Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Strzelce Opolskie

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • ergie
    Senior
    • 05-2004
    • 1041

    Strzelce Opolskie

    Strzelce Opolskie noszące do roku 1945 nazwę Groß Strehlitz posiadało w swoim herbie gałązkę chmielu z szyszką potem (nie wiadomo czemu) zaminioną na gałązkę winorośli z winnym gronem.

    W książce S. Smolenia "Strzelce opolskie znane i nieznane" znajdują się dwie informacje na temat browarów w tym mieście:

    na stronie 21:

    "Do 1901 r. powstają również: tartak firmy Prankel, fabryka maszyn Schmigalla, fabryka papy Ehricha, browar Steinitza, browar Dietricha [..]"

    na stronie 29:

    "W I półroczu 1945 r. została uruchomiona piekarnia przy ulicy Kościuszki, potem browar [...]"

    W jednym z postów na forum Browaru
    Piwowar napisał(a)
    Do tej pory w Strzelcach byłem jedynie przejazdem. Wiem że do 1926 roku był tam browar miejski "Stadtbrauerei", a do 1945 browar Dietrichów. Z tego browaru mam bardzo marną kopię etykiety, którą ściągnąłem kiedyś z internetu.
    Tutaj poniżej skan tej etykiety o której mowa powyżej.
    Attached Files
    Last edited by ergie; 12-06-2004, 09:39.
    Lepiej milcząc uchodzić za idiotę, niż odzywając się rozwiać wszelkie wątpliwości.
    ------------------------------------------------------------------
    Jasne czy ciemne? Jasne, że ciemne!
  • Piwowar
    Senior
    • 05-2001
    • 2542

    #2
    A czy Ty wiesz do kogo należał ten piękny obiekt w centrum miasta? Mnie się jeszcze nie udało ustalić czy był to browar Steinitza czy Dietricha.
    Archiwum piwne

    Poznaj
    http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
    Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
    Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

    Comment

    • ergie
      Senior
      • 05-2004
      • 1041

      #3
      Niestety nie udało mi się ustalić czyj był ten browar przy obecnej ul. Kościuszki.


      Dla osłody podaję jednak trzy widoki tego obiektu


      Pierwszy pochodzi z lat 90-tych XX w.
      Attached Files
      Lepiej milcząc uchodzić za idiotę, niż odzywając się rozwiać wszelkie wątpliwości.
      ------------------------------------------------------------------
      Jasne czy ciemne? Jasne, że ciemne!

      Comment

      • ergie
        Senior
        • 05-2004
        • 1041

        #4
        Widok z lat 30-tych XX w.
        Attached Files
        Lepiej milcząc uchodzić za idiotę, niż odzywając się rozwiać wszelkie wątpliwości.
        ------------------------------------------------------------------
        Jasne czy ciemne? Jasne, że ciemne!

        Comment

        • ergie
          Senior
          • 05-2004
          • 1041

          #5
          I na koniec widok od tyłu budynku browaru, zdjęcie pochodzi z lat 1910/20
          Attached Files
          Lepiej milcząc uchodzić za idiotę, niż odzywając się rozwiać wszelkie wątpliwości.
          ------------------------------------------------------------------
          Jasne czy ciemne? Jasne, że ciemne!

          Comment

          • Piwowar
            Senior
            • 05-2001
            • 2542

            #6
            Jeżeli ulica Kościuszki nazywała się przed wojną A. H. Strasse, to byłby browar Dietricha.
            Archiwum piwne

            Poznaj
            http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
            Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
            Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

            Comment

            • ergie
              Senior
              • 05-2004
              • 1041

              #7
              Piwowar napisał(a)
              Jeżeli ulica Kościuszki nazywała się przed wojną A. H. Strasse, to byłby browar Dietricha.
              Tego to nie wiem. Ale ta nazwa to pewnie mogła funkcjonowac tak od ok 1936. Nalezałoby to sprawdzić na planie z miasta z tamtego czasu.

              A tak swoją drogą mógłbyś napisać coś więcej, bo coś mi się wydaje, że jednak trochę wiesz
              Lepiej milcząc uchodzić za idiotę, niż odzywając się rozwiać wszelkie wątpliwości.
              ------------------------------------------------------------------
              Jasne czy ciemne? Jasne, że ciemne!

              Comment

              • Piwowar
                Senior
                • 05-2001
                • 2542

                #8
                Niestety na temat browaru Dietricha dane moje są skąpe.
                Browar powstał koło roku 1840, ale dokładnej daty nie znam. Eduard Dietrich został właścicielem dopiero w roku 1902. W 1936 roku zakład został przekształcony w spółkę komandytową, której kapitał wynosił 30 000 Marek. Właścicielami byli Dr. Eduard Dietrich, mistrz piwowarski Franz Wahner ze Strzelec Opolskich oraz niejaki Eduard Fiolka z Bytomia.
                Browar wyposażony był w kotły warzelne z bezpośrednim paleniskiem na 10 cetnarów zasypu, maszynę do produkcji lodu na 40 000 kalorii oraz kocioł parowy.
                Leżakownia była wyposażona w zbiorniki z drewna i aluminium. Do browaru należała słodownia klepiskowa produkująca rocznie około 1000 cetnarów słodu, który w całości wykorzystywany był przez browar. Produkowano rocznie około 6 000 – 7 000 hl piwa lagrowego, czyli tak zwanego leżaka.
                W browarze i słodowni zatrudniano ogółem 18 osób, piwo było dostępne w najbliższej okolicy. Do rozwożenia go browar posiadał jedną ciężarówkę oraz dwa zaprzęgi konne.
                Archiwum piwne

