Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Gramatyka PRL

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Wujcio_Shaggy
    Senior
    • 01-2004
    • 4628

    Gramatyka PRL

    Temat nie jest polityczny, tylko gramatyczny - więc uprzejmie proszę nie zżymać się, że założyłem go w dziale ogólnym przy piwie, a nie w "Polityce"

    Z wiadomej okazji naszła mnie taka refleksja - jak to się stało, że nagminnie, od niepamiętnych (dla mnie) czasów, mówi i pisze się: "w PRL-u", "PRL był" itd. - wszystko w rodzaju męskim. Tymczasem "Polska Rzeczpospolita Ludowa" jest ewidentnie rodzaju żeńskiego; gramatyka języka polskiego nakazuje aby utworzony odeń skrót był tego samego rodzaju - a tu nic z tych rzeczy...
    Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

    Browar Szlachecki w Warszawie (działalność zawieszona)

    @WujcioShaggy Wuj na Twitterze, czasem coś napisze nawet
  • Twilight_Alehouse
    Chmielowisko.pl
    • 06-2004
    • 6310

    #2
    Ja ogólnie zauważam, że w narodzie kiepsko z odmianą skrótów - "PiS" był, "PO" było itd... Kiedyś nei zwracałem na to uwagi, ale jak już zacząłem, to mocno mnie drażni Do Twojego PRL-u dorzucę odmieniane zwykle w rodzaju nijakim NRD i RFN, a to przecież skróty rodzjau żeńskiego (takoż republika).

    Comment

    • crizz
      ...
      • 02-2003
      • 1255

      #3
      Wujcio, daj przykład prawidłowo wymawianego skrótu nazwy rodzaju żeńskiego - za nic nie mogę takiego skojarzyć. Sięgam pamięcią jak najdalej, jestem już przy KPN-ie.

      Comment

      • pieczarek
        zwykle cham i prostak
        • 06-2001
        • 5011

        #4
        Nie ma się co żołądkować. Ludzie w potocznym języku (także żurnaliści w gazetach) formę osobową skrótu (PRL - on, NRD - ono, PO - on itd) przenoszą na sam podmiot, który ten skrót oznacza. Czyli:
        Polska Rzeczpospolita Ludowa - ona
        PRL - on
        i stąd całe zamieszanie.
        Sądzę, że apele nic nie dadzą. Przyzwyczajenia ludzi są silniejsze od słusznych apeli.

        Podobnie wygląda sprawa z dominacją formy męskoosobowej.

        Forma prawidłowa: Dziesięć tysięcy kobiet i jeden mały chłopczyk szli nad rzekę.
        Dominująca (a przynajmnie często spotykana) forma potoczna: Dziesięć tysięcy kobiet i jeden mały chłopczyk szły nad rzekę.
        Last edited by pieczarek; 22-07-2005, 09:29.

        Comment

        • Wujcio_Shaggy
          Senior
          • 01-2004
          • 4628

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika crizz
          Wujcio, daj przykład prawidłowo wymawianego skrótu nazwy rodzaju żeńskiego [...]
          Proszę bardzo: Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego - zwłaszcza w języku potocznym...

          Zresztą nie trzeba sięgać do KPN-u: UD, UW, KRRiT, UE, KE...
          Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

          Browar Szlachecki w Warszawie (działalność zawieszona)

          @WujcioShaggy Wuj na Twitterze, czasem coś napisze nawet

          Comment

          • crizz
            ...
            • 02-2003
            • 1255

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Wujcio_Shaggy
            Proszę bardzo: Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego - zwłaszcza w języku potocznym...

            Zresztą nie trzeba sięgać do KPN-u: UD, UW, KRRiT, UE, KE...
            WRON - zgoda, chociaż podejrzewam, że raczej ze względu na podobieństwo do "wrony".

            UD, UW itd. - to są inne przypadki, te skróty się nie odmieniają. Nie mówisz: "uda", "w udzie", tylko "u-de", "w u-de".

            Comment

            • Wujcio_Shaggy
              Senior
              • 01-2004
              • 4628

              #7
              Ja nie mówię tylko o odmianie, ale i o stosowaniu właściwego rodzaju gramatycznego czasowników, co miało miejsce w tych wypadkach:
              "UD zaapelowała", "KRRiT zabroniła", "UE zaleciła", itd.

              W odróżnieniu od:
              "PRL był okresem bezprzykładnego rozwoju", "ONZ nakazał zlikwidować biedę", itp.

              Nb. sam napisałem odruchowo: "do KPN-u"...
              Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

              Browar Szlachecki w Warszawie (działalność zawieszona)

              @WujcioShaggy Wuj na Twitterze, czasem coś napisze nawet

              Comment

              • YouPeter
                Senior
                • 05-2004
                • 2379

                #8
                Ja nie mam tego problemu u nie w domu zawsze się mówiło za komuny
                Bo kto piwa nie pije ten jest wywrotowcem, świadomie uszczuplającym dochody państwa, bezideowcem.

                Comment

                Przetwarzanie...
                X
                😀
                🥰
                🤢
                😎
                😡
                👍
                👎