Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Czechy, Praga, Ječná / Lípová 15, Pivovarský Dům

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Twilight_Alehouse
    Chmielowisko.pl
    • 06-2004
    • 6310

    Czechy, Praga, Ječná / Lípová 15, Pivovarský Dům

    Dziwię się, że nikt do tej pory nie opisał tego lokalu! Owszem, dużo informacji jest w temacie "Polecam Pragę", ale uważam, że miejsce zdecydowanie zasługuje na oddzielny temat.
    Mieści się na rogu Jecnej i Lipovej, łatwo tam dotrzeć metrem (linia B od stacji Karlovo Namesti lub C od I. P. Pavlova) lub tramwajem (4, 6, 10, 16, 22, 23, przystanek Stepanska).
    Wnętrze jest ciekawe, według mnie pasuje do piwa. Pomimo sporej ilości stolików ciężko jest znaleźć stolik, normą jest tu dosiadanie się do ludzi. Wystrój ciut secesyjny, poza tym sporo eksponatów birofilskich (szkło nad barem!) i oczywiście instalacja mikrobrowarowa.
    Obsługa sympatyczna, wprawdzie w ograniczonym stopniu, ale jedak kilkujęzyczna. na szczęście w knajpach potrafię dogadać się po czesku, więc i tak mnie to nie dotyczyło.
    W ofercie jest osiem warzonych na miejscu piw: klasyczne svetle i tmave, a poza tym specjalne: pszeniczne, kawowe, bananowe, wiśniowe, żurawinowe (brousinkove) oraz pokrzywowe (kopřivové). Oprócz tego można nabyć w wersji butelkowej piwny szampan (Šamp), produkowany we współpracy z browarem Strakonice). Piwa kosztują 31,50 kč za 0,5l jasnego lub ciemnego, bądź też za dowolne specjalne, 19 kč za 0,3l jasnego lub ciemnego, chyba 45 kč za Šampa
    Spróbowałem wszystkiego poza bananowym i wiśniowym. Wszystkie piwa są świetne, więcej informacji w odpowiednich tematach.
    Z zakąsek wypróbowałem piwny syr. Słuszna porcja, podawany z cebulką, musztardą i słodką papryką w proszku. Pycha Mojej lubej smakował tamtejszy utopenec. Poza tym spora oferta czeskich dań obiadowo-kolacyjnych i deserów.
    Obsługa dość dobra, choć nierychliwa
    W lokalu można się zaopatrzeć w piwo (lane w butelki zamykane patentami), szkło, komplety etykiet lub koszulki.

    Parę fotek wkleję jutro.
  • Twilight_Alehouse
    Chmielowisko.pl
    • 06-2004
    • 6310

    #2
    Kadzie zacierne w Pivovarskym Dumie:
    Attached Files

    Comment

    • Twilight_Alehouse
      Chmielowisko.pl
      • 06-2004
      • 6310

      #3
      Fermentujące piwo w Pivovarskym Dumie (przez szybę):
      Attached Files

      Comment

      • Twilight_Alehouse
        Chmielowisko.pl
        • 06-2004
        • 6310

        #4
        Widok na obydwie kadzie fermentacyjne w Pivovarskym Dumie (przez szybę i w lustrze):
        Attached Files

        Comment

        • Twilight_Alehouse
          Chmielowisko.pl
          • 06-2004
          • 6310

          #5
          I jeszcze link do strony Pivovarskiego Dumu.

