Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Jak samemu obliczyć ilość PROMILI we krwi

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Latarnik
    Premium Lamplighter
    • 06-2004
    • 4998

    Jak samemu obliczyć ilość PROMILI we krwi

    Pewnie wielu z Was zastanawiało się jaki ma poziom alkoholu we krwi po imprezie i czy może już wsiąść do samochodu jako kierowca czy jeszcze nie.
    Jest prosty sposób na obliczenie ile mamy promili w danej chwili.
    Wzór matematyczny wygląda następująco
    w liczniku ilość alkoholu w gramach oczywiście mają to być gramy wagowe a nie objętościowe
    w mianowniku masa ciała w kg razy współczynnik 0,7 dla mężczyzn lub 0,5 dla kobiet
    Przykład: mężczyzna ważący 85kg wypija trzy Portery EB ( 7,125% wag.). Najpierw liczymy ilość alkoholu. 7,125 razy 5 = 35,625 i to mnożymy razy 3 piwa = 106,875. To jest ilość alkoholu którą dzielimy przez mianownik czyli 85 razy 0,7 = 59,5.
    Wynik 1,8 to ilość promili gdyby to piwo wypił od razu. A biorąc pod uwagę, że organizm spala 0,15 promila na godzinę jego organizm usunie alkohol dopiero po 12 godzinach.
    W praktyce liczenie jest łatwe, bo każdy zna swój mianownik i wie jakie piwo pije najczęściej więc wystarczy raz policzyć ile ono zawiera alkoholu i mnożyć, mnożyć, mnożyć.No i trzeba zapamiętać albo sobie gdzieś zapisać, o której zaczeliśmy pić by odjąć spalanie.
    Miłej zabawy

    I mam nadzieję, że ten sposób obliczania naprawdę komuś z Was się przyda.
    5410 kapsli z wypitych piw
    874 nowe piwa opisałem na forum (w tym 774 z USA).
    "Beer is proof that God loves us and wants us to be happy."- Benjamin Franklin
    https://sites.google.com/view/latarniknj-galeria/strona-główna
    Freedom is the right to tell people what they do not want to hear– George Orwell
    https://sites.google.com/view/ety-z-...trona-główna
  • crizz
    ...
    • 02-2003
    • 1255

    #2
    Odp: Jak samemu obliczyć ilość PROMILI we krwi

    Latarnik napisał
    [...] oczywiście mają to być gramy wagowe a nie objętościowe
    A co to takiego?

    Latarnik napisał

    [...] 7,125 razy 5 = 35,625 i to mnożymy razy 3 piwa = 106,875
    Przyjąłeś, że 500 ml portera EB waży 500 g, co nie jest prawdą, ale pewnie błąd ten nie wpłynie za bardzo na wynik tych i tak mocno przybliżonych wyliczeń.

    Comment

    • Latarnik
      Premium Lamplighter
      • 06-2004
      • 4998

      #3
      Tu nie chodzi o to, że 500ml ma ważyć 500g. Tylko o to, że w 100ml jest 7g czystego alkoholu ( w tym przypadku ).
      Tak jak w 100ml czystej 40% wódki są 32g alkoholu.
      A wyliczenia nie są przybliżone. Opierają się na wzorze zaczerpniętym z Medycyny Sądowej.
      5410 kapsli z wypitych piw
      874 nowe piwa opisałem na forum (w tym 774 z USA).
      "Beer is proof that God loves us and wants us to be happy."- Benjamin Franklin
      https://sites.google.com/view/latarniknj-galeria/strona-główna
      Freedom is the right to tell people what they do not want to hear– George Orwell
      https://sites.google.com/view/ety-z-...trona-główna

      Comment

      • crizz
        ...
        • 02-2003
        • 1255

        #4
        Latarnik napisał
        Tu nie chodzi o to, że 500ml ma ważyć 500g. Tylko o to, że w 100ml jest 7g czystego alkoholu ( w tym przypadku ).
        Tak jak w 100ml czystej 40% wódki są 32g alkoholu.
        A wyliczenia nie są przybliżone. Opierają się na wzorze zaczerpniętym z Medycyny Sądowej.
        Jeżeli stężenie procentowe jest podane w ujęciu wagowym, to oznacza, że 7,125 g alkoholu jest w 100 gramach roztworu, czyli portera EB.
        Żebym został dobrze zrozumiany - nie neguję, tylko się trochę czepiam, bo mam chwilę czasu . Źródło nie ma znaczenia - wynik wyliczeń z tego wzoru to przybliżona zawartość alkoholu we krwi.

