Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Upierdliwe wirusy jak walczyć

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • biermann
    Senior
    • 09-2001
    • 2552

    Upierdliwe wirusy jak walczyć

    Zapewne wielu z nas miało do czynienia z wirusami , trojanami i innym tego typem plugastwem. Może by tutaj udzielać jakiś sensownych porad.
    Ale nie w stylu jest program antywirusowy taki i owaki ( używam Mks-vir i jeszcze cóś co nie pamiętam teraz nazwy), zainstaluj zaporę ogniową bo lepiej zapobiegac niz gasić. Chodzi mi o podpowiedź w przypadku gdy już coś sie stało i jak postępować. W miare prostym językiem bardziej dla laika komputerowego niz znawcy. Bo jak wszedłem na jakieś forum komputerowe w temat o wirusach to raz, że prawie nic nie zrozumaiłem z tego slangu, a dwa czułem się tam zapewne gorzej niż dajmy na to zatwardziały miłośnik np warki strong na naszym forum.
    A teraz dwa zadania dla komputerowców
    Program antywirusowy wykrył i nie był wstanie nic z robic z dwoma , ręcznie też nie mogę wywalic - komunikat informuje, że są używane przez system. A te dwa gamonie to msuca.dll i spquk.dll HELP
    "Zawsze pamietaj o przewidywalności głupoty"
    Hare piwo, hare piwo, piwo, piwo, hare, hare
    Hare sex, hare sex, sex, sex hare, hare
    Hare muza, hare muza, muza, muza, hare, hare
    Hare siec, hare siec, piwo, sex, muza, hare.
  • JAckson
    Senior
    • 05-2004
    • 6122

    #2
    Po pierwsze to program antywirusowy w momencie gdy natrafia na zakażony plik używany przez Win powinien zrestarować system i usunąć te pliki lub uleczyć zanim załaduje się system.

    Osobiście ręcznie wywalałem niektóre wirusy używane przez system ale zależnie od miejsca ich siedzenia może być przydatne inne oprogramowanie. Ja używam czasem programu HijackThis. Ale w sumie nie jestem specjalistą i pewnie są lepsze metody. Ale to już inni się wypowiedzą
    MM961
    4:-)

    Comment

    • dziku
      Senior
      • 12-2002
      • 1992

      #3
      Przede wszystkim zmień im atrybuty bo zapewne są "tylko do odczytu". Można to zrobić np Total Commanderem. Wtedy spróbuj usunąć używając "Shift + Del" czyli całkowicie z dysku a nie do kosza. Jeśli się nie uda to uruchom komputer w trybie awaryjnym. Wtedy środowisko graficzne załaduje się z minimalną tylko obsługą. Znów spróbuj usunąć. Jeśli i wtedy się nie uda uruchom komputer w postaci "tylko wiersz poleceń". Wtedy za pomocą komend poczciwego DOS'a musisz dotrzeć po ścieżce dostepu do katalogu w którym są wredne biblioteki i usunąć je po kolei komendą "Del [nazwa pliku]".
      Jeśli chcesz żebym dokładniej coś podpowiedział - napisz na PW.
      Last edited by dziku; 07-05-2005, 10:07.
      Dziku


      Comment

      • CarlBerg
        Senior
        • 09-2003
        • 968

        #4
        Dla załamanych i będących w skrajnej rozpaczy podaję oparty na doświadczeniu dziesiątek osób sposób zwalczenia wirusów - o tyle wyborny, że działający w 100%, nie wymagający absolutnie żadnej wiedzy.

        1 - rejestrujemy i logujemy się na Forum mks_vir
        2 - instalujemy w/w przez Jacksona programik Hijack This (można go pobrać tutaj
        3 - odpalamy program Hijack, skanujemy i otrzymamy LOG (plik tekstowy, pokazujący aktywną zawartość naszej maszyny)
        4 - ów LOG wklejamy na Forum mks_vir w dziale "Wirusy", opisując problemy i prosząc o pomoc w usunięciu robali
        5 - za jakiś czas jakaś miłosierna dusza wskaże w naszym LOGU to, co należy usunąć
        6 - odpalamy Hijack'a i w nim usuwamy wskazane elementy
        7 - skanujemy ponownie Hijackiem i nowy LOG umieszczamy jeszcze raz na forum (w swoim wątku - aby nie zaśmiecać Forum)
        8 - czekamy na odpowiedź ... zazwyczaj już wszystko jest OK - w razie dalszych problemów postępujemy jak wyżej, usuwając wskazane elementy do skutku

