Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Drozdowo

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • szinet
    Gość
    • 01-2005
    • 27

    Drozdowo

    Pamiętam na sklepowej półce piwo z Browaru Drozdowo, ale nie dane mi było skosztować. Dziś po tym browarze zostały ruiny, a jestem ciekaw jak smakowało. Czy ktoś pamięta?
  • grzech
    Senior
    • 04-2001
    • 4592

    #2
    Początkowy wyrób - 11 była cienka. Potem pojawiły się ciekawsze: Dubeltowe - 14 (jasne, potem zciemniało), Wyborne - jasna 13 - pychota, gdy świeże. Najmocniejsze to Biesiadne - chyba 15 i ciemne Marcowe-17. Ogólnie były to dobre piwa, ale właściciel nie miał pomysłu na promocję.
    A te ruiny to chyba po browarze Lutosławskiego ?

    Comment

    • szinet
      Gość
      • 01-2005
      • 27

      #3
      Nie znam historii tego browaru i nie wiem kto był właścicielem, ale miejsce jest urzekające i ta nazwa ,,Drozdowo". Myślę że po wypiciu kilku takich dubeltowych słychać było śpiew drozdów.

      Comment

      • kalifat
        Senior
        • 10-2004
        • 1168

        #4
        No cóż, w Drozdowie były dwa browary, ale to piwo co widziałeś pochodziło z drugiego browaru założonego długo po zniszczeniu pierwszego z XIX wieku.

        Stary browar założył w ....* roku Franciszek Lutosławski (dziadek kompozytora Witolda Lutosławskiego). Piwo tam tworzone było ponoć jednym z najlepszych ze względu na "wyborną" wodę źródlaną, która stała się róznież zaczynkiem dla nowego browaru.
        Z historii browaru można wyłapać takie fakty:
        1900 r. - elektryfikacja browaru
        1902 r. - produkcja wynosi 100 tys. wiader rocznie
        1914 r. - wstrzymanie produkcji ze względu na działania wojskowe
        1919 r. - wznowienie produkcji
        1934 r. - zajęcie browaru przez Bank Rolny w wyniku jego zadłużenia
        1944 r. (11 IX) - zburzenie browaru przez Niemców

        1995 r (13 VI) - uruchomienie nowego browaru (właścicielami stają się Danuta i Czesław Wądołowscy)
        1999 r. - zamknięcie browaru

        * - no właśnie w którym?
        a)na starych etykietach jest data 1862 r. na nowych 1852r.
        b)zaś wg "Słownik geograficzny Królestwa polskiego i innych krajów słowiańskich" wydanego w Warszawie w 1881 roku: jest "Franciszek Lutosławski, ówczesny właściciel Drozdowa, założył w r. 1864 mały browar z roczną produkcją 2 700 rs., w którym wyrabiane piwo takiej sławy nabyło, iż rozwój tego zakładu na bliższą wzmiankę zasługuje. ..."

        Ten urywek ze "Słownika ..." znalazłem na stronie Ciekawostki. Browar w Drozdowie

        Są tam też różne etykiety z tego browaru (Marcowe-16)
        bla bla bla

        Comment

        • pivaria
          Senior
          • 03-2001
          • 1538

          #5
          Mam u siebie w kilka plików graficznych dot. pw. browaru Drozdowo.
          Załączę po sztuce. Myślę, że się przydazdzą?
          Attached Files
          PIVARIA - Z MIŁOŚCI DO PIWA!
          www.pivaria.pl
          https://www.facebook.com/pages/Pivar...72566796087490

          Comment

          • pivaria
            Senior
            • 03-2001
            • 1538

            #6
            Niestety. Nie pamiętam kto mi je podesłał - sądzę, że nie jest to jednak istotne.
            Ważne, że są.
            Attached Files
            PIVARIA - Z MIŁOŚCI DO PIWA!
            www.pivaria.pl
            https://www.facebook.com/pages/Pivar...72566796087490

            Comment

            • pivaria
              Senior
              • 03-2001
              • 1538

              #7
              I kolejne okazy - tym razem reklamy prasowe:
              Attached Files
              PIVARIA - Z MIŁOŚCI DO PIWA!
              www.pivaria.pl
              https://www.facebook.com/pages/Pivar...72566796087490

              Comment

              • becik
                Senior
                • 07-2002
                • 14999

                #8
                ART prosił o niedodawanie tu etykiet tylko w dziale z etykietami a tu jedynie linki dodawać
                są zamieszczane tam etykiety z obu drodowskich browarów
                Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                Comment

                • pivaria
                  Senior
                  • 03-2001
                  • 1538

                  #9
                  No tak. Znowu coś zmachlowałem...
                  A tak chciałem dobrze...
                  PIVARIA - Z MIŁOŚCI DO PIWA!
                  www.pivaria.pl
                  https://www.facebook.com/pages/Pivar...72566796087490

                  Comment

                  • kiszot
                    Senior
                    • 08-2001
                    • 8081

                    #10
                    A może ktoś zamieści teraźniejsze fotki browaru drozdowskiego?
                    Lwów zawsze polski,Bytom zawsze niemiecki.
                    1 FOLKSDOJCZ BROWARU :D

                    Da seufzt sie still, ja still und flüstert leise:
                    Mein Schlesierland, mein Heimatland,
                    So von Natur, Natur in alter Weise,
                    Wir sehn uns wieder, mein Schlesierland,
                    Wir sehn uns wieder am Oderstrand.

