Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar Wolsztyn

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • kotmonika
    Member
    • 04-2005
    • 32

    Browar Wolsztyn

    Witam! Podobnie jak w temacie browaru Wronki, poszukuje wszelkich informacji o tym browarze, natrafiłam na wiadomość o nim przy okazji historii poznańskich browarów że wraz z innymi z Wielkopolski browar Huggera po 1951 w tym z Wolsztyńskim należał do zakładów Piwowarsko Słodowniczych. Ale nie wiem nic o samym browarze. Moze jakiesdaty, nazwiska właścicieli, marki piw??? Do kiedy działał, kto zbudował? Pozdrawiam!
  • cororo
    • 04-2003
    • 766

    #2



    tutaj masz wzory etykiet.

    Comment

    • anteks
      maruda
      • 08-2003
      • 10737

      #3
      o browarze we wolsztynie zapytaj WESa powinien coś wiedzieć
      Mniej książków więcej piwa

      Comment

      • kazin
        Member
        • 12-2003
        • 81

        #4
        Browar we Wronkach istaniał na pewno jeszcze w 1923 r. Właścicielem był R. Adam. Prawdopodobne, ktoś z jego rodziny prowadził Browar Parowy w Międzychodzie (G. Adam).
        Współwłaścicielem, bądź kolejnym właścicielem tej fabryczki był Alfred Koehler. W 1930 r. we Wronkach chyba już piwa nie warzono.
        Więcej sympatyków na własne produkty miał z pewnością browar z Wolsztyna. W dokumencie z 1923 r. napisane jest: browar Wolsztyn, N. Dokowicz, Nastepca R. Bloens. Ten drugi jeszcze w 1936 r., był właścicielem browaru i słodowni w Wolsztynie. W 1929 r.
        wyprodukowano tam 2594 hl. piwa.

        Comment

        • kotmonika
          Member
          • 04-2005
          • 32

          #5
          Bardzo dziękuję! To juz jest coś! jesli ktos posiada jeszcze jakies informację proszę o wpis.
          Pozdrawiam!

          Comment

          • kazin
            Member
            • 12-2003
            • 81

            #6
            Co do Wronek, określenie działał na pewno w 1923 r. tratuj ostrożnie!. Może już wtedy nie warzono piwa, a mimo tego browar figurował w ewidencji polskich browarów.

            Comment

            • kazin
              Member
              • 12-2003
              • 81

              #7
              Nie tratuj! TRAKTUJ!

              Comment

              • Krzysiu
                Krzysiu
                • 02-2001
                • 14936

                #8
                Kazin, spróbuj prawdzić swoje wiadomości przeds publiczny podaniem.

                Nigdy właścicieclem browaru w Wolsztynie nie był żaden Adam. Browar powstał w co najmniej w 1800 roku (dzisiaj widziałem dokument o tym świadczący), w 1865 r. właścicielem był niejaki Dalkowski, a od 1909 r. Ryszard Bloens. W 1945 roku browar został upaństwowiony, a od conajmniej 1943 r. wytwarzano w nim ekstrakty słodowe.

                Kotmonika - nie dopytuj się tak bezczelnie o wiedzę. Tych parę zdań kosztowało mnie 20 lat poszukiwań. Nie ma powodu, aby ktokolwiek z historyków tak za frajer oddał swoją wiedzę. To był wyjątek.

                Comment

                • kotmonika
                  Member
                  • 04-2005
                  • 32

                  #9
                  Chyba nikt nie napisał tu że właścicielem Wolsztyna był Adam... We Wronkach był z tego co wiem Robert Adam, tak przynajmniej jest napisane w opisie ekspozycji w Lech browary Wielkopolski. A co do dopytywania sie pewnych faktów - nie ma obowiązku ich wyjawiania więc nie wiem dlaczego od razu oceniasz moja prosbe jako bezczelnośc. W takim razie potraktuje to tak jakby Twego wpisu nie było. Liczyłam tylko na zyczliwośc uprzejmych forumowiczów, nic więcej. Pozdrawiam!

