Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browary zamknięte 1945 - 2000

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • masumi
    Senior
    • 08-2001
    • 289

    Browary zamknięte 1945 - 2000

    Szanowni Koledzy!
    Mam wielka prośbę. Poszukuję w miare dokładnych dat zamnięcia browarów w nastepujących miejscowościach oraz tego co jest na ich miejscu: Łańcut, Osiek, Przemyśl, Strzyżów, Szczyrzyc, Tarnobrzeg, Węgierka, Zaczernie, Zarszyn. Myślę że mogę liczyć na Wasze informacje.
  • ronin
    Senior
    • 10-2004
    • 154

    #2
    Co do browaru w Tarnobrzegu to budynek nadal stoi ale nie ma tam juz nic zwiazanego z produkcja piwa Budynek zostal niedawno odremontowany jest tam lokal o nazwie "stary browar"W czesci budynku jest tez "Leader price" Zdjecie tego browaru mozesz znalezc na tarnobrzeg.info

    Comment

    • slawekkazek
      Senior
      • 01-2003
      • 544

      #3
      Browar w Osieku - składał się z dwóch budynków, tzw. starego browaru (rozbudowanego w miejscu piwnic składowych pod lasem) gdzie mieściła się fermentatownia, leżakownia i dział spedycji. Ten budynek rozebrano - niestety - we wrześniu 2002 (resztki można "podziwiać" do dziś). Stoi za to budynek słodowni, w którym zresztą miesciła się i warzelnia. Zamieniono go na suszarnię słodu. Jest nawet w niezłym stanie. O zwrot majątku ziemskiego z browarem (a raczej tego, co pozostało) starają się byli właściciele, Rudzińscy. Na razie odzyskali zabytkowy pałacyk z częścią parku. Browar zaprzestał produkcji w roku 1976.

      Comment

      • slawekkazek
        Senior
        • 01-2003
        • 544

        #4
        porawka przejęzyczenia - słodownie zamieniono oczywista na suszarnię ziarna

        Comment

        • masumi
          Senior
          • 08-2001
          • 289

          #5
          Wielkie dzięki Licze na dalsze info dotyczące pozostałych browarów

          Comment

          • slawekkazek
            Senior
            • 01-2003
            • 544

            #6
            Jeszcze fotka: dawna sładownia, a obecnie magazyn zboża. Budynek na pierwszym planie to (mocno przebudowany) najstarszy (jeszcze nie mechaniczny) browar Larischa. Stan z października 2003 (do dziś bez zmian).
            Attached Files

            Comment

            • slawekkazek
              Senior
              • 01-2003
              • 544

              #7
              ten sielski obrazek pokazuje browar pod lasem (czyli fermentatownię, leżakownię i dział spedycji) w lipcu 2001 r.
              Attached Files

              Comment

              • slawekkazek
                Senior
                • 01-2003
                • 544

                #8
                w rok póżniej z sielskością nie miało to wiele wspólnego. Polecam również dyskusję na forum nt. browaru w Osieku oraz artykuł w Pivarii nr 1(7) z 2004 "u Rudzińskich w Osieku". Jeśli będzie mało, zapraszam do kontaktu przez PW.
                Attached Files

                Comment

                • TomX
                  Senior
                  • 09-2004
                  • 1035

                  #9
                  Dołączyłbym się z pytaniem, czy ktoś czasem nie wie, kiedy zamknięto browar w Siemianowicach śląskich. Niestety, kiedy zacząłem sie interesować browarową mapą Polski (ze wzgledu na moje hobby), to browar w moim rodzinnym mieście juz nie istniał, a kogo pytam czy coś wie o dacie zamknięcia, to okazuje sie, że połowa znanych mi ludzi nie wiedziała nawet, że w Siem-cach był kiedykolwiek browar. Nawet w dziale Browary nie ma daty likwidacj browaru.
                  Piwo, góry, jaskinie... tego mi trzeba!

                  I Ty bądź bohaterem w swoim domu - zostań piwowarem domowym! :)

                  Comment

                  • slawekkazek
                    Senior
                    • 01-2003
                    • 544

                    #10
                    co do najnowszej historii browaru Szczyrzyckiego: po wojnie (dokładnie od roku 1951) browar należał do skarbu państwa, w końcowym okresie zarząd nad nim sprawował Igloopol, jednak ze względu na zły stan techniczny i brak kadry produkcja pod koniec lat 80-tych praktycznie zamarła (gdy byłem w Szczyżycu około 1985 roku poinformowano mnie, że piwo będzie jak piwowar zakończy prace polowe (był sierpień) i coś uwarzy...). Ostatecznie cystersi odzyskali swą własność 1 czerwca 1993 roku. Rozpoczęto produkcję piwa (z własnego sładu), w ilości około 15 tys. hl rocznie. Niestety, był to wyjątkowy "Eliksir". W roku 1996 zaprzestano produkcji, co nie jest równoznaczne z zamknięciem browaru. Następnie mówiło się o pomysłach na odnowienie browaru. Skończyło się (?) na Fratrze...

                    Comment

                    Przetwarzanie...
                    X
                    😀
                    🥰
                    🤢
                    😎
                    😡
                    👍
                    👎