        Comment

        • Latarnik
          Premium Lamplighter
          • 06-2004
          • 4998

          #5
          To tylko oznacza, że w 100ml 9,5% obj. Portera jest 7,125g alkoholu

          A wynik nie jest przybliżony. Na wynikach takich obliczeń opiera się Policja i lekarze patomorfolodzy.
          Last edited by Latarnik; 01-09-2004, 18:19.
          5410 kapsli z wypitych piw
          874 nowe piwa opisałem na forum (w tym 774 z USA).
          "Beer is proof that God loves us and wants us to be happy."- Benjamin Franklin
          https://sites.google.com/view/latarniknj-galeria/strona-główna
          Freedom is the right to tell people what they do not want to hear– George Orwell
          https://sites.google.com/view/ety-z-...trona-główna

          Comment

          • Wujcio_Shaggy
            Senior
            • 01-2004
            • 4628

            #6
            Mi też się wydaje, że jest to tylko przybliżenie. Jeżeli nawet policja używa takiego wyliczenia, to z pewnością nie może być ono dowodem, ma tylko charakter orientacyjny. Wszystko rozbija się o ten współczynnik wagi, traktowany jako stała. Jest to zapewne uśredniona wartość z populacji, podczas gdy różni ludzie spalają alkohol z różną szybkością i nie jest to tylko uzależnione od masy ciała. Inaczej ludzie mniejsi (i lżejsi) szybciej by się "nawalali", a to wcale nie jest regułą.
            Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

            Browar Szlachecki w Warszawie (działalność zawieszona)

            @WujcioShaggy Wuj na Twitterze, czasem coś napisze nawet

            Comment

            • peter_1000
              Senior
              • 05-2003
              • 583

              #7
              Odp: Jak samemu obliczyć ilość PROMILI we krwi

              Nie podałeś ogólnego wzoru, który by mi się dużo bardziej przydał bo przykład wydał mi się dość mętny (ale ja jestem dupa z matematyki i to jeszcze dziś po czterech piwach ). Ale o wzór ja bardzo proszę
              Przemyski Browar Forteczny oraz wędzarnia

              Comment

              • becik
                Senior
                • 07-2002
                • 14999

                #8
                Odp: Jak samemu obliczyć ilość PROMILI we krwi

                Latarnik napisał(a)
                I mam nadzieję, że ten sposób obliczania naprawdę komuś z Was się przyda.
                Albo jedziesz albo pijesz, wybór chyba jest prosty, jak sie będzie kombinować to kiedyś się przekombinuje tylko, że wtedy juz będzie za późno, chyba raz na jakiś czas mozna się obyć bez piwa albo bez kółka, prawda?
                Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                Comment

                • Latarnik
                  Premium Lamplighter
                  • 06-2004
                  • 4998

                  #9
                  Odp: Odp: Jak samemu obliczyć ilość PROMILI we krwi

                  peter_1000 napisał(a)
                  Nie podałeś ogólnego wzoru, który by mi się dużo bardziej przydał bo przykład wydał mi się dość mętny (ale ja jestem dupa z matematyki i to jeszcze dziś po czterech piwach ). Ale o wzór ja bardzo proszę
                  Proszę bardzo.
                  A jeśli chodzi o współczynnik, to jest on różny dla ludzi różniących się masą ciała. Może być tak, że dwu mężczyzn waży tyle samo ale jeden z nich trzeźwieje szybciej, bo ma więcej enzymów. Ten wzór jest dla uśrednionej populacji, ale działa.

                  A mój przykład, który naEBał się Porterem jeśli po 10 godzinach wsiądzie do samochodu, bo czuje się świetnie ma wciąż 0,3 promila alkoholu we krwi.
                  A ten sam 85kg mężczyzna po wypiciu 1 Lecha Pilsa ma 0,36 promila, i dopiero po 3 godzinach będzie miał zero ! ! !
                  Attached Files
                  5410 kapsli z wypitych piw
                  874 nowe piwa opisałem na forum (w tym 774 z USA).
                  "Beer is proof that God loves us and wants us to be happy."- Benjamin Franklin
                  https://sites.google.com/view/latarniknj-galeria/strona-główna
                  Freedom is the right to tell people what they do not want to hear– George Orwell
                  https://sites.google.com/view/ety-z-...trona-główna

                  Comment

                  • Krzysiu
                    Krzysiu
                    • 02-2001
                    • 14936

                    #10
                    Mój wzór jest taki: E = mc2, gdzie h = wysokość, l = długość, a z = czas oczekiwania na przesłuchanie w sprawie, wyrażony w miesiącach. Gdyby cos nie pasowało, można dodać wagę kota domowego przelicząną na funty staropruskie lub pudy rosyjskie (bez znaczenia da ostatecznego wyniku).

