Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

patrol piwny - Albania

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • piokl13
    Senior
    • 06-2003
    • 946

    patrol piwny - Albania

    Wielki złot znowu odbył się podczas moich wakacji. Spędziełem je głównie w Czarnogórze. Podczas pobytu postanowiśmy wyskoczyć na jeden dzień do Albanii, aby zobaczyć czy mają tam piwo, bo w browar.biz Albanii brak . No i mają.
    Nawet w knjapach leją beczkowe, tyle że standardowo do 0,25L. W knajpach brak kobiet. Moja żona była ewenementem.
    Z beczki piłem piwo Kaon. Oprócz tego zakupiłem Birra Tirana, Stela i Norga. Stela jeszcze nie skosztowałem. Rewelacyjne to one nie są, ale za to albańskie
    Dołączyłem zdjęcie.
  • celt_birofil
    † 2017 Piwosz w Raju
    • 09-2001
    • 4469

    #2
    Odp: patrol piwny - Albania

    piokl13 napisał(a)
    Dołączyłem zdjęcie.
    Jakoś nie mogę znaleźć
    Nie było Ciebie tyle lat! Myślałem, że nie wrócisz już (Krystyna Prońko - koniec cytatu)

    Comment

    • Mistrzu
      Senior
      • 08-2003
      • 750

      #3
      Odp: patrol piwny - Albania

      piokl13 napisał:
      ...Dołączyłem zdjęcie.
      Do czego dołączyłeś zdjęcie?

      Lepiej napisz proszę co piłeś w Serbii i Czarnogórze.

      Comment

      • piokl13
        Senior
        • 06-2003
        • 946

        #4
        Zaraz dołączę coś. Zagubiłem się.

        Comment

        • piokl13
          Senior
          • 06-2003
          • 946

          #5

          Comment

          • celt_birofil
            † 2017 Piwosz w Raju
            • 09-2001
            • 4469

            #6
            Bardziej pasuje tutaj
            Nie było Ciebie tyle lat! Myślałem, że nie wrócisz już (Krystyna Prońko - koniec cytatu)

            Comment

            • lzkamil
              kierowca bombowca
              • 01-2003
              • 3611

              #7
              Piokl13, ktoredy wjechaliscie do Albanii i jak dlugo czekaliscie? Tez mialem ochote odwiedzic ten kraj, podjechalismy na jedyne przejscie miedzy jez. Szkoderskim a morzem (jakas mala wioska, nie pamietam nazwy) ale kolejka byla kilometrowa i odprawiana w tempie radzieckim, na samo czekanie by zszedl caly dzien wiec dalismy se siana Moze od strony Podgoricy by poszlo szybciej?
              Lepszy jabol pod okapem
              niż GŻ, CP i KP !


              Kompania Piwowarska obcięła Żubrowi rogi i jaja.

              Wspieraj swój Browar - zostań Premium-Użytkownikiem!

              Moja pierwsza literka to małe L a nie duże I :)

              Comment

              • piokl13
                Senior
                • 06-2003
                • 946

                #8
                lzkamil napisał(a)
                Piokl13, ktoredy wjechaliscie do Albanii i jak dlugo czekaliscie?
                My zrobiliśmy to trochę inaczej. Jechalismy taxi-busem z Ulcinj do Szkodry przez Shtuf za 5euro osoba. Na granicy pusto a i tak trzeba z 10 minut stać, w sumie cała 40km trasa zajmuje koło godziny. Busy jeżdzą codziennie.

                Comment

                • Gacka
                  Senior
                  • 10-2003
                  • 373

                  #9
                  Podczas wojny...plynalem z BARI.Bylem w Tiranie i Skhoder.Jako ze zbieram tylko kapsle,tylko za nimi sie ogladalem.Przywiazlem kilkadziesiat dubli.Do zbioru weszly 4 sztuki.Duzo piwa z Wloch.
                  Viva Slask Wroclaw!!!

                  Comment

                  • lzkamil
                    kierowca bombowca
                    • 01-2003
                    • 3611

                    #10
                    piokl13 napisał(a)
                    Jechalismy taxi-busem z Ulcinj do Szkodry przez Shtuf
                    No to musialo byc to samo przejscie, bo chyba nie objezdzaliscie calego jez. Szkoderskiego. Moze ja akurat trafilem na zly dzien
                    Lepszy jabol pod okapem
                    niż GŻ, CP i KP !


                    Kompania Piwowarska obcięła Żubrowi rogi i jaja.

                    Wspieraj swój Browar - zostań Premium-Użytkownikiem!

                    Moja pierwsza literka to małe L a nie duże I :)

                    Comment

                    • grzeber
                      Senior
                      • 05-2002
                      • 2867

                      #11
                      Najpopularniejszym piwem w Albani jest Birra Tirana. Dostępna w puszkach butlach 0,5 i 0,33 litra oraz z nalewaka. Wytwory innych miejscowych browarów takich jak Stela, Kaon, Norga dostępne są ciężko, nawet w większych miastach. Często można jednak spotkac piwa importowane - Birra Peroni, Amstel, Lasko czy piwa z Grecji.

                      Wszystkie piwa, które spotkałem to pilsy. Jakościowo plasują się średnio o czym nawet bez ogródek mówią miejscowi polecając Amstela .

