Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar Żary

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Rude_Boy
    Senior
    • 09-2004
    • 195

    Browar Żary

    Interesują mnie informacje o Browarze Żary. Przegłądając materiały dotyczące tego browaru, znalazłem nieścisłości związane z datą jego powstania. W opisie widnieje rok 1842, natomiast w dziale Kolekcjonerstwo-Szklanki natknąłem się na szkło wypuszczone w 150-tą rocznicę powstania, z widniejącymi na niej datami: 1835-1985. Proszę posiadających wiadomości na ten temat forumowiczów o pomoc.
  • slawekkazek
    Senior
    • 01-2003
    • 544

    #2
    Ponieważ gdzieniegdzie znaleźć można informację, iż browar w Żarach wybudował E. Fechner w latach 1835 - 1842 podejrzewam, że pierwsza z dat oznacza podjęcie budowy, zaś druga spust pierwszej warki. Dodam tylko, że w parę lat później browar stał się własnością firmy Leo Benade i sp.

    Comment

    • pieczarek
      zwykle cham i prostak
      • 06-2001
      • 5011

      #3
      slawekkazek napisał(a)
      .... browar w Żarach wybudował E. Fechner w latach 1835 - 1842 podejrzewam, że pierwsza z dat oznacza podjęcie budowy, zaś druga spust pierwszej warki ....
      Nie wierzę, że browar budowano 7 lat. W kapitaliźmie nikt rozsądny nie zamrażał na taki okres pieniędzy. Ten browar, a raczej browarek z przed ery wielkich browarów przemysłowych nie wymagał niczego specjalnego, co by uzasadniało taki cykl inwestycyjny. Kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt lat budowało się kościoły. Obiekty produkcyjne, wznoszone za prywatne pieniądze, powstawały stosunkowo szybko (maksymalnie dwa sezony budowlane) - albo w ogóle.

      Comment

      • Rude_Boy
        Senior
        • 09-2004
        • 195

        #4
        [QUOTE]slawekkazek napisał(a)
        [B]Ponieważ gdzieniegdzie znaleźć można informację, iż browar w Żarach wybudował E. Fechner w latach 1835 - 1842
        Czy mógłbyś podać żródło tych informacji?

        Comment

        • Piwowar
          Senior
          • 05-2001
          • 2542

          #5
          E. Fechner raczej nie zbudował browaru w Żarach. Ja osobiście znalazłem to nazwisko najwcześniej w 1907 roku. Pieczarek ma rację, siedmioletnia budowa zakładu, który po rozbudowie w latach 1906/1907 produkował około 13 000 hl piwa rocznie, to lekka przesada. Takie zakłady budowano w jeden rok.
          Prosiłbym też o dokładniejsze dane na temat Leo Benade i sp., nigdy o takiej instytucji nie słyszałem, a z tego co wiem browar do 1945 roku nosił nazwę Brauerei E. Fechner.
          Archiwum piwne

          Poznaj
          http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
          Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
          Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

          Comment

          • slawekkazek
            Senior
            • 01-2003
            • 544

            #6
            pod ręką mam Kaczmarka "Księgę piw i browarów w Polsce". Cytuję: "w latach 1835 - 1842 E. Fechner wybudował w Żarach browar, który parę lat później stał się własnością firmy Leo Benade i Spółka." Znamienne są lata powstania, które pokrywają się z datami zaobserwowanymi przez Rude_Boya. Podobny zapisek mam w notatkach, niestety nie odnotowałem źródła. Siedmoletni okres inwestycyjny nie jest, wbrew pozorom, jakimś wybrykiem natury (to więcej niż wyjątek od reguły), aczkolwiek rzecz wymaga dogłębnego wyjaśnienia

            Comment

            • brzeczka
              Senior
              • 12-2003
              • 373

              #7
              P. Kaczmarek generalnie nie rozpisuje się zbytnie nad historią przedwojenną browarów - np. w przypadku browaru szczecińskiego stworzył całkiem nową historię, poza tym nie zauważył, że pominął kilka browarów

              Comment

              • Piwowar
                Senior
                • 05-2001
                • 2542

                #8
                Przejrzałem pobieżnie dzieło pana Kaczmarka i podchodziłbym raczej z rezerwą do jego historii przedwojennej, w szczególności tych browarów, które w momencie powstania nie znajdowały się na terenie Polski. Przy okazji zainteresuję się piwowarstwem w Żarach i jak czegoś się dowiem, to się podzielę.
                Archiwum piwne

                Poznaj
                http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                Comment

                • darekd
                  PremiumUżytkownik
                  • 02-2003
                  • 12171

                  #9
                  Ciekawy artykuł na ten temat:

                  Comment

                  • Pendragon
                    Senior
                    • 03-2006
                    • 13949

                    #10
                    Poniższy link już nie aktywny, ale kopia znajduje się w tym miejscu.
                    Browar Fechnera powstał na wykupionym od miasta gruncie o powierzchni 11 375 m2, gdzie dawniej przebiegały obwarowania miejskie. Budynek browaru został wybudowany w 1835 roku, korzystał pierwotnie ze słodowni miejskiej a następnie powstała własna słodownia. Budowa kompleksu została ukończona w 1842 r. w skład weszły: browar, słodownia, fabryka spirytusu i gorzelnia koniaków i spirytusu. Browar miał własną restaurację oraz pośredników na obszarze Górnych i Dolnych Łużyc oraz Dolnego Śląska. Wielkie przemiany przyniósł XX w. wtedy to Leo Benade włączył do powstałego Towarzystwa Akcyjnego swoje parcele i zakłady należące poprzednio do E. Fechnera (w tym także wykupione wcześniej browar Herrmanna i piwiarnię Kronenburg) a spółka akcyjna utworzona została 19 grudnia 1905 r. na podstawie aktu notarialnego. Natomiast 10 stycznia 1906 została wpisana do rejestru handlowego. Wydajność dzienna wynosiła wtedy 120 hl a roczna 36 000 hl i ok. 200 t. słodu. Warzenie piwa odbywało się metodą dolnej fermentacji


                    Fragment o latach powstania brzmi tak:
                    Browar Fechnera powstał na wykupionym od miasta gruncie o powierzchni 11 375 m2, gdzie dawniej przebiegały obwarowania miejskie. Budynek browaru został wybudowany w 1835 roku, korzystał pierwotnie ze słodowni miejskiej a następnie powstała własna słodownia. Budowa kompleksu została ukończona w 1842 r. w skład weszły: browar, słodownia, fabryka spirytusu i gorzelnia koniaków i spirytusu.

                    Ja to rozumiem tak, że browar mógł warzyć od 1835, a budowę kompleksu zakończono 7 lat później.

                    moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                    Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                    Comment

                    Przetwarzanie...
                    X
                    😀
                    🥰
                    🤢
                    😎
                    😡
                    👍
                    👎