8 butelek:
                    1) czy mogę użyć jednej do zrobienia startera na następną warkę??(dodam, że nie mierzyłem Blg, ale myślę że ma ok. 4%alk.)-czy alkohol w piwie nie zaszkodzi rozwijaniu sie drożdży??
                    2) Czy lepiej użyć Karmi??
                    3) a może jakiś inny sposób??
                    4) I jeszcze jedno-jak będę zacierał i przed chmieleniem odleję trochę brzeczki, włożę ją do lodówki(w celu użycia jej jako startera przy następnej warce) to jaka będzie w przybliżeniu jej data ważności??

                    Z góry dziękuje za pomoc!! Wy za wasze zdrowie!!

                    Comment

                    • Krzysiu
                      Krzysiu
                      • 02-2001
                      • 14936

                      #11
                      Własne piwo nie nadaje się na starter, z tego powodu, że żarcia dla drożdzy niewiele w nim zostało. Karmi moim zdaniem też się nie nadaje - przypuszczam, że "gęstość" smaku zbudowana jest sztucznie. Najlepiej użyć gotowego ekstraktu słodowego, a jeśli go nie ma - poświęcić trochę czasu i zrobić po prostu niewielką ilość brzeczki (z 1 kg słodu - 5 litrów brzeczki -> 10 butelek na 5 dużych starterów).

                      A brzeczkę do startera w PET-cie można po prostu wsadzić do zamrażarki, wtedy jej trwałość można liczyć w latach.

                      Comment

                      Przetwarzanie...
                      X
                      😀
                      🥰
                      🤢
                      😎
                      😡
                      👍
                      👎