Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Bismarckhutte - jaka jest obecna nazwa?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • becik
    Senior
    • 07-2002
    • 14999

    Bismarckhutte - jaka jest obecna nazwa?

    znalazłem tylko informację, że jest to Chorzów - Hajduki, ale Chorzów po niemiecku to Konigshutte, więc coś mi tu nie pasuje, będę zobowiązany za rozwianie wszelkich wątpliwości
    Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl
  • Wujcio_Shaggy
    Senior
    • 01-2004
    • 4628

    #2
    Na to wygląda - Bismarckhutte powstała z połączenia wsi Hajduki Dolne i Górne (w 1903 r.). Po plebiscycie gmina znalazła się po polskiej stronie, zmieniono nazwę na Hajduki Wielkie. W 1929 włączono ją do Chorzowa (d. Królewska Huta) jako dzielnicę Chorzów-Batory. Nazwa ta utrzymała się do dziś, aczkolwiek przez jakiś czas po 1945 r. nie była oficjalnie używana.
    100% pewności co do powyższego nie mam; jeszcze to sprawdzę.
    Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

    Browar Szlachecki w Warszawie (działalność zawieszona)

    @WujcioShaggy Wuj na Twitterze, czasem coś napisze nawet

    Comment

    • adam16
      Senior
      • 02-2001
      • 9865

      #3
      I właśnie w Chorzowie Batorym mieszka niejaki adam16
      To co napisał Wujcio_Shaggy to prawda. Tak to mniej więcej jest
      Last edited by adam16; 08-03-2004, 17:54.
      Browar Hajduki.
      adam16@browar.biz
      Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

      Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D

      Comment

      • Wujcio_Shaggy
        Senior
        • 01-2004
        • 4628

        #4
        No, to już nie muszę sprawdzać . Informacja potwierdzona "z pierwszej ręki".
        Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

        Browar Szlachecki w Warszawie (działalność zawieszona)

        @WujcioShaggy Wuj na Twitterze, czasem coś napisze nawet

        Comment

        • becik
          Senior
          • 07-2002
          • 14999

          #5
          czyli było nie było Bismarckhutte to jest Chorzów, czy w czasie okupacji ta nazwa funkcjonowała?
          Pytam się gdyż mam etykietę ze składu w Bismarckhutte

          i nie wiem jak mniej więcej ją datować
          a może ktoś ma więcej informacji o tej fabryce likierów i wina, która jak widać zajmowała się również rozlewem piwa?
          Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

          Comment

          • adam16
            Senior
            • 02-2001
            • 9865

            #6
            kurcze, byłem umówiony w miejskim muzeum co by obadać historyczne aspekty browarniano-piwne Chorzowa. Tylko czasu brak trzeba będzie wreszcie to nadrobić
            Browar Hajduki.
            adam16@browar.biz
            Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

            Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D

            Comment

            • zygfryd
              Junior
              • 07-2003
              • 1

              #7
              Witam

              Mniej więcej macie rację.

              Dla porządku.

              Była sobie wieś Chorzów (o historii sięgającej średniowiecza).

              Była sobie wieś Hajduki Wielkie (później gmina miejska).

              Pomiędzy nimi powstało na bazie osad premysłowych i tego co przy nich powstało miasto Koenigshuette (Królewska Huta).

              W dwudziestolecio międzywojennym przyłączono do Królewskiej Huty - Chorzów (w 1934) i połączony organizm przyjął nazwę Chorzów. W 1939 r przyłączono do Chorzowa 30 tysięczne Wielkie Hajduki.

              I właśnie te Hajduki Wielki posługiwały się nazwą Bismarckhuette, a tej chwili są dzielnicą Chorzowa - Batory.

              Comment

              Przetwarzanie...
              X
              😀
              🥰
              🤢
              😎
              😡
              👍
              👎