                  Comment

                  • Kałusz
                    Senior
                    • 02-2002
                    • 302

                    #10
                    Browar Wolsztyn

                    Żeby przerwać tę dyskusję, podam kilka informacji, na które natrafiłem podcza swoich poszukiwań.

                    "Księga adresowa Przemysłu Handlu i Finansów" wydana w roku 1922 podaje, że browar został założony w roku 1880. Autor podaje stan zatrudnienia - zakładam, że aktualny w roku wydania Księgi - 15 pracowników. Adres browaru - ulica Dąbrowskiego.

                    Podobna publikacja, ale za rok 1930 podaje informację,że Richard Bloens był właścicielem browaru i fabryki wód mineralnych. Tu ciekawostka - podany jest inny adres browaru: ul. Cmentarna 13. Nie wiem, niestety, czy to jakieś inne budynki czy po prostu zmiana nazwy ulicy.


                    Przy okazji - przesledziłem kilka spisów, które po prostu odnotowują fakt istnienia browaru w Wolsztynie, ale nie podają zadnych informacji. Nazwisko właściciela jest w nich pisane na trzy sposoby: Blocus ( !!), Bloens i Bloen. To tylko pokzauje nieścisłości w takich źródłach..

                    I na koniec - mam w kolekcji 6 róznych butelek z browaru w Wolsztynie. Na najstarszych wytłoczone jest nazwisko właściciela i pierwsza litera imienia: E. Bloens. Na późniejeszych jest juz R. Bloens, czyli zapewne Richard ( Ryszard w polskich spisach teleadresowych po 1920 roku).
                    sj

                    Comment

                    • Leonpraga
                      Senior
                      • 02-2005
                      • 468

                      #11
                      Moim skromnym zdaniem Krzysiu w większości swojej wypowiedzi miał racje, może niepotrzebnie się tak uniósł ale to taki charakter. Ja sam nie wiem ile tysięcy godzin spędziłem w bibliotekach tworząc swoje archiwum, są też ludzie którzy licząc na łatwiznę spróbują to wykorzystać. Zdobywanie wiadomości o browarach jest naprawdę czasochłonne, ale cóż jeżeli ktoś to kocha. Nie mogę zarzucić nikomu że chce wykorzystać przekazywane wiadomości w celach zarobkowy, choć bardzo często i tak się zdarza, ale nie można zakładać że jest pewnik, bo wtedy dział historia browarów na forum mijała by się z celem. Krzysiu sam wspomniał że był propagatorem założenia tego działu na forum więc nie wylewał by teraz dziecka z kąpielą, po prostu niewypał zdarza się nikt nie jest idealny. Większość z młodego pokolenia po prostu woli pytać niż spędzać wolny czas na poszukiwania biblioteczne, ja ich rozumiem też miałem kiedyś dwadzieścia lat i wolałem czas spędzać inaczej, z drugiej strony żeby poświęcać czas na grzebanie w zasobach bibliotecznych czy archiwalnych trzeba do tego po prostu dorosnąć i pokochać to. Dużo osób po prostu też, ma ograniczony dostęp do tych wiadomości mieszkają z dala od dużych miast więc i dostęp do dużych zasobów bibliotecznych jest minimalny. Dlatego my którzy się temu poświęciliśmy powinniśmy być autorytetem dla tych którzy pytają, choć nie powinni iść na łatwiznę i starać się wspólnie tworzyć tą historię, ale kto pyta nie błądzi a wiec przekazuję dane z mojego spisu katalogowego.

                      WOLSZTYN woj. Wielkopolskie

                      * Joseph Dokowicz, Brauerei 1865-1878 NS
                      * N. Dokowicz, Brauerei -1898 NS
                      * Dokowicz, Brauerei, Inh. E. Blones -1908
                      * Browar, N. Dokowicz, N-ępcy, wł. R. Blones -1920
                      * Browar i Słod. – wł. Richard Blocus (1880) ul. Dąbrowskiego -1922/6/8
                      * Browar i Słodownia – wł. Ryszard Bloens ul. Cmentarna 13 -1926/7/8/9/30/4/6
                      * Brauerei, Blones R. -1939/45
                      * Browar Państwowy w Wolsztynie -1950
                      * Zielonogórskie Zakłady Piwowarski, =Piwosłód=ul. Słodowa 13 -1987?????

