Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar Obywatelski - Tychy

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • AŃĆKA
    Senior
    • 01-2003
    • 315

    Browar Obywatelski - Tychy

    Może kogoś zainteresuje taka strona : http://www.browarobywatelski.pl
    Sporo zdjęć browaru ...
    Mam nadzieję ,że się nie powtarzam po kimś innym z tym linkiem
    http://www.beercoasters.i15.eu
  • celt_birofil
    † 2017 Piwosz w Raju
    • 09-2001
    • 4469

    #2
    Event Center, brrr
    Nie było Ciebie tyle lat! Myślałem, że nie wrócisz już (Krystyna Prońko - koniec cytatu)

    Comment

    • Cooper
      Senior
      • 11-2002
      • 6055

      #3
      Juz zaczynam się obawiać o los tych pięknych budynków. Ciekawe jaką to "rewitalizację" planuje przyszły właściciel ?
      Nie rozumiem dlaczego Browar(y) Tyski(e) nie zlokalizowały WŁAŚNIE TAM swojego przyszłego muzeum piwowarstwa (bliskość piwowarskiej szkoły więc miejscówka chyba b. dobra ) tylko budują dlań jakieś pseudostare budynki.
      Uchachał mnie też sążnie fragment z powyższej strony (nie mam możliwości skopiowania i wklejenia cytatu)
      "Obecnie stanowi ona (...) centrum rozrywkowe"
      Rozumiem że chodzi tu o agencję towarzyską, zlokalizowaną w b. budynku administracyjno-biurowym browaru
      Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
      1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

      Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

      Comment

      • celt_birofil
        † 2017 Piwosz w Raju
        • 09-2001
        • 4469

        #4
        Częśc 1
        Attached Files
        Nie było Ciebie tyle lat! Myślałem, że nie wrócisz już (Krystyna Prońko - koniec cytatu)

        Comment

        • celt_birofil
          † 2017 Piwosz w Raju
          • 09-2001
          • 4469

          #5
          Część 2
          Attached Files
          Nie było Ciebie tyle lat! Myślałem, że nie wrócisz już (Krystyna Prońko - koniec cytatu)

          Comment

          • mwa
            Senior
            • 01-2003
            • 5071

            #6
            Jednym słowem pewnie powstanie kolejny minibrowar.
            Pozdrawiam Cię !!!!

            Comment

            • havel
              Junior
              • 11-2003
              • 4

              #7
              DO COOPERA

              COOPER poczytaj trochę o budynkach w Browarze Tyskim. Te, w których będzie Muzeum są starsze od całego Browaru Obywatelskiego (1897).
              Jeden to dawny budynek młóta a drugi to dawna kaplica browarowa ewangelicko-augsburska, którą zlikwidował zarząd komisaryczny III Rzeszy w 1943 roku. Są tylko przystosowywane do nowej roli - MUZEUM.
              Pozdrawiam serdecznie
              hv

              Comment

              • brzeczka
                Senior
                • 12-2003
                • 373

                #8
                nie ma się co nabzdyczać, cooper chciał dobrze, obiekt, w sumie kompleks obiektów jak najbardziej godny zachowania w mieście wybudowanym w zasadzie za komuny, pewnie kaplica jest starsza od obywatelskiego, ale to tylko kaplica, a obywatelski to browar,
                cooper - marzycielu, nikt tam nie zrobi muzeum, a na pewno nie obliczona na max zysku KP, bo to by dużo kosztowało, prędzej w obywatelskim powstanie burdello (tzn. ośrodek odnowy biologicznej) niż muzeum
                na marginesie, widziałem 2 lata temu na szczecińskim targowisku 2 metalowe piękne szyldy browaru obywatelskiego w stanie wprost z gwoździa, znalazły kupca

                Comment

                • Czapayew
                  Senior
                  • 10-2002
                  • 1966

                  #9
                  Cooper napisał(a)
                  Ciekawe jaką to "rewitalizację" planuje przyszły właściciel ?
                  Tak się składa, że pracując w jednym z banków prowadziłem rozmowy z pełnomocnikiem właścicieli terenu i pomysły w 2002 roku były typu: dyskoteka, kręgielnia, ścianka wspinaczkowa.
                  Dodam tylko, że inwestycja okazała się dość dużym niewypałem finansowym i długo szukano kredytowania dla niej.
                  Last edited by Czapayew; 10-11-2004, 09:42.
                  "W winie jest mądrość, w piwie siła, a w wodzie są tylko bakterie"

                  www.zamkoszlaki.com
                  www.piwnekapsle.net

                  Comment

                  • ZIOMEK2
                    Gość
                    • 09-2004
                    • 2523

                    #10
                    warto to zobaczyć

                    Od zewnątrz nic ciekawego się nie dzieje, totalny spokój aczkolwiek całość b. BO utrzymana w bdb porządku.