                    Comment

                    • MAW
                      Member
                      • 10-2002
                      • 78

                      #11
                      Dosyć fajny arkusz do obliczania zawartości alku we krwi znajduje się tutaj: http://www.parpa.pl/download/AlkoholoweLiczydelko.xls
                      Yesterday is History, Tomorrow is a Mystery and Today is a gift. That's why we call it - The Present ...

                      Comment

                      • Marusia
                        Senior
                        • 02-2001
                        • 20211

                        #12
                        MAW napisał(a)
                        Dosyć fajny arkusz do obliczania zawartości alku we krwi znajduje się tutaj: http://www.parpa.pl/download/AlkoholoweLiczydelko.xls
                        E tam, fajny. Wychodzi z niego, że ta normalna dawka, co ją wychylam co piątek czy sobotę (albo i w p. i w s.), czyli 6 piwek, praktycznie powinna mnie zabić, niby że 3,6 promila we krwi i zanik funkcji zyciowych - nie sądzę, żeby taki mój stan potwierdził którykolwiek ze współpijaczy
                        www.warsztatpiwowarski.pl
                        www.festiwaldobregopiwa.pl

                        www.wrowar.com.pl



                        Comment

                        • kangurpl
                          Senior
                          • 03-2002
                          • 2660

                          #13
                          Fajny komentarz: 0,3 - 0,5 promila - zaburzenia równowagi
                          Świat należy do młodzieży, młody robi - stary leży.
                          "W niebie nie ma piwa, więc pijmy je tutaj."

                          "denerwować się - mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych"

                          Comment

                          • dziku
                            Senior
                            • 12-2002
                            • 1992

                            #14
                            Latarnik napisał(a)
                            (...)A wynik nie jest przybliżony. Na wynikach takich obliczeń opiera się Policja i lekarze patomorfolodzy.
                            Policja opiera się na wyniku badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu.

                            Lekarze patomorfolodzy (a dokładnie to ich wyspecjalizowane laboratoria) oznaczają zazwyczaj zawartość alkoholu we krwi pobranej ze zwłok. Pobiera się ją z określonych miejsc w/z od upływu czasu od chwili zgonu. Nie wszędzie bowiem krew krzepnie od razu... Takie oznaczenie można wykonać nawet po kilku dniach i otrzymać wiarygodny wynik.

                            Oznaczenie alkoholu we krwi wykonuje każde większe laboratorium analityczne.

                            I na wynikach badań a nie przybliżonych wzorów opiera się policja, prokuratura i sądy.
                            Dodam jeszcze, że urządzenia pomiarowe takie jak np alkomat muszą posiadać ważne świadectwo legalizacji.
                            Dziku


                            Comment

                            • Latarnik
                              Premium Lamplighter
                              • 06-2004
                              • 4998

                              #15
                              Marusia napisał(a)
                              E tam, fajny. Wychodzi z niego, że ta normalna dawka, co ją wychylam co piątek czy sobotę (albo i w p. i w s.), czyli 6 piwek, praktycznie powinna mnie zabić, niby że 3,6 promila we krwi i zanik funkcji zyciowych - nie sądzę, żeby taki mój stan potwierdził którykolwiek ze współpijaczy
                              Taki wynik osiągnęłabyś wypijając te 6 piw na raz. Pijąc systematycznie co godzinę to jak zaczynasz 5 piwo to masz 2 promile, które w tym tempie wzrosną do 2,6 promila po 6 piwie. Twoje zdrowie
                              5410 kapsli z wypitych piw
                              874 nowe piwa opisałem na forum (w tym 774 z USA).
                              "Beer is proof that God loves us and wants us to be happy."- Benjamin Franklin
                              https://sites.google.com/view/latarniknj-galeria/strona-główna
                              Freedom is the right to tell people what they do not want to hear– George Orwell
                              https://sites.google.com/view/ety-z-...trona-główna

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