                      NS - zaporzyczone ze spisu niemickiego Pozdrawiam stout:

                      Comment

                      • ART
                        mAD'MINd
                        • 02-2001
                        • 23782

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu
                        Kotmonika - nie dopytuj się tak bezczelnie o wiedzę. Tych parę zdań kosztowało mnie 20 lat poszukiwań. Nie ma powodu, aby ktokolwiek z historyków tak za frajer oddał swoją wiedzę. To był wyjątek.
                        Dalsza dyskusja na temat dzielenia się pozyskaną wiedzą historyczną została wydzielona do nowego wątku żeby nie zakłócać tematu wolsztyńskiego:
                        - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                        - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                        - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                        Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                        Comment

                        • WES
                          Senior
                          • 11-2003
                          • 111

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Kałusz
                          ... Adres browaru - ulica Dąbrowskiego.
                          ...
                          Tu ciekawostka - podany jest inny adres browaru: ul. Cmentarna 13. Nie wiem, niestety, czy to jakieś inne budynki czy po prostu zmiana nazwy ulicy.
                          To są te same budynki.
                          Wytwórnia Ekstraktów Słodowych Sp. z o.o. (dzisiejsza nazwa dawnego browaru i słodowni)
                          jest położona u zbiegu ulic: Dąbrowskiego i Słodowej (poprzednio Cmentarna)
                          Aktualny adres - Słodowa 13
                          -
                          Wspiera i rozwija Piwowarstwo Amatorskie

                          Comment

                          • dzidek1960
                            Senior
                            • 01-2003
                            • 1548

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu
                            W 1945 roku browar został upaństwowiony
                            I tu Krzysiu nie masz racji.
                            Wczoraj przeglądając akta w Archiwum Państwowym w Lesznie znalazłem akta dotyczące tego browaru.
                            15. 09. 1947r. został wpisany do Rejestru handlowego "Browar i słodownia w Wolsztynie Edward Stamm" ul. Cmentarna 13. Potwierdza to Monitor Polski z 14.12.1948.
                            31.03.1949r. nastąpiła likwidacja firmy w związku z przejęciem browaru przez Centralny Zarząd Polskiego Przemysłu Fermentacyjnego w Bydgoszczy. Potwierdza to Monitor Polski z 30.12.1948r.
                            Źródło:
                            Sąd Okręgowy w Lesznie sygn. 140

                            W dziale "Historia" jest jeszcze jeden temat dotyczący tego browaru.
                            "Ma jednak kraj polski napój warzony
                            z pszenicy, chmielu i wody, po polsku
                            piwem zwany; a gdy nic nadeń lepszego
                            do pokrzepienia ciała, jest nie tylko rozkoszą
                            mieszkańców, lecz i cudzoziemców
                            wybornym smakiem"
                            Jan Długosz, Historie Piwne
                            Moja strona www w początkowym okresie budowy

                            Comment

                            • Krzysiu
                              Krzysiu
                              • 02-2001
                              • 14936

                              #15
                              Nie miałem dostępu do tych akt, opierałem się na jakimś opracowaniu, którego w tej chwili nie pamiętam. Mogło być tak, że browar w 1945 r. został objęty przymusowym zarządem państwowym, a dwa lata później przekazany jakiemuś następcy prawnemu wcześniejszego właściciela (Stamm to nie to samo co Bloens). W końcu w latach 1945 - 47 coś się z tym browarem działo, skoro nie zniknął i nie został zdewastowany. Sam wpis do rejestru to zatwierdzenie pewnej zmiany prawnej, a nie fizycznego bytu.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