          Comment

          • docent
            Senior
            • 10-2002
            • 5205

            #6
            Przykro mi to stwierdzić ale po raz pierwszy trafiłem na fatalną warkę svetlego w Pivovarskim Dumie. Piwo miało tak koszmarny zapach, że kazałem barmanowi przelać piwo do innego kufla mniemając, że coś nie tak jest ze szkłem. Niestety okazało się że to właściwość samego trunku. Na dodatek nie dane mi było zweryfikowanie jakości ich drugiego sztandarowego piwa - tmavego, gdyż rzeczonego dnia (31 grudnia) wyszynk w minibrowarze został zamknięty o godz 15. Incydent jest przejmujący tym bardziej, że jasne z Pivovarskiego uważałem za najlepsze piwo w swojej klasie. Szkoda....
            Piwna Praha-przewodnik po praskich lokalach z prawdziwym piwem
            Przewodnik po miejscach gdzie warzy się i serwuje dobre piwo-Polskie Minibrowary
            Piwne podróże po Czechach-Piwne Czechy
            Polskie Minibrowary na FB - codziennie nowe informacje!

            Comment

            • docent
              Senior
              • 10-2002
              • 5205

              #7
              Aktualne ceny za svetle i tmave to 33 Kc/0,5 l i 20 Kc/0,3 l. Ceny piw specjalnych (tylko 0,3) to 33 Kc. Z nowości pojawiło się boruvkove. Svetle na szczęscie nie tak fatalne jak podczas mojej ostaniej wizyty w sylwestra ale też nie zachwycające jak dawniej. Ceny jedzenia zaczynające się od stówki więc szybko ewakuowałem się do 'Rokytki' ze Svijanym.
              Piwna Praha-przewodnik po praskich lokalach z prawdziwym piwem
              Przewodnik po miejscach gdzie warzy się i serwuje dobre piwo-Polskie Minibrowary
              Piwne podróże po Czechach-Piwne Czechy
              Polskie Minibrowary na FB - codziennie nowe informacje!

              Comment

              • docent
                Senior
                • 10-2002
                • 5205

                #8
                Podczas ostatniej wizyty zrobiłem sobie jazdę po wszystkich piwach z baru. Wzorek 0,1 jest w cenie 12 Kc. I tak:
                Svetle - chmielone aromatycznym chmielem a nie jak dawniej goryczkowym (przynajmniej takie mam wrażenie), słabo nagazowane.
                Tmave - wytrawne ale jakby rozwodnione.
                Boruvkove - silny, przyjemny zapach borówek. Klarowne, polotmave. Niestety wygazowane, o pustym smaku.
                Koprivove - niesamowity jasnozielony kolor, ostry zapach szyszek chmielowych. Leciutkie, wodniste jakby dla złagodzenia zapachu. Bardzo ciekawe piwo!
                Pszeniczne - nareszcie tutejsi piwowarzy potrafią zrobić dobrą pszenicę! Przyjemny waniliowy zapach i smak typowego hefeweizen.
                Bananove - silny, aromatyzowany zapach. Na myśl przychodzi perfumowanie piwa. Nieprzyjemny zapach odzwierciedlony w smaku niestety...
                Visnove - do tego piwa dodawany jest syrop z wisienką, co nadaje mu ciemniejszą barwę i zapewne jakieś inne doznania smakowe. Ja piłem wersję 'niewzbogaconą', która ma złoty kolor i bardzo przyjemny wiśniowy zapach. Piwo niestety jest trochę wygazowane.
                Kavove - absolutne zaskoczenie! Rewelacyjny: wytrawny, przypalany i pełny w smaku stout przywodzący na myśl majstersztyk Czesa uważony swego czasu w BrowArmii.

                Barman potwierdził informację że jedynie svetle i tmave lecą bezpośrednio z leżaków natomiast wszystkie specjalne są toczone z kegów.
                W lokalu 70% klientów to rosjanie, na drugim miejscu azjaci, pozostali to niemcy i reszta świata...
                Last edited by docent; 30-08-2006, 13:47.
                Piwna Praha-przewodnik po praskich lokalach z prawdziwym piwem
                Przewodnik po miejscach gdzie warzy się i serwuje dobre piwo-Polskie Minibrowary
                Piwne podróże po Czechach-Piwne Czechy
                Polskie Minibrowary na FB - codziennie nowe informacje!