        Ta operacja pomogła juz setkom osób, nie znającym się absolutnie na komputerze.
        Nie będę wspominał o konieczności posiadania dobrego programu antywirusowego, bo to chyba jasne.
        Piwo łączy ludzi, lecz poglądy na jego temat ich dzielą ....
        Wiejski Browar Domowy "Garns 'n' Roses"

        Comment

        • biermann
          Senior
          • 09-2001
          • 2552

          #5
          Dziękuje za podpowiedzi. Dziś wieczorem będę je przerabiał osobiście mam nadzieję, że przy okazji chaty z dymem nie puszczę . Wasze
          "Zawsze pamietaj o przewidywalności głupoty"
          Hare piwo, hare piwo, piwo, piwo, hare, hare
          Hare sex, hare sex, sex, sex hare, hare
          Hare muza, hare muza, muza, muza, hare, hare
          Hare siec, hare siec, piwo, sex, muza, hare.

          Comment

          • albeertos
            Senior
            • 10-2001
            • 2313

            #6
            Mam inny problem. Doinstalowało mi się do Internet Explorera jakieś badziewie w postaci "Toolbara" z wyszukiwarką i innymi niepotrzebnymi, zaśmiecającymi ekran linkami. Jest nawet odnośnik "Remove Toolbar", ale odsyła do jakiejś strony gdzie można kupić software za 19,99$ . Dodam że polecenie z menu "Widok -> Paski narzędzi" po rozwinięciu nic nie daje - wszystkie możliwe pola są "martwe". Wie ktoś jak się pozbyć intruza?
            (_)>
            Nigdy się nie poddawaj!!!
            Browar "Pyrlandia" Poznań - albeertos & kiler
            Lech jest tam gdzie jego wiara
            Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

            Comment

            • Hannibal
              Senior
              • 03-2004
              • 1426

              #7
              Ja mam Norton Systemworks i jak na razie przed wszystkim mnie on broni.
              Często pojawia się próba jakiegoś wtargnięcia, trojan, etc., ale ten program wszystko wyłapuje. A poza tym automatycznie pobiera sobie aktualizacje.
              "All the good things for those who wait"

              Comment

              • CarlBerg
                Senior
                • 09-2003
                • 968

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika albeertos
                Wie ktoś jak się pozbyć intruza?
                Napisalem o tym wyżej. Uda się, spróbuj - właśnie do tego najlepszy jest Hijack
                Piwo łączy ludzi, lecz poglądy na jego temat ich dzielą ....
                Wiejski Browar Domowy "Garns 'n' Roses"

                Comment

                • mjp
                  † 1963-2021 Piwosz i fajczarz w raju
                  • 02-2004
                  • 954

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika biermann
                  Program antywirusowy wykrył i nie był wstanie nic z robic z dwoma , ręcznie też nie mogę wywalic - komunikat informuje, że są używane przez system. A te dwa gamonie to msuca.dll i spquk.dll HELP
                  Jeżeli są używane przez system, to pozostaje Ci tylko uruchomić Windows w trybie awaryjnym i próbować usunąć pliki ręcznie. Jeśli się nie da, to pozostaje tryb linii komend (Win9x) lub tryb konsoli (Win 2000/XP). Wtedy da się te pliki usunąć. Prawie na pewno po ich usunięciu komputer przy starcie zgłosi, że nie może uruchomić jakiegoś programu (czyli usuniętego wirusa). Należy programem Autorun sprawdzić jakie programy Windows uruchamia podczas startu i usunąć pozostałości po intruzie.
                  Maciek
                  Szukam przytulnego kącika do palenia fajki... ;-)

                  Comment

                  • mjp
                    † 1963-2021 Piwosz i fajczarz w raju
                    • 02-2004
                    • 954