                Poznaj
                http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                Comment

                • Piwowar
                  Senior
                  • 05-2001
                  • 2542

                  #9
                  Budowla jest naprawdę przepiękna, zbudowana z kamienia i cegły. W lewej części znajdowała się słodownia, w środkowej warzelnia, a w prawej leżakownia oraz biura. Dzisiaj wszystko stoi puste. Część słodowni spaliła się kilka lat temu. Wstęp na teren obiektu jest oficjalnie wzbroniony, ale jest wiele możliwości, aby tam się dostać.
                  Nadal jednak nie jestem pewien, czy był to browar Dietricha.
                  Attached Files
                  Archiwum piwne

                  Poznaj
                  http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                  Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                  Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                  Comment

                  • ergie
                    Senior
                    • 05-2004
                    • 1041

                    #10
                    Niestety wszystko wskazuje na to, że obiekt ten jest skazany na zagładę.
                    Z tego co wiem jest prywatną własnością, co w połączeniu z atrakcyjnością działki położonej w centrum miasta pewnie wczesniej czy później skończy się jego wyburzeniem. W dodatku ten pożar w 2002 r. Niestety w Polsce tego typu obiekty uważane są za zawalidrogi i wszelkimi siłami usiłuje się je zburzuć, a na ich miejscu wybudować nowe budynki
                    Lepiej milcząc uchodzić za idiotę, niż odzywając się rozwiać wszelkie wątpliwości.
                    ------------------------------------------------------------------
                    Jasne czy ciemne? Jasne, że ciemne!

                    Comment

                    • cielak
                      Senior
                      • 03-2004
                      • 2890

                      #11
                      znalazłem coś takiego:


                      historia:

                      Od 1984 roku obiekt wrastał w krajobraz dzielnicy Huby.
                      Założony pierwotnie przez Roberta Heina "Zum Alten Weinstock", wykupiony w 1907 r. funkcjonował pod nazwą "Genossenschaftsbrauerei Breslauer Gast und Schankwirte, e.G.m.b.H. in Breslau".
                      Apogeum przedwojennego rozwoju osiągnął w latach 20-tych, przekształcony w "Bürgerliches Brauhaus Breslau Aktiengesellschaft".
                      Po wojnie wznowiono produkcję w "Browarze Mieszczańskim", którą kontynuowano do 1997 r.. Był jednym z siedmiu dużych i nowoczesnych browarów funkcjonujących w mieście. Obecnie jest jednym z trzech wrocławskich browarów, które przetrwały wojnę, zachowując dawny, unikalny charakter. Jest jedynym, ulokowanym w bezpośredniej bliskości centrum miasta, przed którym otwiera się nowa, odmienna przyszłość.


                      charakterystyka:


                      Teren dawnego Browaru Mieszczańskiego to miejsce, w którym czas się zatrzymał.
                      Autonomiczna względem otoczenia parcela, postindustrialny klimat XIX wiecznej zabudowy, wewnętrzne, prześwietlone słońcem place, kameralne zaułki, koloryt pokrytej patyną cegły składają się na harmonijną przestrzeń.


                      zupka chmielowa dobra i zdrowa!!

                      Comment

                      • cielak
                        Senior
                        • 03-2004
                        • 2890

                        #12
                        Wy o Strzelcach ja o Wrocławiu!
                        Przepraszam nie ten temat!!
                        zupka chmielowa dobra i zdrowa!!

                        Comment

                        • cielak
                          Senior
                          • 03-2004
                          • 2890

                          #13
                          Odp: Strzelce Opolskie

                          [QUOTE]ergie napisał(a)
                          [B]Strzelce Opolskie noszące do roku 1945 nazwę Groß Strehlitz posiadało w swoim herbie gałązkę chmielu z szyszką potem (nie wiadomo czemu) zaminioną na gałązkę winorośli z winnym gronem.

                          Chyba temu:

                          Rodzina Renderów generalnie uporządkowała administracje miejską w Strzelcach Opolskich. Od œredniowiecza w herbie miasta, obok połowy orła piastowskiego, na drugim polu herbowym umieszczona była gałązka chmielu. Jednakże w wyniku uprawy winorośli (od 1600 r.) w miejsce chmielu pojawiła się w herbie gałązka winoroœli.
                          zupka chmielowa dobra i zdrowa!!

                          Comment

                          • ART
                            mAD'MINd
                            • 02-2001
                            • 23791

                            #14
                            wspomniany przez Piwowara temat o pożarze w Stzrelcach:
                            - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                            - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                            - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                            Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                            Comment

                            • Piwowar
                              Senior
                              • 05-2001
                              • 2542

                              #15
                              W 1861 roku w Strzelcach czynne były 3 browary.
                              W dalszym ciągu zastanawiam się i wydaje mi się że obiekt jest zbyt duży jak na roczną produkcję 7 000 hl piwa, co wskazywałoby na to, że jednak nie był to browar Dietricha.
                              Na zdjęciu wnętrze byłej warzelni z żeliwnymi filarami i resztkami napędu pod sufitem.
                              Attached Files
                              Archiwum piwne

                              Poznaj
                              http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                              Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                              Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