Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

forum vBulletin

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Conrad
    Member
    • 04-2001
    • 41

    forum vBulletin

    Witaj Art,

    Piszę do Ciebie by się poradzić w sprawie forum vBulletin. Obecnie moje forum na 'mecz.pl' działa w oparciu na Ultimate Bulletin Board (UBB). Niestety mimo wysokiej ceny i wielu dobrych funkcji nadszedł czas na zmianę oprogramowania forum, bo UBB jest zbyt wolny (przestarzała technologia) i niektóre funkcje jak "szukaj" przestały nawet funkcjonować. Chcę wybrać pomiędzy vBulletin a UBB Threads (innym produktem firmy Infopop), bo inne oprogramowanie raczej nie wchodzi w rachubę, chociaż darmowe phpBB (http://premiership.pl/phpBB2/) też wygląda bardzo ładnie.

    Jakie miałeś do tej pory doświadczenie z vBulletin? Czy jesteś zadowolony z tego produktu? Czy ciężko jest je przetłumaczyć (trzeba grzebać w kodzie czy są specjalne pliki do tego?)? Czy jak byś miał teraz wybierać oprogramowanie forum to czy byś wybrał inne? Proszę o kilka wskazówek bo jestem skłonny zmienić forum a Twoje opinie i rady bardzo by mi w tym pomogły.

    A tak przy okazji to mogę polecić Ci nową "mordkę:"

    Pozdrawiam,

    Conrad
  • ART
    mAD'MINd
    • 02-2001
    • 23782

    #2
    korzystałem z UBB wcześniej ale też mi nie odpowiadało, no i fakt, było o garść dolarów droższe od vB.

    vB zainstalowane jest tu od czerwca 2001 i świetnie się sprawdza, jest dość elastyczne. mogę jedynie polecać. do tego są dostępne skrypty którymi możemy zaimportować zawartość naszego poprzedniego forum w UBB do vB (poza kilkoma błędami z datami import zadziałał u mnie niezwykle sprawnie)

    przetłumaczenie jest dość czasochłonne, ale nie wymaga grzebania w kodzie poza zmianą kilku wyrazów.
    prawie wszystko co widzisz na forum jest realizowane na zasadzie szablonów.

    miej świadomość, że za jakieś 2-4 miesiące ma się pojawić wersja 3.0, więc możliwe że będzie trzeba znowu sporo tłumaczyć (jeśli się teraz zdecydujesz na zakup i przetłumaczenie).

    PHPBB 2 jest już całkiem niezłe (do tego jest darmowe) ale jeszcze jest w nim sporo błędów.

    jeśli miałbym teraz wybierać jeszcze raz to nie zastanawiałbym się długo, nie znam lepszego oprogramowania forum.
    - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
    - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
    - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

    Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

    Comment

    • Conrad
      Member
      • 04-2001
      • 41

      #3
      Dzięki Art,

      Twoja wypowiedź bardzo mi pomogła w celu podjęcia decyzji o przejściu na vBulletin. Szczerze mówiąc to jestem bardzo zadowolony z UBB. Ma wszystko czeko potrzebuję - ale niestety działa zbyt wolno (nie to co PHP+MySql), i ponieważ skrypty perla są z końcówkami .cgi zamiast .pl to nie każdy prowider jest gotowy na ulokowanie go na swoim serwerze. Tak naprawdę to tylko Cetu mógł nas pomieścić bo u innych nie da się zainstalować UBB (twierdzą, że końcówki .cgi są zarezerwowane na ważniejsze rzeczy).

      Jeśłi możesz mi jeszcze pomóc to napisz proszę czy miałeś jakieś problemy z vBulletin podczas funkcjonowania forum 'browar.biz' i czy były problemy np. z upgradem czy z uzyskaniem pomocy technicznej wtedy kiedy było to konieczne.

      PHPBB2 jest rzeczywiście ładne ale tak jak mówisz ma wiele błędów i jako darmowe oprogramowanie nie jest dobrym rozwiązaniem gdy pojawią się problemy.

      Pozdrawiam,

      Conrad

      Comment

      • ART
        mAD'MINd
        • 02-2001
        • 23782

        #4
        dla mnie administracja UBB była koszmarem, tysiące plików na serwerze i faktycznie koszmarna wyszukiwarka (ale moje doświadczenia datuję na rok wstecz, może teraz jest lepiej).

        o zaletach trzymania wszystkiego w bazie danych chyba nie trzeba wspominać.

        pomoc techniczna vB jest sprawna i szybka, zwykle miałem odpowiedź w ciągu 10 minut na ich forum. w zasadzie tylko w jednej sprawie nie otrzymałem jednoznacznej odpowiedzi.


        update oprogramowania polega mniej-więcej na trzech krokach:
        + dokonanie back-upu bazy danych
        + wgranie plików na serwer
        + uruchomienie instalatora.

        (trzeba pamiętać jednak o kilku szczegółach)

        w zasadzie nie przypominam sobie żeby z winy oprogramowania forum, działało ono wadliwie lub przestało działać w ogóle, zwykle były to inne przyczyny (czasem łącza, czasem serwer, etc. ).
        - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
        - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
        - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

        Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

        Comment

        • Conrad
          Member
          • 04-2001
          • 41

          #5
          Kupiłem wreszcie licensję na vB ale już na początku nie wiem jak zrobić najważniejszej rzeczy: ustawić encoding forum na ISO-8859-2. Czy to mogę zrobić w panelu kontrolnym?

