Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Czy netykieta ma sens?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • cyborg_marcel
    Senior
    • 03-2003
    • 3467

    Czy netykieta ma sens?

    Korzystam już trochę z tego cudownego wynalazku zwanego internetem i zaczynam mieć coraz więcej wątpliwości - jak to doskonale widać poza naszym Forum, internauci przywiązują coraz mniejszą wagę do pisowni i wyglądu ich postów, mejli, itp. (fakt, coraz młodsi ludzie mają dostęp do sieci).
    Ostatnio dostałam od znajomej mejla - brak jakichkolwiek polskich znaków, czy dużych liter na początku zdania... Do tego większość wiadomości napisana kapitalikami - naprawdę nie dało się tego czytać. Napisałam grzecznie do koleżanki, że jeśli włącza CapsLocka, to jakby krzyczała do mnie większość tekstu itd. , po czym pozdrowiłam ją serdecznie (bo kiedyś ją lubiłam) i czekałam na odpowiedź. A oto ona (bez skrótów od redakcji):
    "kapslok mi się przypadkiem nie włączył,ja nie uznaje jakiegos głupiego przypisywania duzym literom w Wordzieznaczenia krzykubyło dużymi literami, żebyś nie przegapiłaHe He"

    I jak tu zareagować?
    Czesio śpiewa w środku, w Czesiu...

    Tłumaczę, przewodzę i wiecznie zabieram się za uporządkowanie kolekcji wafli i szkła.
  • breslauer
    Senior
    • 05-2002
    • 2690

    #2
    Jeśli tłumaczenia nie pomagają, to chyba należy taką osobę zignorować ... oczywiście w kontaktach poprzez sieć, bo na żywo, to można porozmawiać, chyba że ona mówi tak samo jak pisze ...

    Comment

    • cyborg_marcel
      Senior
      • 03-2003
      • 3467

      #3
      I w tym problem - dziewczyna ma 28 lat, ale w pewnym momencie zaprzestała swojego rozwoju i nie mówię tego ze złośliwości, ale z żalu (kiedyś to była najbardziej oczytana i wszechwiedząca osoba, jaką znałam)
      Czesio śpiewa w środku, w Czesiu...

      Tłumaczę, przewodzę i wiecznie zabieram się za uporządkowanie kolekcji wafli i szkła.

      Comment

      • breslauer
        Senior
        • 05-2002
        • 2690

        #4
        Czyli wtórny analfabetyzm?

        Comment

        • cyborg_marcel
          Senior
          • 03-2003
          • 3467

          #5
          Aż żal patrzeć - do tego tylko wielkokoncernowe piwo pije...
          Czesio śpiewa w środku, w Czesiu...

          Tłumaczę, przewodzę i wiecznie zabieram się za uporządkowanie kolekcji wafli i szkła.

          Comment

          • breslauer
            Senior
            • 05-2002
            • 2690

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika cyborg_marcel
            Aż żal patrzeć - do tego tylko wielkokoncernowe piwo pije...
            To może przez to właśnie... Trudno powiedzieć, co tu jest przyczyną, a co skutkiem.
            A jeśli w podobny sposób, jak przez sieć komunikuje się ze swoimi najbliższymi, to współczuję im...

            Comment

            • Twilight_Alehouse
              Chmielowisko.pl
              • 06-2004
              • 6310

              #7
              Napisz że Ty za to przywiązujesz sporą wagę do tego, jak mail jest napisany, niechlujne pisanie uważasz za przejaw wielkiego lekceważenia, a poza tym fatalnie się to czyta. Ewentualnie napisz parę zdań w tym samym stylu, a potem po polsku i poproś ją, żeby z ręką na sercu wybrała co jest bardziej zrozumiałe

              Comment

              • kalifat
                Senior
                • 10-2004
                • 1168

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika cyborg_marcel
                I w tym problem - dziewczyna ma 28 lat, ale w pewnym momencie zaprzestała swojego rozwoju i nie mówię tego ze złośliwości, ale z żalu (kiedyś to była najbardziej oczytana i wszechwiedząca osoba, jaką znałam)
                To bardzo dziwne, że tak się stało. Oczywiscie internet strasznie ogłupia - właśnie poprzez czytanie takiej bazgraniny (czytaj niechlujstwo, niedouczenie, lenistwo, brak szacunku do interlokutora). Sam często palnę jakiś głupi błąd, ale to właśnie jest przyczyna tego, że różne kretynizmy czyta się na wielu forach internetowych (głównie tam gdzie często pojawiają się młodzi ludzie: sport, muzyka, gry komp., ale już na forach turystycznych, regionalnych czy specjalistycznych rzadziej).

