Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

słód wiedeński - problem

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • krzyspx
    Member
    • 04-2005
    • 62

    słód wiedeński - problem

    wczoraj zacierałem dwie warki
    a) 2 kg słodu wiedeńskiego + 0,5 kg Caraamber (R) 60-80 EBC oba z Weyermanna
    b) 2 kg słodu monachijskiego + 0,5 kg krmael jasny + 0,1 kg karmel ciemny wszycy trzy ze strzegomia

    oba zaciery robiłem tą samą metodą
    74 C /10l + słód (+-1C)
    70 C do 65 C (64 C) - 75 min
    78 C 10 min

    po filtrowaniu zacier na wiedeńskim miał 9 BLG na monachijskim 15 !!!
    młóto wiedeńskiego było lekko klejowe /jakby resztki kisielu/ ale niewielkie i filtrowało się ok
    młóto monachijskiego wzorcowo suche sypkie praktycznie bez białka

    pytanie
    czy ktoś ma jakieś (dobre/złe) doświadczenia z wiedeńskim? stosuję go pierwszy raz i nie mam pojęcia czy to błąd metody czy surowca.
    krzycho
  • Hannibal
    Senior
    • 03-2004
    • 1426

    #2
    Ja z wiedeńskim to żadnych problemów nie miałem. Zawsze wzorcowo się wszystko filtrowało. Jeśli można mieć przy filtrowaniu jakieś trudności, to tylko w przypadku słodu pszenicznego.
    "All the good things for those who wait"

    Comment

    • krzyspx
      Member
      • 04-2005
      • 62

      #3
      mój problem nie dotyczy filtrowania a niskiego BLG ze słodu wiedeńskiego. NIe wiem czemu z zacieraia podobnych słodów /wiedeński i monachijski nie różnią się tak bardzo od siebie/ uzyskałem diametralnie różne zaciery ??? !!!

      Comment

      • Hannibal
        Senior
        • 03-2004
        • 1426

        #4
        Ja to zawsze mierzę ekstrakt całej brzeczki, więc trudno mi coś tu konkretnego powiedzieć. Ale jak parę razy robiłem piwo na słodzie wiedeńskim, to nigdy nie miałem jakoś niższej ekstraktywności.
        "All the good things for those who wait"

        Comment

        Przetwarzanie...
        X
        😀
        🥰
        🤢
        😎
        😡
        👍
        👎