          Tak przy okazji to jak wygląda tłumaczenie forum? Które pliki zawierają cały tekst?

          Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc. Mam nadzieję, że wkrótce dołączę się do grona polskich użytkowników pakietu vBulletin.

          Comment

          • ART
            mAD'MINd
            • 02-2001
            • 23782

            #6
            Originally posted by Conrad
            Kupiłem wreszcie licensję na vB ale już na początku nie wiem jak zrobić najważniejszej rzeczy: ustawić encoding forum na ISO-8859-2. Czy to mogę zrobić w panelu kontrolnym?
            tak:

            Styles --> Modify --> [fonts/colors/etc] --> Head Insert --> tu możesz zamontować kodowanie i będzie działać (w ramach wybranego "stylu").
            - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
            - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
            - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

            Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

            Comment

            • ART
              mAD'MINd
              • 02-2001
              • 23782

              #7
              Originally posted by Conrad
              Tak przy okazji to jak wygląda tłumaczenie forum? Które pliki zawierają cały tekst?
              to jest żmudna robota, niemal wszystko jest w sekcji

              templates --> modify

              trzeba uważać żeby nie pokasować fragmentów kodu albo żeby nie namieszać w HTMLu , aha nie zdziw się jak polskie litery będą zamieniane na różne dziwadła, później na forum będzie wszystko dobrze wyglądało.
              - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
              - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
              - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

              Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

              Comment

              • Conrad
                Member
                • 04-2001
                • 41

                #8
                Dzięki Arth!

                Czyli jeśli chodzi o kodowanie to tylko zmieniam komendę:
                <meta http-equiv="MSThemeCompatible" content="Yes">

                na następującą:
                <meta http-equiv="MSThemeCompatible" content="Yes; charset=iso-8859-2">

                Czy to wystarczy by vB chodził w ISO? Rozumiem, że panel kontrolny nie trzeba przestawiać na te kodowanie.

                Comment

                • ART
                  mAD'MINd
                  • 02-2001
                  • 23782

                  #9
                  nie, umieszczasz na samej górze:

                  <meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=iso-8859-2">

                  faktycznie, zmiana kodowania w panelu administarcyjnym do niczego nie jest konieczna
                  - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                  - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                  - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                  Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                  Comment

                  • bez_nazwy
                    Junior
                    • 03-2002
                    • 8

                    #10
                    Witam również... :-)

                    Kilka dni temu zakupiłem licencję na vBulletina... o dziwo tłumaczenie poszło mi całkiem sprawnie, zatem przyszedł czas na modyfikacje właściwego skryptu... i tu zaczynają się schodki...

                    Planowałem zorganizować zakładkę (tzw. Sidebar) pod Netscepa, a w niej zamieścić kilka co ważniejszych informacji... m.in. listę powiedzmy 20 najświeższych tematów... niestety... nie mam zielonego pojęcia jak się do tego zabrać (do tematów, oczywiście...), dlatego prosiłbym o kilka wskazówek, które naprowadziłyby mnie na właściwy trop...

                    Pozdrawiam
                    ---bez_nazwy

                    Comment

                    • ART
                      mAD'MINd
                      • 02-2001
                      • 23782

                      #11
                      w czym wykonany jest ten sidebar? DHTML, JavaScript?
                      - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                      - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                      - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                      Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                      Comment

                      • bez_nazwy
                        Junior
                        • 03-2002
                        • 8

                        #12
                        Witam... :-)

                        Nie... całe to cudeńko wykonane jest w HTMLu z php na czele...

                        PHP ma tutaj udział praktycznie tylko przy pobieraniu tematów z MySQLa i ich wyświetlaniu (cuś ala 'A co słychać na forum?', na stronie głównej Browaru).

                        Posiedziałem w wekend i przerobiłem stosownie wyszukiwarkę. Można powiedzieć, iż działa całkiem nieźle, pozostaje jeszcze optymalizacja kodu, który to liczy sobie teraz 16 KB... troszkę sporo... prawda... ?

                        Może mógłbyś zaproponować nieco inne rozwiązanie... ? :-)

                        Pozdrawiam
                        ---bez_nazwy

                        Comment

                        • ART
                          mAD'MINd
                          • 02-2001
                          • 23782

                          #13
                          jasne że jest cosik lżejszego,

                          połącz się z bazą i pobierz odpowiednie dane z niej, korzystajac z mniejwiecej takiego zapytania SQL:

                          SELECT * FROM thread ORDER BY lastpost DESC LIMIT 10

                          to wszystko ładnie upakowane w pętli WHILE wraz z wyświetlaniem i po kłopocie!
                          - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                          - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                          - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                          Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                          Comment

                          • ART
                            mAD'MINd
                            • 02-2001
                            • 23782

                            #14
                            w najprostszym wydaniu masz 3 linijki kodu
                            - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                            - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                            - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                            Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                            Comment

                            • bez_nazwy
                              Junior
                              • 03-2002
                              • 8

                              #15
                              Ha! Chciałoby się powiedzieć 'dlaczego sam na to nie wpadłem...' ;-)

                              Dziękuję bardzo za wskazówki i biorę się do pracy... o ich wyniku dam oczywiście znać... :-)

                              Pozdrawiam
                              ---bez_nazwy

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