                Skoro Ona jest taka zinternetowana to zaproponuj Jej, że obecnie Netykieta jest modna, na topie, trendy, jezzy, oldscoolowa, hardcorowa, no i oczywiście ... zajefajna
                bla bla bla

                Comment

                • cyborg_marcel
                  Senior
                  • 03-2003
                  • 3467

                  #9
                  Niestety ona jest zawzięta i już nie raz nie udało mi się jej do czegoś przekonać, bądź odwołać do jej rozsądku Tylko, jak jeszcze u pokolenia gimnazjalistów jestem w stanie takie "wybryki" zrozumieć, tak u (teoretycznie) dorosłej kobiety - ciężko.
                  Czesio śpiewa w środku, w Czesiu...

                  Tłumaczę, przewodzę i wiecznie zabieram się za uporządkowanie kolekcji wafli i szkła.

                  Comment

                  • Ahumba
                    Senior
                    • 05-2001
                    • 8962

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika cyborg_marcel
                    Niestety ona jest zawzięta i już nie raz nie udało mi się jej do czegoś przekonać, bądź odwołać do jej rozsądku Tylko, jak jeszcze u pokolenia gimnazjalistów jestem w stanie takie "wybryki" zrozumieć, tak u (teoretycznie) dorosłej kobiety - ciężko.
                    A Ty wiesz, jakie to później daje efekty u gimnazjalisty na lekcjach języka polskiego?
                    Z rozpędu tak samo piszą. Współczuję polonist(k)om w szkołach.
                    Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                    znasz kaszubskie jeziora?- www.stanicacharzykowy.pl

                    Comment

                    • kalifat
                      Senior
                      • 10-2004
                      • 1168

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Ahumba
                      A Ty wiesz, jakie to później daje efekty u gimnazjalisty na lekcjach języka polskiego?
                      Z rozpędu tak samo piszą. Współczuję polonist(k)om w szkołach.
                      Dlatego moje dziecko nadal nie korzysta samo z internetu (bez opieki jednego z rodziców):
                      a) bo jest ogólnie za małe, aby umieć rozsądnie klikać myszką
                      b) bo strona pajacyk.pl jest i tak dla niej wystarczająco ciekawa
                      bla bla bla

                      Comment

                      • Ahumba
                        Senior
                        • 05-2001
                        • 8962

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kalifat
                        Dlatego moje dziecko nadal nie korzysta samo z internetu (bez opieki jednego z rodziców):
                        a) bo jest ogólnie za małe, aby umieć rozsądnie klikać myszką
                        b) bo strona pajacyk.pl jest i tak dla niej wystarczająco ciekawa
                        Czyli jest duża szansa, że Twoje dziecko nie będzie "chorować" na dyslekcję ( czyli lenistwo pointernetowe).
                        Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                        znasz kaszubskie jeziora?- www.stanicacharzykowy.pl

                        Comment

                        • iron
                          Senior
                          • 08-2002
                          • 6703

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Ahumba
                          Czyli jest duża szansa, że Twoje dziecko nie będzie "chorować" na dyslekcję ( czyli lenistwo pointernetowe).
                          Chyba Ahumbo chodziło Ci o dysgrafię
                          bigb@n-s.pl; na Allegro jestem jako "moczu" :)
                          Nasze uszatki do podziwiania na stronie www.n-s.pl/bigb
                          Rock, Honor, Ojczyzna

                          Comment

                          • kiszot
                            Senior
                            • 08-2001
                            • 8081

                            #14
                            Ja nawet gdybym chciał pisac po "internetowemu" to i tak bym nie potrafił. Jakoś same mi się te wszystkie ogonki wstukują.
                            Lwów zawsze polski,Bytom zawsze niemiecki.
                            1 FOLKSDOJCZ BROWARU :D

                            Da seufzt sie still, ja still und flüstert leise:
                            Mein Schlesierland, mein Heimatland,
                            So von Natur, Natur in alter Weise,
                            Wir sehn uns wieder, mein Schlesierland,
                            Wir sehn uns wieder am Oderstrand.

                            Comment

                            • żąleną
                              Sojowe Oddziały Bojowe
                              • 01-2002
                              • 13239

                              #15
                              Mnie też, mam problem, gdy piszę do kogoś, kto polskich znaków nie odbiera.

                              Niechlujny styl bywa zabawny, gdy jest bliski językowi mówionemu, nie przeszkadza mi np. podczas rozmowy na GG. Ale jeśli ktoś prosi o staranną pisownię, to buractwem jest to olewać.

                              PS Cyborgu, jeśli koleżanka nie uznaje "jakiegos głupiego przypisywania duzym literom w Wordzieznaczenia", to spytaj się jej, dlaczego dała wielkie 'h' w 'He He'.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