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika CarlBerg
                    [Ciach...]
                    4 - ów LOG wklejamy na Forum mks_vir w dziale "Wirusy", opisując problemy i prosząc o pomoc w usunięciu robali
                    5 - za jakiś czas jakaś miłosierna dusza wskaże w naszym LOGU to, co należy usunąć
                    [Ciach...]
                    Rozwiązanie łatwe, proste i skuteczne. Ma tylko jedną wadę. Czas oczekiwania na miłosierną duszę może być dość długi, a my w tym czasie mamy system zarażony wirusem, zarażający innych, być może rozsyłający spam albo kopie wirusa pocztą. Albo, co gorsze, mamy komputer otwarty dla hakera, który może na nim zrobić więcej niż my sami. W sumie w działaniach wymierzonych przeciwko wirusom liczy się czas. Im wcześniej usuniemy robactwo, tym lepiej.
                    Maciek
                    Szukam przytulnego kącika do palenia fajki... ;-)

                    Comment

                    • bahtol
                      słomiany zapał
                      • 10-2002
                      • 331

                      #11
                      Od dłuższego czasu mam jakiegoś parszywca i bronię się przed jego rozwojem jakimś firewallem, ale bydle jest upierdliwe. Przymierzyłem się do niego HiJackiem, usunąłem wszystkie pliki i wpisy rejestru, oprócz tych, co do których jestem pewien, że są związane z konkretnymi częściami systemu lub programami które sam instalowałem i niestety nadal przy uruchomieniu Internet Explorer ściąga mi pliki, które usunąłem (firewall ich nie blokuje!) i ponawia wpisy w rejestrze, tak więc w moim wypadku HiJack nie pomógł. Moje cholerstwo wygląda jakby było dopięte do IE ale jakoś wewnątrz bo nie ma żadnego pliku, który by za to odpowiadał. Strasznie wredna bestia.
                      =bahtol=

                      Comment

                      • kiszot
                        Senior
                        • 08-2001
                        • 8081

                        #12
                        Sformatuj twardziela i po kłopocie.
                        Lwów zawsze polski,Bytom zawsze niemiecki.
                        1 FOLKSDOJCZ BROWARU :D

                        Da seufzt sie still, ja still und flüstert leise:
                        Mein Schlesierland, mein Heimatland,
                        So von Natur, Natur in alter Weise,
                        Wir sehn uns wieder, mein Schlesierland,
                        Wir sehn uns wieder am Oderstrand.

                        Comment

                        • ART
                          mAD'MINd
                          • 02-2001
                          • 23799

                          #13
                          A jak się toto nazywa? U Maggyka mieliśmy podobny problem, ale okazało się że program jest wredny o tyle że nie można go ręcznie usunąć, ale za pomocą Dodaj/Usuń programy poszło łatwo i bezboleśnie.
                          - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                          - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                          - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                          Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                          Comment

                          • JAckson
                            Senior
                            • 05-2004
                            • 6122

                            #14
                            WAlczyłem też z takim dziadostwem pewien czas temu. Używałem hiJack'a oraz programu testującego system pod względem obecności szpiegów, np. Spybot. Dodatkowo sam grzebałem w rejestrze. Z tego co pamietam HiJack pomógł. NIe pamiętam już jak, ale udało mi się usunąć sam program uruchamiający ładowanie się niechcianej strony i każdorazowe ściąganie kasowanych wcześniej plików. To była jakaś perfidna reklama programu antyszpiegowego i antyrobalowego właśnie.

                            Obecnie używam przeglądarki Firefox i nie mam już takich problemów
                            Last edited by JAckson; 09-05-2005, 12:24.
                            MM961
                            4:-)

                            Comment

                            • Wujcio_Shaggy
                              Senior
                              • 01-2004
                              • 4628

                              #15
                              Ja z przy usuwaniu różnych upierdliwców, stosuję z upodobaniem sprawdzone, partyzanckie metody. Przy pomocy Menedżera zadań wyszukuję "podejrzane" procesy systemowe (np. proces nazywający się "mslaugh.exe" kwalifikuje się z punktu do wycięcia) i tłukę je ręcznie, po czym wycinam powiązane z tym klucze z rejestru systemowego... i gotowe. Sposób ten można stosować tylko na własną odpowiedzialność
                              Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                              Browar Szlachecki w Warszawie (działalność zawieszona)

                              @WujcioShaggy Wuj na Twitterze, czasem coś napisze nawet

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