                    Na terenie b. Browaru : Klub Tokarnia ( czynny w czwartek i sobotę ( ? ) ), zaś w dawnym Kasynie - " dom przyjęć okolicznościowych ",
                    w innym miejscu " na obciągu " - hurtownia mleczarska.

                    Obok jeszcze ktoś mieszka ( ? ) i ... nawet zegar jeszcze istnieje ale nie odmierza już czasu.

                    Można robić fotki i ... wspominać.
                    Last edited by ZIOMEK2; 06-10-2005, 20:25.

                    Comment

                    • ZIOMEK2
                      Gość
                      • 09-2004
                      • 2523

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika havel
                      Jeden to dawny budynek młóta a drugi to dawna kaplica browarowa ewangelicko-augsburska, którą zlikwidował zarząd komisaryczny III Rzeszy w 1943 roku. Są tylko przystosowywane do nowej roli - MUZEUM
                      ... i jeszcze to mnie ciekawi bo w/g podań z Mikołowa ( parafia j.w., ks.Gross ), także - " Dawno temu w Starych Tychach " aut. BP,
                      w/g zeznań moich krewnych - podano, iż msze były tam odprawiane regularnie do 1946r.!
                      Dopiero pogoń wojsk bolszewickich za ... a co zatem idzie ubytek parafian, spowodował przeniesienie jej dóbr do Mikołowa
                      - pierwotna parafia dla " ewangelików " z rejonu tyskiego przed 1902 r. ( powstanie kaplicy ) - więc skąd te Pana fakty ?
                      Last edited by ZIOMEK2; 12-10-2005, 09:31.

                      Comment

                      • blackcad
                        Junior
                        • 03-2006
                        • 18

                        #12
                        To przykre kończyłem szkołe w okresie w którym Obywatelski jeszcze dychał !!!
                        POZDRAWIAM WSZYSTKICH Z TECHNIKUM PRZEMYSŁU BROWARNICZEGO W TYCHACH!!!!

                        Comment

                        • havel
                          Junior
                          • 11-2003
                          • 4

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ZIOMEK2 Wyświetlenie odpowiedzi
                          ... i jeszcze to mnie ciekawi bo w/g podań z Mikołowa ( parafia j.w., ks.Gross ), także - " Dawno temu w Starych Tychach " aut. BP,
                          w/g zeznań moich krewnych - podano, iż msze były tam odprawiane regularnie do 1946r.!
                          Dopiero pogoń wojsk bolszewickich za ... a co zatem idzie ubytek parafian, spowodował przeniesienie jej dóbr do Mikołowa
                          - pierwotna parafia dla " ewangelików " z rejonu tyskiego przed 1902 r. ( powstanie kaplicy ) - więc skąd te Pana fakty ?
                          Oczywiście ZIOMEK2 ma rację. Z chwilą upaństwowienia browaru kaplica przestała działać, a więc już po II wojnie światowej. Opierałem się na nieprecyzyjnej relacji.
                          Choć jeśli chodzi o ścisłość nigdy nie odprawiano tam mszy, tylko nabożeństwa.
                          hv

                          Comment

                          • tyszanka89
                            Junior
                            • 11-2010
                            • 1

                            #14
                            Prośba o pomoc

                            Witam wszystkich Piwoszy i Znawców Browarnictwa!
                            Jestem studentką trzeciego roku i właśnie przymierzam się do pisania pracy licencjackiej. Niestety obyczaje na mojej uczelni trochę się zmieniły i temat został mi odgórnie narzucony przez promotora z racji mojego miejsca zamieszkania i chociaż mam (szczerze mówiąc) zielone pojęcie o Browarze Obywatelskim, mam się na nim skupić w mojej pracy (dokładnie: na problemie adaptowania starych budynków do nowych celów, ze skupieniem się na historii zabytku i jego związków z Browarem Książęcym).
                            Z tego powodu zwracam się do Was, Piwni Mędrcy - jako specjaliści i osoby dysponujące wiedzą - pomóżcie Adeptce, oświećcie ją trochę, popchnijcie w stronę Browarniczej Wiedzy.

                            Znalazłam już trochę materiałów m.in. w "Dawno temu w Starych Tychach" (dzięki za naprowadzenie, ZIOMEK2), "Tyskie Miejsca Pamięci" i "Tychach". Właśnie poszukuję "Tychy. Monografia historyczna" Musioła i "100 lat Browaru Obywatelskiego w Tychach : 1897-1997" Cofały. Czy moglibyście polecić mi jeszcze jakieś książkowe (i nie tylko) źródła?
                            Bardzo proszę o pomoc.

                            Comment

                            • Piwowar
                              Senior
                              • 05-2001
                              • 2543

                              #15
                              Historia powstania Browaru Obywatelskiego, aż do połączenia z browarem Książęcym jest opisana w książce p.t. "Historia piwowarstwa w Brzegu i okolicach".
                              Archiwum piwne

                              Poznaj
                              http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                              Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                              Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