Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

piwo ciemne

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Pablox
    Junior
    • 09-2004
    • 5

    piwo ciemne

    Chciałbym samemu od podstaw zrobić piwo ciemne. Więc proszę o wskazówki. Nie chcę kupować słodu, chcem zrobić samemu. Mam tak: jęczmień i pszenica ziarna, śruta pszenna i jęczmienna, otręby owsiane(może będą pomocne). Czy coś da się pokombinować. Mogę nastawić ziarno na kiełki. Czy np. śrut można prażyć. I czy są alternatywy dla piwa ciemnego bez użucia chmielu?

    Nie znam sie zbyt dobrze więc się pytam czy cos by mi sie udało
  • dzuk
    Member
    • 03-2003
    • 39

    #2
    Nie chciał bym cię straszyć ale to chyba za tródne.
    Uważam, że powinieneś pierwszo nabrać wprawy w tradycyjnym warzeniu. Może zacznij od zacierania dodając trochę słodu swojej produkcji, zwiększając jego udział. Będziesz mógł kontrolowac efekty i poprawiać jakość swojego słodu. Jak ci nie wyjdzie parę razy to się zniechęcisz i będziesz w punkcie wyjścia.
    Link do tego jak się robi słód http://www.eurequa.pl/pl/Ru_VIII.htm

    Powodzenia.

    Comment

    • Pablox
      Junior
      • 09-2004
      • 5

      #3
      To tak zrobię dam niewielki dodatek swojego słodu. Jakie słody najlepsze są do ciemnego i jak to jest z tym prażeniem ziarna?
      Last edited by Pablox; 28-12-2004, 11:14.

      Comment

      • Małażonka
        Senior
        • 03-2003
        • 4602

        #4
        dzuk napisał(a)
        (...)tródne(...)
        Raczej trudne (FCJP )

        Jeśli chodzi o prażenie jęczmienia, to proponuję:
        Cienką warstwę jęczmienia rozłożyć na blasze i palić najpierw w temperaturze 180-190°C przez 45 minut, a później przez 20 minut w temperaturze 230°C od czasu do czasu spryskując wodą (przepis podany przez Czesa - jak dotąd sprawdza się rewelacyjnie). Jeśli zaś chodzi o rodzaje użytych słodów - to zależy jaki rodzaj piwa zamierzasz uwarzyć. Sądząc z palonego jęczmienia - podejrzewam stouta (ale bardziej wytrawnego, czy wolisz bardziej słodowego?)

        Comment

        • Pablox
          Junior
          • 09-2004
          • 5

          #5
          tak chciałbym stouta zrobic lub cos pomiędzy stoutem a porterem i bardziej słodowy właśnie.

          Comment

          • Małażonka
            Senior
            • 03-2003
            • 4602

            #6
            To prócz słodu pilzneńskiego napewno dodałabym słodu monachijskiego (i to całkiem sporo) oraz niewielki dodatek słodu karmelowego jasnego. Nie dawałabym natomiast zbyt wiele jęczmienia prażonego, a barwę piwa zbudowałabym raczej poprzez dodanie niewielkiej ilości słodu karmelowego ciemnego. Przy stosunkowo krótkiej pierwszej przerwie - powstałe piwko powinno być wyraźnie słodowe, z lekko paloną nutą...

            Comment

            • Pablox
              Junior
              • 09-2004
              • 5

              #7
              Jeszcze jakie można zioła dorzucic , czy może byc zmielona kolendra + cynamon.

              Comment

              • Małażonka
                Senior
                • 03-2003
                • 4602

                #8
                Oczywiście, tylko uważaj byś nie przesadził - cynamon jest dosyć agresywny

                Comment

                • michalh
                  Senior
                  • 12-2002
                  • 284

                  #9
                  Odradzam dodawanie przypraw - osobiście chyba juz tego więcej nie zrobię. Mała ilośc mocno wpływa na smak, szczególnie naraziły mi się goździki i cynamon - nigdy więcej.
                  To oczywiście moja opinia i moje upodobania.
                  Uwaga nie dotyczy kolendry - dla mnie OK.

                  Comment

                  • slado
                    Gość
                    • 07-2003
                    • 1072

                    #10
                    Popieram michalh-a, nigdy więcej przypraw. Nie zdązyłem jeszcze sprawdzić kolendry ale już rezygnuję.
                    Jedynym dopuszczalnym na dziś dodatkiem jest miód.
                    Przy tak bogatej ofercie słodów można wręcz poszaleć sobie w różnorodnych smakach domowych piwek.

                    Comment

                    Przetwarzanie...
                    X
                    😀
                    🥰
                    🤢
                    😎
                    😡
                    👍
                    👎