Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Cydr

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • absinth
    Junior
    • 04-2004
    • 1

    Cydr

    Witam,
    czy ktoś z forumowiczów mógłby podać recepturę na wyrób jabłecznika? Chodzi mi o zrobienie cydru od podstaw, a nie z użyciem "cider-kitu"

    Z góry wielkie dzięki

    absinth
  • Greg
    Member
    • 11-2003
    • 72

    #2
    Cześć, poczytaj tutaj: cydr
    Pozdrawiam
    Grzesiek

    Comment

    • malibu
      Junior
      • 04-2003
      • 8

      #3
      mam problemy z wejściem w cydr...
      malibu

      Comment

      • Twilight_Alehouse
        Chmielowisko.pl
        • 06-2004
        • 6310

        #4
        Greg_ napisał(a)
        Cześć, poczytaj tutaj: cydr
        Hmm, [404] File Not Found...
        A tak w kwestii cydru, przyznam się bojaźliwie, że parę dni temu przefermentowałem sobie z ciekawosci półtora litra soku jabłkowego z pudełka. Skosztowałem przy rozlewie do butelek i smakowało jak cydr, więc jest to jakś metoda na zrobienie jeśli ktoś nie ma czasu żeby bawić się z jabłkami. No i wychodzi taniej niż brew-kit Sprawdzę rezultat za jakiś tydzień, ale mam przeczucie, że będzie dobry.
        Last edited by Twilight_Alehouse; 03-08-2004, 23:01.

        Comment

        • Wesoly
          Senior
          • 10-2003
          • 371

          #5
          Forum zmieniło lokalizację.
          Zapraszam tutaj
          Pozdrawiam, Wesoły

          Comment

          • tsulej
            Member
            • 09-2003
            • 54

            #6
            A właściwie to na ile cydr jest piwem a na ile winem?

            Robię właśnie cydr pierwszą metodą z powyższego linku (4kg pokrojonych/startych jabłek - głównie papierówek + woda). Po 2 dniach ładnie się pieni, znaczy się drożdże pracują.
            Zapach jest piwny. Żona też stwierdziła że pachnie piwem.

            Czy wiecie może jakie to drożdże żyją na jabłkach?

            Comment

            • Krzysiu
              Krzysiu
              • 02-2001
              • 14936

              #7
              Cydr nie jest piwem. Piwo robi się ze słodu, nie z jabłek.

              Papierówki się nie nadają - powinna być użyta odmiana soczysta. Kiedyś najlepsze były antonówki, ale kto dziś jeszcze pamięta taką odmianę? Teraz modne są tylko angielsko brzmiące odmiany papierówek.

              Comment

              • Borysko
                Senior
                • 02-2004
                • 1144

                #8
                Ja na razie mogę pochwalić się jedynie gotowcem J Bull. Ale wyszło bardzo zacnie, smakuje w 100% jak cydr. Polecam na początek.
                Sam też chętnie zabrałbym się za Real Cider, tylko przeraża mnie przerabianie na sok dziesiątek kilogramów jabłek, żeby usykać jakąś sensowną ilość soku. Wie ktoś jaka jest wydajność w litrach z np 10 kg owoców? Czy jest jakiś inny sposób niż sokowirówka?
                Last edited by Borysko; 06-08-2004, 12:08.

                Comment

                • tsulej
                  Member
                  • 09-2003
                  • 54

                  #9
                  Na wino.art.pl jest jeden przepis w którym zakłada się uzyskanie 10l soku z 17kg jabłek.
                  Można się wspomóc enzymami (np. PEKTOPOL) - wtedy uzysk soku się maksymalizuje.
                  Ja podczas fermentacji w miazdze (startej na tarce) dodałem pektopolu i na drugi dzień 2/3 jabłek zniknęło...

                  Co do gatunku, to niedojrzałe papierówki są wg. mnie wystarczająco soczyste. A antonówki to widziałem w zeszłym roku - da się je kupić. Da się też kupić także przesmaczne kosztele

                  Comment

                  • tom_riddle
                    Junior
                    • 10-2004
                    • 17

                    #10
                    Czy cydr wymaga "dogazowania" jakimś cukrem przy butelkowaniu (w sposób niemal analogiczny do piwa)? Może dolać trochę soku z jabłek?

                    Bardzo dawno już cydru nie piłem (nastawiłem głównie z tęsknoty) ale z tego co pamiętam bąbelków było w barowym cydrze sporo.
                    tom-riddle vel Przemek
                    Warzy Prze!Piwo

                    Comment

                    • Borysko
                      Senior
                      • 02-2004
                      • 1144

                      #11
                      Są różne cydry, zarówno gazowane jak i gazu pozbawione. Wszystko zależy, czego oczekujesz. Ja swój nagazowałem, smakuje lepiej od niejednowgo "wina musującego"

                      Comment

                      • Galadhen
                        Junior
                        • 05-2008
                        • 5

                        #12
                        A czy ktoś próbował używać drożdży piwnych do cydru? Zapewniłoby to uzyskanie odpowiednio niskiego procentu i było pewniejsze niż poleganie na dzikusach. Może drożdże piwne nadałyby jakieś ciekawe aromaciki...

                        W tym roku w sezonie planuje zrobienie cydru jabłkowego i gruszkowego. Zastanawiam się tylko co począć z drożdżami.

                        Comment

                        • Makaron
                          Senior
                          • 08-2003
                          • 2107

                          #13
                          Ostatnio przegladalem ksiazke na temat produkcji cydru. Poza przepisami i metoda uzyskiwania soku byla wzmainka ,ze dobrze dodac nawet maly kilkunasto % dodatek osmiany jablek specjalnie do cydru http://en.wikipedia.org/wiki/Cider_apple
                          ponoc wnosza specyficzne cydrowe posmaki i ciezko to nadrobic innymi gatunkami. Oczywiscie cydr wyjdzie z kazdych jablek.
                          "If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." Michael Jackson

                          Comment

                          Przetwarzanie...
                          X
                          😀
                          🥰
                          🤢
                          😎
                          😡
                          👍
                          👎