Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Raczkująca konkurencja Brackiego:)

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • dori
    Senior
    • 10-2004
    • 320

    Raczkująca konkurencja Brackiego:)

    Właśnie piję piwko z mojej pierwszej warki i obseruję jak fermentuje druga. Ale po kolei:

    Wszystko zaczęło się 10.04.2005
    Składniki:
    2,4 kg ekstraktu pszenicznego
    1,2 kg ekstraktu jęczmiennego jasnego
    30g granulatu aromatycznego Lubelski
    10g granulatu goryczkowego Marynka
    drożdże S-33

    Cały chmiel został dodany na początku gotowania
    Gotowanie 60 minut
    Chłodzenie w wannie z zimną wodą ok 1h
    Temperatura brzeczki nastawnej 26C
    Ekstrakt brzeczki podstawowej 12,5Blg
    Objętość 20l

    Po pierwszej dobie ekstrakt 5 Blg temperatura spadła do 20C. Piana na 10cm.
    Piwo rozlałam po 6 dobie fermentacji - ekstrakt ostateczny 4,5 Blg. Podczas rozlewu dodałam 250g glukozy.
    Ostatecznie wyszło 36 butelek 0,5l

    Piwko jest super Nie wyszło to co prawda typowe piwo pszeniczne (następnym razem zmienię drożdże), brak typowego aromatu goździków. Ale i tak jest to najlepsze piwko jakie piłam (a wypiłam w życiu sporo ). Ma bardzo orzeźwiający smak, w sam raz na dzisiejszy upał. Piana jest piękna nie "na dwa palce" ale nawet na cztery. Pachnie cudownie i te bąbelki...
  • CarlBerg
    Senior
    • 09-2003
    • 968

    #2
    Zatem gratuluję i własnego piwa i chleba - podstawy istnienia
    Last edited by CarlBerg; 29-05-2005, 19:32.
    Piwo łączy ludzi, lecz poglądy na jego temat ich dzielą ....
    Wiejski Browar Domowy "Garns 'n' Roses"

    Comment

    • dori
      Senior
      • 10-2004
      • 320

      #3
      Druga Warka została uwarzona w piątek 27.05.2005 tym razem ze słodów. Nazwę ją chyba Gorąca ALE. Obserując pogodę domyślacie się dlaczego.

      Surowce:
      - słod pilzneński 3,8kg
      - słód karmelowy jasny 0,2kg
      - granulat goryczkowy Marynka 30g
      - granulat aromatyczny Lubelski 25g
      - drożdże górnej fermentacji S-04

      Przerwa powinna być w temp. 65-66C. Ale pojawił się mały problem. Mój termometr oszalał. Może to winna tego, że w gęstym zacierze temperatura rozkłada się nierównomiernie. Tak czy owak po ok godzinie wynik próby jodowej był ujemny. Podgrzałam do ok. 76C i przefiltrowałam znów zajęło mi to około 1h. Na początku gotowania dodałam chmiel goryczkowy, po 45 minutach aromatyczny. Gotowanie w sumie 1h. Schłodziłam do ok 20C i dodałam drożdże które wcześniej ładnie urosły w kubku z wodą i łyżeczką cukru. Wyszło tego 18l o ekstrakcie 12Blg
      Rano temperatura w fermentorze wynosiła już 26C Jak się można było spodziewać przy tak wysokiej temperaturze - fermentacja była gwałtowna - gdy wróciłam z pracy piana miała ok 12cm. Dzisiaj już opadła zmierzyłam ekstrakt - 3,5 Blg. Pachnie owocowo. Czy z tego coś wyjdzie? Czy ktoś przeprowadzał już fermentację w tak wysokiej temperaturze?

      Comment

      • Krzysiu
        Krzysiu
        • 02-2001
        • 14936

        #4
        Zapewne nic się nie stało. Drożdże górne mogą pracować w temp. dochodzącej do 35 C, a 30 C to dla nich żadne halo. Efektem wyższej temperatury jest więcej "owoców", ponieważ im wyższa temperatura, tym więcej drożdże produkują alkoholi wyższych i estrów, odpowiedzialnych za ten efekt. O ile nie wda się jakaś zaraza, piwo powinno być normalne.

        Comment

        • Sven
          Senior
          • 09-2003
          • 1211

          #5
          Ja kiedyś w takim gorącu piwo fermentowałem!
          Martwiłem się o efekt i miałem rację. Wyszło nieco płaskie w smaku, może to odosobniony przypadek. Nie poleca się fermentacji w tak wysokiej temperaturze, ponieważ bardziej są wtedy aktywne wszelkie organizmy mogące zainfekować piwo, co powoduje jego kwaśnienie czy inne komplikacje. Miejmy nadzieję w Twoim przypadku nie dojdzie do takiego nieszczęścia. A z inne beczki, to czy czasem Brackie nie jest lagerem?
          Celia, cerevisia et conventus.

          Comment

          • dori
            Senior
            • 10-2004
            • 320

            #6
            Dzięki za odpowiedzi.
            Małe wyjaśnienie "konkurencja Brackiego" to z racji lokalizacji a nie rodzaju piwa.

            Comment

            Przetwarzanie...
            X
            😀
            🥰
            🤢
            😎
            😡
            👍
            👎