                      Generalnie jak we wszystkich krajach południowych piwo nie jest głównym napitkiem. Knajp stricte piwnych nie ma wiele, a miejscowi przesiadują głównie w kawiarenkach.
                      pozdrawiam
                      www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

                      Comment

                      • ZIOMEK2
                        Gość
                        • 09-2004
                        • 2523

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika piokl13
                        Wielki złot znowu odbył się podczas moich wakacji. Spędziełem je głównie w Czarnogórze. Podczas pobytu postanowiśmy wyskoczyć na jeden dzień do Albanii
                        i co , dobrzy tam są ludzie i jest spokojnie ?

                        Comment

                        • becik
                          Senior
                          • 07-2002
                          • 14999

                          #13
                          W Albanii prym wiedzie Birra Tirana, taki nasz Żywiec Dostępny bez problemów w całym kraju (dla mnie okreslenie "cały kraj" odnosi sie na terenie od Korcy do Szkodry, poniżej Korce nie byłem). Oprócz Birra Tirana w wiekszym bądź mniejszym stopniu mozna spotkać piwa z Korce, Vlora, Stela i Kaon. ten ostatni jest dość szybko rozwijajacym się przedsiębiorstwem, którego produkcja piwa jest tylko drobnym dodatkiem gdyz firma - TEA Co. produkuje inne napoje + coś jeszcze. Sam browar znajduje się na tej samej ulicy co Birra Tirana ok 1 km dalej na drodze wyjazdowej z miasta.
                          Choć Kaon wkracza gdzie niegdzie ze swoimi parasolkami. Wracajac do Kaonu to obok browaru znajdaje sie firmowy lokal/restauracja gdzie mozna spróbować na miejscu ich wyrobów. Browar jest zarzadzany przez Serba. Niestety gdybym był tam kilka miesięcy później mialbym okazję spróbować też ich ciemnego i czerwonego piwa, które było obecnie w trakcie warzenia.
                          Korce obecnie warzy dwa piwa, jasny pils i ciemne, jak z pierwszym nie było problemów do dostania do znalezienie ich ciemniaczka graniczyło z cudem. W samym Korce nie znalazłem, udało mi się je dostać dopiero w jednej restauracji w Szkodrze.
                          Stela, to prywatny browar Stephani Co. leżący przy drodze wyjazdowej do Durres. Ich piwa widziałem tylko w Kruje i Szkodrze.
                          Norga, browar z Vlore ma tylko jasnego pilsa, można je dostać w wielu miastach. Wystepuje w wersji puszkowej (0,5l, 0,33l) i butelkowej.
                          O Birra Tirana niemam sensu pisać
                          Albania to nie tylko 5 wyżej wymienionych browarów. Jest tam bardzo duzo malutkich, rodzinnych browarów w przydomowych gospodarstwach. Udało mi sie zwiedzić i odwiedzić zaledwie malutką część. Np w samej Tiranie jest około 10 browarów, wolałem jednak zwiedzic miasto czy pobliski zamek w Petreli ich kosztem. Wszystkie te browary warzą tylko jeden gatunek piwa, pils. Są niepasteryzowane. Najczęsciej posiadaja własny lokal (jeden) w mieście lub zaraz przy budynku. Tak było np w Korce, czy Pogradecu.
                          Nie ma szans aby takiego piwa spróbować poza tymi miejscami. Chcesz posmakować albańskiego mikrusa, musisz znależć sam browar lub jego lokal w mieście. Tylko jeden odwiedzony przeze mnie browar nie posiadał na miejscu piwa, a właściciel powiedział, że w dniu dzisiejszym jego lokal jest zamknięty (mieli tylko beczkowe piwo). Najczęściej tego typu browary znajdują się na obrzeżach miast, aby sie tam dostać najlepsze wyjście to wziąc taksówkę, w których taksometru nie ma a cenę ustala się przed kursem. Mała częśc z tych browarków posiada np wąsne parasolki przed lokalem, np Pegas przed Elbasan.
                          Zauwazyłem że częśc z tych browarów pracuje sezonowo,a wiekszość produkcji rusza latem. Tak było np w Pogradec.
                          W całym kraju widziałem tylko reklamy Birra Tirana. Ceny piwa srednio to ok 50 leka za butelkę (1$=ok.50LK). W lokalnych knajpach (nie turystycznych) najczęstsza cena za kufel 0,5l czy małą butelkę Birra Tirana to wydatek ok 100 leka.
                          W Szkodrze, w mieście bardzo nastawionym na turystów zdarzają sie lokale gdzie są tylko i wyłącznie niemieckie, importowane piwa = wszak muszą być "trendi" Jest to jedyne miasto gdzie mozna trafić na piwa z Kosowa.
                          I to chyba byłoby na tyle.
                          Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                          Comment

                          • grzeber
                            Senior
                            • 05-2002
                            • 2867

                            #14
                            Becik, ile obecnie dzisłających browarów znajduje się w Albanii?
                            Tą liczbą 10 w samej Tiranie mnie zaskoczyłeś, nie spędzałem dużo czasu w tym mieście ale nie miałem pojęcia, że jest ono tak bogate piwnie. Będzie trzeba tam wrócić .
                            pozdrawiam
                            www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

                            Comment

                            • becik
                              Senior
                              • 07-2002
                              • 14999

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika grzeber Wyświetlenie odpowiedzi
                              Becik, ile obecnie dzisłających browarów znajduje się w Albanii?
                              plus - minus 30 w całej Albanii
                              Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