                Comment

                • Jurandofil
                  Senior
                  • 10-2007
                  • 976

                  #9
                  Czechy 22-24.08.2008 - część V

                  Mając już mało czasu do odjazdu pociągu Ostravan z dworca głównego w Pradze, na obiad postanowiliśmy zawitać do co prawda droższego, ale za to pewnego lokalu. I nie oszukalismy się - Pivovarsky Dum pozwolił nam najeść się do syta.

                  Z ciekawostek piwnych nadmienię, iż dostępne było piwo "American Styl" (w ramach smakowych), ale nic nadzwyczajnego sobą nie prezentowało. Jak sam kelner to przedstawił - taka svetla 12, ale filtrowana.
                  W butelkach 0,3 są aktualnie dostępne piwa przygotowywane przy współpracy browarów Strakonice i Cerna Hora (Strakonice - piwo szampańskie, Cerna Hora - ciemne).

                  Niestety w przygotowane PETy (po dodatkowe kolega pobiegł w czasie obiadu do najbliższego spożywczaka) nie leją żadnych piw smakowych; jedynie jasne i ciemne. Szkoda, ale zapewne strzegą jakiejś tajemnicy handlowej

                  Ze skrzyżowania Jecna/Lipova do hlavni nadrazi dostaliśmy się w 10min przy pomocy metra i zmęczeni całodziennym łażeniem i piwkowaniem zajęliśmy miejsca na końcu składu pociągu. Rozpoczynając drzemkę opuściliśmy Pragę.
                  Znam osoby pijące koncerniaki, mimo że próbowały PIWA. Już nie potrafię im pomóc...

                  Maciek urodził się po zamknięciu Browarów Warmińsko-Mazurskich "JURAND" w Olsztynie. Będą musiały mu wystarczyć wspomnienia taty...
                  Mateusz z kolei... w okresie wielkiego bumu browarów kontraktowych i minibrowarów restauracyjnych. Czego się ze mną napije za kilkanaście lat?

                  Comment

                  • bono_boniecki
                    Senior
                    • 10-2007
                    • 177

                    #10
                    Byłem około tydzień temu i dostępne są: pils, ciemne, pszenica, wiśniowe, pokrzywowe, jagodowe, kawowe, bananowe i to szampańskie. Spróbowałem prawie wszystkich (prócz kawowego i bananowego).
                    Pils wysmienity, mocna goryczka, weizen bardzo poprawny, cytrusowy.
                    Piwo porównując do srednich cen w lokalach praskich dość drogie. Mimo wszystko, warto się wybrac.

                    Comment

                    • Tuborg22
                      Junior
                      • 01-2007
                      • 27

                      #11
                      Byłem w tym lokalu 18.10.2008 piłem pokrzywowe, a moja narzeczona zamowila bananowe. Pokrzywowe piwo tak jak napisal kolega Docnet "niesamowity jasnozielony kolor, ostry zapach szyszek chmielowych. Leciutkie, wodniste jakby dla złagodzenia zapachu. Bardzo ciekawe piwo!". Dostalem nawet 1 litr tego piwa za darmo na odchodn Piwo bananowe to chyba tylko z nazwy i za zapachu jest bananowe, bo niestety smakiem daleko mu do bananow (to piwo mi nie smakowalo). Lokal przytulny, obsluga mila, ale nie za rychliwa :P

                      Comment

                      • docent
                        Senior
                        • 10-2002
                        • 5205

                        #12
                        Nowością browaru jest piwo chili. Pierwszy łyk to rozczarowanie: wygazowana woda. A potem przychodzi ten niesamowity palący posmak, który nie pozostawia wątpliwości że jego nazwa jest jak najbardziej adekwatna. Jest kupa zabawy przy degustowaniu tego piwa ale wzorek 100 ml jak najbardziej tu wystarczy.
                        Pozostałe piwa te same co ostatnio. Ja spróbowałem tych, które wtedy były dla mnie najciekawsze czyli kavove i kopřivove. Ciągle trzymają dobrą formę czyli kavove podchodzi pod stouta a "pokrzywa" wydaje się być koncentratem chmielu aromatycznego.
                        Jedna uwaga-wszystkie te piwa są słabo nasycone, wręcz wygazowane.