                    Comment

                    • becik
                      Senior
                      • 07-2002
                      • 14999

                      #11
                      jedno jest tutaj

                      Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                      Comment

                      • Jerzy1960
                        Senior
                        • 07-2004
                        • 370

                        #12
                        Ogłoszenie z "Ilustrowanego Tygodnika Katolików Diecezji Łomżyńskiej SPRAWA KATOLICKA" Nr 10 z 7 marca 1937 roku, strona 16:
                        Nr akt Kom. 82/37
                        Obwieszczenie o licytacji nieruchomości
                        Komornik Sądu Grodzkiego w Łomży, rewiru 3-go, Kwapień Józef, mający kancelarię w Łomży, ul. Sienkiewicza Nr 6, na podstawie art. 676 i 679 k.p.c. podaje do publicznej wiadomości, że dnia 8 kwietnia 1937 r. od godz. 10 w Łomży odbędzie się sprzedaż w drodze publicznego przetargu, należącej do dłużnika /czki/ T-wa Udział. Zakł. Przemysł. w Drozdowie i Ska nieruchomości wiejsko-przemysłowej, browaru połączonego z gospodarstwem rolnym i młynem, położonej w Drozdowie, gm. Drozdowo, hipotekowanej w Wyd. Hip. przy Sądzie Okręgowym w Łomży pod nazwą "BROWAR DROZDOWO".
                        Nieruchomość oszacowana została na sumę zł 35.000.-, cena zaś wywoławcza wynosi zł 23.334.-
                        Przystępujący do przetargu obowiązany jest złozyć rękojmię w wysokości zł 3.500.- Rękojmię należy złożyć w gotowiźnie, albo w takich papierach wartościowych, bądź książeczkach wkładkowych instytucyj, w których wolno umieszczać fundusze małoletnich. Papiery wartościowe przyjęte będą w wartości trzech czwartych części ceny giełdowej.
                        Przy licytacji będą zachowane ustawowe warunki licytacyjne, o ile dodatkowym, publicznym obwieszczeniem nie będą podane do wiadomości warunki odmienne.
                        Prawa osób trzecich nie będą przeszkodą do licytacji i przysądzenia własności na rzecz nabywcy bez zastrzeżeń, jeżeli osoby te przed rozpoczęciem przetargu nie złożą dowodu, że wniosły powodztwo o zwolnienie nieruchomości lub jej części od egzekucji i że uzyskały postanowienie właściwego sądu, nakazujące zawieszenie egzekucji.
                        W ciągu ostatnich dwóch tygodni przed licytacją wolno oglądać nieruchomość w dni powszednie od godz. 8-ej do 18-ej, akta zaś postępowania egzekucyjnego można przeglądać w Sądzie Grodzkim w Łomży.
                        Komornik J. Kwapień
                        dnia, 23 lutego 1937 r.

                        Comment

                        • Piwowar
                          Senior
                          • 05-2001
                          • 2543

                          #13
                          na starych etykietach jest data 1862 r. na nowych 1852r.



                          Ja gdzieś czytałem że w Drozdowie w 1852 roku odkryto źródło dające bardzo dobrej jakości wodę. Początkowo wodę tę wykorzystywała gorzelnia, która spłonęła po 1860 roku. Pozostały po gorzelni budynek zakupił Franciszek Lutosławski i w 1862 roku założył tam malutki browar. Może w ten sposób można wytłumaczyć rozbieżność dat.
                          Archiwum piwne

                          Poznaj
                          http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                          Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                          Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                          Comment

                          • Leonpraga
                            Senior
                            • 02-2005
                            • 468

                            #14
                            Na ulicy środkowej w warsawie była hurtownia piwa drozdowskiego pod nr 11, w rozlewni wód mineralnych posiadam reklamy i drzeworyt 1880, jak mam przesłać zdięcia ze swoich plików próbowałem ale nie wychodzi [/SIZE]

                            Comment

                            • ART
                              mAD'MINd
                              • 02-2001
                              • 23799

                              #15
                              a) najlepiej dodawać zdjęcia w Galerii: http://www.browar.biz/galeria.php
                              a tutaj dodawać tylko linki do zamieszczonych fotek.
                              b) można ewentualnie dołączyć obrazki do postu -> tworząc nową odpowiedź - pod okienkiem wprowadzania wiadomości masz przycisk [zarządzanie załącznikami] do podpinania plików.
                              - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                              - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                              - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                              Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