Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar Zamość (?)

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • kotmonika
    Member
    • 04-2005
    • 32

    Browar Zamość (?)

    Mam taka wątpliwośc, mam informację że w zamościu był browar załozony w 1885 przy ul. Listopadowej. Ponoc działał do 1975. Nic więcej nie wiem, znacie ten browar? Koło Zamościa jest Zwierzyniec, ale te informacje maja dotyczyc samego Zamościa. Jest ktos tutaj z tego miasta? Wie gdzie jest lub była ul. Listopadowa jeśli w ogóle to poprawna nazwa?
  • Doodeck
    Senior
    • 05-2003
    • 1612

    #2
    Koło Zamościa jest Zwierzyniec, ale te informacje maja dotyczyc samego Zamościa
    Na pewno browar w Zamościu i Browar w Zwierzyńcu to dwa różne browary (Zwierzyniec odwiedziłem latem ub. r. - ma się całkiem dobrze).
    Kiedyś istniały Lubelskie Zakłady Piwowarskie (lub Piwowarsko-Chmielarskie): m. in. dwa browary z Lublina, Chełm, Zamość i Jatutów. W razie potrzeby służę etykietami.
    Dalekosiężny
    Obserwator
    Obiektów
    Dynamicznie
    Epatujących
    Ciekawymi
    Koncepcjami

    Comment

    • Doodeck
      Senior
      • 05-2003
      • 1612

      #3
      PS.
      A tak w ogóle dobrze byłoby się przedstawić i wypełnić swój "profil użytkownika".
      Zawsze to lepiej wiedzieć, z kim się rozmawia.
      Dalekosiężny
      Obserwator
      Obiektów
      Dynamicznie
      Epatujących
      Ciekawymi
      Koncepcjami

      Comment

      • kotmonika
        Member
        • 04-2005
        • 32

        #4
        Witam! Jeśli posiadasz etykietę z Zamościa chętnie zobaczę. Wiem że w skaład tych lubelskich wchodziły jeszcze Zwierzyniec, Chełm, Jatutów ale na informację że Zamośc nie trafiłam. Pozdrawiam!

        Comment

        • slawekkazek
          Senior
          • 01-2003
          • 544

          #5
          Browar parowy "Liwonia" rozpoczął pracę w Zamościu w 1897 roku. Jego właścicielem był S. Garfinkiel. Browar zlikwidowano faktycznie w 1975 roku, ze względu na "dekapitalizację majątku". Znaczy to, że zajechano browar na śmierć.

          Comment

          • kotmonika
            Member
            • 04-2005
            • 32

            #6
            Witaj! Na jakim źródle bazowałeś ? Choc troszke data sie nie zgadza to może byc ten browar. Chyba że ktoś zna jeszcze inny browar z Zamościa? Pozdrawiam i dziękuję!

            Comment

            • Doodeck
              Senior
              • 05-2003
              • 1612

              #7
              tutaj http://www.browar.biz/kolekcjonerstw...t=br&lp=390&s= są etykiety z Zamościa.
              Dalekosiężny
              Obserwator
              Obiektów
              Dynamicznie
              Epatujących
              Ciekawymi
              Koncepcjami

              Comment

              • darek99
                Senior
                • 04-2002
                • 2147

                #8
                [QUOTE=kotmonika]Witam! Jeśli posiadasz etykietę z Zamościa chętnie zobaczę. QUOTE]

                Przedwojenne etykiety z browaru w Zamościu można zobaczyć na stronie Janusza, wklejam link. Ta najładniejsza , pierwsza z prawej siedzi w moim zbiorze.

                Czymże jesteś śmierci ! Gdzie jest twój oścień?
                Skoro my istniejemy, śmierć jest nieobecna,
                skoro tylko śmierć się pojawi nas już nie ma.
                Epikur z Samos.

                Comment

                • kotmonika
                  Member
                  • 04-2005
                  • 32

                  #9
                  Dziękuję za wszytskie etykiety, nadal niczego nie jestem pewna w temacie Zamościa ale przyjemnie było je sobie obejrzeć. Pozdrawiam!

                  Comment

                  • cororo
                    • 04-2003
                    • 766

                    #10
                    [QUOTE=darek99]
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kotmonika
                    Witam! Jeśli posiadasz etykietę z Zamościa chętnie zobaczę. QUOTE]

                    Przedwojenne etykiety z browaru w Zamościu można zobaczyć na stronie Janusza, wklejam link. Ta najładniejsza , pierwsza z prawej siedzi w moim zbiorze.

                    http://www.zts.ia.polsl.gliwice.pl/hosil/etykiety.htm

                    pierwsza z prawej siedzi w Darka zbiorze i mówi ja chce do corora

                    Comment

                    • kloss
                      Senior
                      • 03-2003
                      • 2526

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kotmonika
                      Witaj! Na jakim źródle bazowałeś ? Choc troszke data sie nie zgadza to może byc ten browar. Chyba że ktoś zna jeszcze inny browar z Zamościa? Pozdrawiam i dziękuję!
                      Takie daty/1897-1975/znajdują się w "Kronice Przemysłu Piwowarskiego"część I

                      Comment

                      • Leonpraga
                        Senior
                        • 02-2005
                        • 468

                        #12
                        Jeżeli chodzi o Kronikę Przemysłu Piwowarskiego, to nie jest ona żródłem wiarygodnym w szczególności, do 1945 roku, facet poruszał sie po omacku, czasy powojenne są pozytywne lecz też skąpę, poza dużą ilością nazwisk i statystyki, z tamtego okresu jest mało opisów browarów. Jeżeli chodzi o datę 1885, jest to niewątpliwie data założenia, browaru Zamojskiego, którego założycielem, był Tomasz hr. Zamoyski, co do roku 1897, to właścicielami albo dzierżawcami w tamtym roku byli Pekler i Fischelschon, i występują w spisach już od 1888 roku, zaś S. Gerfinkiel w browarze Zamojskim występuję dopiero w roku 1922, więc nie może być założycielem, przed nim był jescze M, Gerfinkiel, jako współwłaściciel, rodzina ta jako współwasciciele, są od 1904 roku,

                        Comment

                        • leona
                          PremiumUżytkownik
                          • 07-2009
                          • 5853

                          #13
                          Kędziora w Encyklopedii miasta Zamościa podaje informacje, że w 2 połowie XIX w. w Zamościu istniały dwa browary. Ten przy Listopadowej, i drugi (starszy?) na tzw. Przedmieściu Lubelskim.
                          Geograficznie są to zupełnie inne miejsca i kierunki, więc pomyłka jest mało prawdopodobna.

                          Comment

                          Przetwarzanie...
                          X
                          😀
                          🥰
                          🤢
                          😎
                          😡
                          👍
                          👎