                        Obecne ceny to 35 Kč za duże svetle, tmave i wszystkie specjały podawane domyślnie w pojemności 0,3. Cena vzorka (0,1) to skandaliczne 17 Kč, ochutnavka wszystkich ośmiu vzorków piw to kwota 120 Kč.
                        Piwna Praha-przewodnik po praskich lokalach z prawdziwym piwem
                        Przewodnik po miejscach gdzie warzy się i serwuje dobre piwo-Polskie Minibrowary
                        Piwne podróże po Czechach-Piwne Czechy
                        Polskie Minibrowary na FB - codziennie nowe informacje!

                        Comment

                        • leona
                          PremiumUżytkownik
                          • 07-2009
                          • 5853

                          #13
                          Světlý ležák bardzo dobry, mocno zaakcentowana goryczka, pełny, pożywny smak.

                          Tmavý ležák bardzo zachęcający w zapachu, delikatna lekka kawowy. Smak wytrawny może nawet nieco słodkawy, dobre na dłuższe posiedzenia.

                          Pšeničné pivo w zapachu trochę jakby podpleśniały, bardzo dojrzały banan (ale w dobrym znaczeniu tego określenia ), trochę chmielu; smak poprawnego pszeniczniaka. Niezbyt mętne.

                          Borůvkové - kolor faktycznie pochodny od czernic, czarnych jagód, borówek (jakkolwiek nie nazywacie tego w swoim regionie ), smak natomiast jakby piwa połączonego z wodą po płukaniu truskawek. Wrażenie czegoś "płukanego" potęguje bardzo marne nagazowanie.

                          Na uwagę zasługuje to, że ceny jedzenia nie są z kosmosu (praskiego), np. pivovarský guláš czy svíčková to 135 Kč, w porze obiadowej danie dnia poniżej 90 Kč, utopenec albo pivni syr, którym spokojnie można zabić pierwszy głód i resztę przeznaczyć na degustację to 55 Kč.

                          Według mnie warto wpaść tutaj na 2-3 kufelki degustacyjne niż katować się wszędzie dookoła reklamującymi się Krušowicami.

                          Comment

                          • darekd
                            PremiumUżytkownik
                            • 02-2003
                            • 12118

                            #14
                            Na święta przygotowano piwo waniliowe. Moim zdaniem bardzo przyjemne.

                            Comment

                            • Alexanderfeld
                              Senior
                              • 08-2009
                              • 173

                              #15
                              Kiedy tam wpadliśmy w sobotę były dopiero wczesne godziny popołudniowe więc mogliśmy przebierać nie tylko wśród piw, ale i wśród wielu dostępnych piw. Z piw próbowałem:
                              svetle-naprawdę świetne, typowy czeski kvasnicak. Z jasnych chyba najlepsze jakie piłem w Pradze.
                              tmave- również świetne choć bardzo podobne do kavovego, które również piłem.
                              bananove-także niezły produkt, bardzo delikatne, wręcz aksamitne w smaku z wyczuwalnym aromatem bananów.
                              marzen- także same plusy. Na pewno zdecydowanie lepsze od tych pitych w Polsce.
                              pivni samp- tu jakoś nie mogę znaleźć wiele pozytywów, napój piwny z którego ktoś wyssał goryczkę, raczej nie polecam.
                              Na pokrzywowe jakoś nie mogłem się zdecydować choć kolor rzeczywiście dość intrygujący to jednak jakoś mało piwny.
                              Jedzenia nie próbowaliśmy, ale jako lokal z piwem miejsce super.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