Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Mieszanie brzeczki z wodą

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • mariuszjank
    Junior
    • 08-2005
    • 6

    Mieszanie brzeczki z wodą

    Przygotowyję się do pierwszego gotowca i coś mnie niepokoi.Ale po kolei,mamy np. 10litrów brzeczki o temperaturze 60'C ,dolewamy wodę do tego w ilości np. 20 litrów.I teraz mam dylemat jaką powinno mieć temperaturę te wlewane 20litrów aby po wymieszaniu można od razu dozować drożdze i otrzymać 21-27'C bez chłodzenia.
    Ma ktoś jakieś wzory nomogramy czy jakieś sposoby?
    Mariusz Jankowski
    mariuszjank@yahoo.co.uk
    Leszno wlkp.
  • JAckson
    Senior
    • 05-2004
    • 6122

    #2
    Wody dolewasz nie 20 litrów a zazwyczaj tyle by w sumie brzeczki i wody było około 20litrów (wg przepisu gotowców).

    Otzrymasz jakąś wypadkową temp. tej mieszaniny i jeżeli będzie zbyt wysoka dla dodania drożdży to musisz to schłodzić w jakiś sposób

    W moim wypadku 10 litrów brzeczki o temp. ~95st C dopełniam wodą do około 18 litrów i zawsze mam powyżej 35stC temp. tej mieszaniny. Muszę więc schłodzić przed zadaniem drożdży
    MM961
    4:-)

    Comment

    • lukuj
      Senior
      • 07-2003
      • 320

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mariuszjank
      Przygotowyję się do pierwszego gotowca i coś mnie niepokoi.Ale po kolei,mamy np. 10litrów brzeczki o temperaturze 60'C ,dolewamy wodę do tego w ilości np. 20 litrów.I teraz mam dylemat jaką powinno mieć temperaturę te wlewane 20litrów aby po wymieszaniu można od razu dozować drożdze i otrzymać 21-27'C bez chłodzenia.
      Ma ktoś jakieś wzory nomogramy czy jakieś sposoby?
      JAckson ma rację, wodę głównie dodaje się po to by rozcienczyć brzeczkę do wymaganego stężenia i potem ew schłodzić/dogrzać.

      Jak już wyliczysz ile wody masz dolać to dla zabawy możesz łatwo wyliczyć jaką powinna mieć temp. aby uzyskać zadaną temp. brzeczki do nastawu.
      Upraszczając że ciepła wł. wody i brzeczki są takie same:

      m1T1 + m2T2 = (m1+m2)T, gdzie
      m1,2 masy wody i brzeczki, T1,T2 temp. wody i brzeczki, T temp nastawu w jaka celujesz. Przekształć wzór i wylicz T1.

      Pobaw się wzorem (opisuje zjawisko tylko w pewnych/jakich? granicach) i zobacz jakie dostaniesz wyniki.

      Fajnie przewidywać wyniki tego co się robi, chociażby czasami po to by stwierdzić że coś jest niemożliwe (i nie narobić się niepotrzebnie).
      KETTLER brewery
      www.lukuj.republika.pl

      Comment

      • mariuszjank
        Junior
        • 08-2005
        • 6

        #4
        Wzór jest rewelacyjny,liczy dobrze.Zrobiłem sobie gotowca w exelu,dzięki wszystkim.
        pozdrawiam Mariusz
        Mariusz Jankowski
        mariuszjank@yahoo.co.uk
        Leszno wlkp.

        Comment

        • naczelnik
          Senior
          • 08-2003
          • 1884

          #5
          A ile jeszcze jest takich rewelacyjnych wzorów w książkach od fizyki
          Popieram domowe browary!

          Polakom gratulujemy naczelnika

          Zamykam browar.
          Nie mogę robić tak skandalicznie dobrego piwa.

          gratulacje wstrzymane:Pogratuluj bolcowi

          Comment

          Przetwarzanie...
          X
          😀
          🥰
          🤢
          😎
          😡
          👍
          👎