Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Svijany, Svijanský Rytíř

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • kopyr
    Senior
    • 06-2004
    • 9475

    Svijany, Svijanský Rytíř

    Svijansky Rytir, czyli Svijański Rycerz (jak mniemam) jest kolejnym piwem z browaru Svijany słynącego z produkcji wyśmienitych piw niepasteryzowanych. Alkohol 5%, na etykiecie nie podano ekstraktu, ale drogą dedukcji obstawiam ok. 12% (jedenastka ma 4,8%, a trzynastka 5,6%). Potwierdza to chyba napis "svetly lezak". Piwko ma na etykiecie dopisek "bitter" i to czuć. Piwa ze Svijan są dość mocno jak na polskie warunki chmielone, ale Rytir jest klasą sam dla siebie. Z polskich piw podobną goryczkę można znaleźć chyba tylko w Brackim, czy Pilsnerze Tysqellu. Nie każdemu taki smak odpowiada, mi bardzo. Ale może po kolei:
    kolor - bursztynowy, piękny, taki jaki powinien mieć pilsner o tym ekstrakcie - 5
    piana - fenomenalna, utworzyła zwartą czapę i pozostała do końca konsumpcji głównie na ściankach szklanki, ale resztki zostały też na piwie - 5
    nasycenie CO2 - średnie, myślę, że było akurat - 4
    zapach - z tym mam zawsze problem, w tym wypadku chyba brak zapachu, więc - 4
    smak - wspaniały, zdecydowany, odpowiednio wyważony między treściwością i lekkością i ta goryczka długo pozostająca w ustach - 5
    opakowanie - brak kontry, choć etykieta oprócz braku informacji o ekstrakcie zawiera wszelkie niezbędne informacje. Etykieta standardowa jak we wszystkich wyrobach browaru Svijany, tyle że w kolorze srebrnym, podobnie firmowy kapsel w tym samym kolorze - 4
    Jednym słowem zdecydowanie polecam. Dla mnie obok trzynastki (Księcia) najlepszy wyrób browaru Svijany, a jego przewaga nad trzynastką polega na tym, że jednak jest lżejszym piwem. Idealne na wakacje, cóż... gdy ostatnie
    blog.kopyra.com
  • yendras
    Senior
    • 12-2001
    • 2052

    #2
    Svijansky Rytir
    but. 0,5 l NRW
    cena 11,50 KCz

    Ciemnozłoty kolor; obfita, ale dziurawa piana; zapach bardzo słabo wyczuwalny i raczej słodowy niż chmielowy. Smak pełny, w pierwszym momencie bardzo wyważony, potem wyczywa się baaardzo intensywną goryczkę. Piwo bardzo ciekawe, solidne, z charakterem, ale jest na tyle gorzkie, że nie dałbym rady wypić dwóch na raz. Ale na pewno do niego wrócę.
    Aha, mój egzemplarz został skonsumowany tydzień po terminie. Biorąc pod uwagę deklarowany brak pasteryzacji nie wpłynęło to negatywnie na jego smak.
    Attached Files

    Comment

    • messer
      Member
      • 10-2005
      • 80

      #3
      MNie udeżyła w tym piwie nuta kwiatowa jaka uwidoczniła sie gdy w pierwszej kolejności wypiłem czeskiego Bernarda a zaraz potem to piwo. Pachniało hmmmm... różami - serio!

      Comment

      • jerzy
        piwoholik
        • 10-2001
        • 4705

        #4
        Piana bardzo szybko znika - to największy mankament tego piwa. Pewnie dlatego, że nasycenie CO2 bliskie zera - ale to mi akurat w tym piwie nie przeszkadza.
        Zapach rzeczywiście lekko różany, ale przyjemny.
        W smaku goryczka wcale nie jest zbyt silna, choć pełnie swojej mocy pokazuje dopiero po przełknięciu. Myślę, że przy większym nagazowaniu jej uderzenie mogło by jednak zwalić z nóg.

        Będe wracał do tego piwa pomimo jego ceny (2,90 zł) - może nie wysokiej, ale na moją pustą kieszeń dość poważnej.
        browerzysta, abstynent i nałogowy piwoholik c[]

        Światem rządzi miłość. Ja na przykład kocham piwo :]

        Comment

        • wedge7
          Senior
          • 01-2007
          • 217

          #5
          Z pewnością jest to piwo które należy spróbować ze względu na niecodzienne walory smakowe, choć pewnie nie każdemu przypadnie do gustu. Goryczka bardzo charakterystyczna, wybitnie intensywna. Właśnie z jej powodu niekoniecznie to piwko da się lubić. Nie mniej polecam.

          Comment

          • dyzman
            Senior
            • 01-2008
            • 108

            #6
            Szkoda piany - w innych Svijanach nie "kuśtyka" ten element...Ale mimo wszystko piwo warte wyróżnienia z uwagi na swą goryczkowość... Walory smakowe ponad przeciętne, smak pozostaje w ustach na dłużej.. Nasze niekomercyjne browary w przeważającej cześci warzą piwa słodke i to jest cała bolączka, z którą biegnę do Svijan... Wersja dla zdegustowanych słodkawą nicością polskich niepasteryzowanych...
            "Piwo stanowi dowód tego, że Bóg nas kocha i pragnie naszej szczęśliwości" Benjamin Franklin

            Comment

            • kopyr
              Senior
              • 06-2004
              • 9475

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dyzman Wyświetlenie odpowiedzi
              Nasze niekomercyjne browary w przeważającej cześci warzą piwa słodke i to jest cała bolączka, z którą biegnę do Svijan... Wersja dla zdegustowanych słodkawą nicością polskich niepasteryzowanych...
              Jakie browary niekomercyjne masz na myśli, bo chyba nie browary domowe? Browar Kopyra na ten przykład to warzy tak goryczkowe piwa, że gębę wykręca
              blog.kopyra.com

              Comment

              • dyzman
                Senior
                • 01-2008
                • 108

                #8
                Oczywiście, że mam na myśli browary, których produkty dostępne są w sklepach, no i względnie na większym obszarze, a te zbierają jednak wielką popularność na tym forum, i bliżej im do batona MARS niż do "gęboskrętnego" piwa, które właśnie omawiamy... pozdrawiam.
                "Piwo stanowi dowód tego, że Bóg nas kocha i pragnie naszej szczęśliwości" Benjamin Franklin

                Comment

                • kopyr
                  Senior
                  • 06-2004
                  • 9475

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dyzman Wyświetlenie odpowiedzi
                  Oczywiście, że mam na myśli browary, których produkty dostępne są w sklepach, no i względnie na większym obszarze, a te zbierają jednak wielką popularność na tym forum, i bliżej im do batona MARS niż do "gęboskrętnego" piwa, które właśnie omawiamy... pozdrawiam.
                  To teraz już zupełnie nie łapię o jakie browary Ci chodziło. Czepiłem się słowa niekomercyjne, myśląc, że masz na myśli małe niekoncernowe browary. Chciałem Cię po prostu złapać za słówko, bo każdy browar, który sprzedaje swoje piwo jest komercyjny. Wychodzi jednak na to, ze miałeś na myśli jeszcze coś innego, a mianowicie browary koncernowe.
                  blog.kopyra.com

                  Comment

                  • dyzman
                    Senior
                    • 01-2008
                    • 108

                    #10
                    Bingo ! Kierowałem się nomenklaturą przyjętą bodajże nawet "oficjalnie" przez to forum.. A jeśli nie trafiłem w powszechnie używaną terminologię, serdecznie przepraszam... Wolę rozmawiać o piwie a nie o słowniku wyrazów specjalistycznych lub tym gorzej bliskoznacznych w szerokim tego słowa znaczeniu..
                    "Piwo stanowi dowód tego, że Bóg nas kocha i pragnie naszej szczęśliwości" Benjamin Franklin

                    Comment

                    • kopyr
                      Senior
                      • 06-2004
                      • 9475

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dyzman Wyświetlenie odpowiedzi
                      Bingo ! Kierowałem się nomenklaturą przyjętą bodajże nawet "oficjalnie" przez to forum.. A jeśli nie trafiłem w powszechnie używaną terminologię, serdecznie przepraszam... Wolę rozmawiać o piwie a nie o słowniku wyrazów specjalistycznych lub tym gorzej bliskoznacznych w szerokim tego słowa znaczeniu..
                      To mi przypomina pewien stary dowcip
                      "Wzywa komendant dwóch policjantów i mówi: - Dowiedziałem się panowie bardzo niepokojącej rzeczy, a mianowicie, że używacie wyrazów, których znaczenia nie rozumiecie.
                      Na to jeden z policjantów: - Do mnie to alibi?
                      A komendant: - Nie ulega frekwencji."
                      blog.kopyra.com

                      Comment

                      • dyzman
                        Senior
                        • 01-2008
                        • 108

                        #12
                        Mnie też to przypomina dowcip z policjantem, który na drodze krajowej prosi o "dowód rejestrowy"... a kierowca mówi: "-panie władzo! nie rejestrowy lecz rejestracyjny...!" po czym policjant mu odpowiada - "nie filozuj!" - myślę, że tak właśnie wygląda nasza dyskusja... zatem nie wiem czy powinienem odpowiadać na "nie filozuj!"...
                        Last edited by dyzman; 19-02-2008, 20:53.
                        "Piwo stanowi dowód tego, że Bóg nas kocha i pragnie naszej szczęśliwości" Benjamin Franklin

                        Comment

                        • ART
                          mAD'MINd
                          • 02-2001
                          • 23782

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dyzman Wyświetlenie odpowiedzi
                          Bingo ! Kierowałem się nomenklaturą przyjętą bodajże nawet "oficjalnie" przez to forum.. A jeśli nie trafiłem w powszechnie używaną terminologię, serdecznie przepraszam... Wolę rozmawiać o piwie a nie o słowniku wyrazów specjalistycznych lub tym gorzej bliskoznacznych w szerokim tego słowa znaczeniu..
                          Faktycznie nie trafiłeś oficjalnie "browar niekomercyjny" to "browar" warzący piwo niezarobkowo, na użytek własny piwowara. Ale o tym już napisał Kopyr. Ale skoro potrzeba oficjalnego potwierdzenia - czułem się w obowiązku
                          - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                          - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                          - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                          Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                          Comment

                          • rotmistrz
                            Senior
                            • 06-2005
                            • 469

                            #14
                            Przywiezione z ostatnich wojaży na południe Polski krótki wypad do naszych połódniowych sąsiadow i kolejne browary przywiezione do Polski.
                            Piwo nie pasteryzowane:
                            Kolor: bursztynowy klarowny 4,00
                            Piana: wysoka, biała drobnoziarnista trwała, pozstawiała ślad na szkle i gruby kożuszek na licu 4,50
                            Zapach: mocny aromat chmielowo-słodowy 4,00
                            Smak: znakomite zbalansowanie goryczki i słodu samk goryczki długotyrwały 4,50
                            Opakownie: etykieta w kolorze srebrnym z biało-czerwonymi-czarnymoi napisami brak ekstraktu informacje poprawne, kapsel z logo browaru 3,50
                            Ogólna ocena: mocna 4
                            Warte polecenia i nastepnym razem ponownie zostanie zakupione

                            Comment

                            • adibier38
                              Junior
                              • 09-2005
                              • 8

                              #15
                              Jest to Czeski HIT.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